10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

Ekleyen admin on Oca 9th, 2018 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Dünya ve insanlık tarihi, düşler,düşünceler ve fikirlerle  yüklüdür ve bunlarla anlam kazanmaktadır. İnsanlar mesleklerine göre gruplara ayrılırlar.Kimileri kendileri için  ve kimileri de toplum için çalışmaktadırlar. Gazeteciler bu son gruba dahil edilirler.

Toplumun ortak duygusu, düşünceleri ve fikirleri vardır. Milletin birlik ve beraberliğinde ortak sesi basındır. Basın sayesinde toplumlar dünyada tanıtılır. Yerelden evrensele taşınır.

İnsanlığın evrensel sesi olan basın  için Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, ” Bir milletin mutluluk hedefi olan ortak doğrultuda yürümesini teminde, basın başlı başına  bir kuvvet, bir okul ve bir rehberdir . Bilimsel ve toplumsal eleştiriler için kimsenin bir şey demeye hakkı yoktur. Kişisel eleştirler de haklı noktalara yöneltilmiş olmalıdır.  Gazetelerden  korkmamak gerekir. Gazeteler yürürlükteki yasalar çerçevesinde  özgürdür.”demiştir.

Görevlerin doğru yapılmasında, halkın yönetimi  denetim ve kontrolünde basın en büyük araçtır, rehberdir. Olaylar karşısında  toplum adına , bilgiler, belgeler ve düşünceler sergileyen basın  halkın ortak aynasıdır. Tüm gerçekler bu aynaya yansıtılır.

Demokrasinin gelişmesi ve yükselmesi için  Cumhuriyetin etrafında “çelikten bir kale” meydana getilmesinde milletin vicdanının ortak sesi olan  basının öncelikli ve önemli görevi  bulunmaktadır.

212 sayılı Yasanın bazı hükümlerini değiştiren 5953 sayılı yasa ile , basın mesleğinde işverenlerle basında çalışanlar arasındaki münasebetler  tanzim edilmiştir. Daha sonra 10 Ocak 1961 ‘de yürürlüğe giren hükümlerle basın çalışanları ile iş verenler arasında  sözleşmelerin yazılı olarak tanzimi eses yer almış ve basın çalışşanlarına bazı sosyal haklar tanınmıştır.

10 Ocak  1961  tarihinden itibaren , 10 ocak günü Türkiye’ye özgü olarak “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmıştır.  Bugüne kadar  bu alandaki olumlu ve olumsuz gelişmeler incelendiğinde, bu günün beklenen  gerekli etkiyi göstermediği görülmektedir.

Bu yasal düzenlemeler karşı çıkan  dokuz gazete patronu 1961 Ocak ayında üç gün süreyle gazateleri yayınlamamışlardır. Bu olay, ” Babıâli’de Dokuz Patron Olayı” olarak  basın tarihinde yerini almıştır.

Bu önemli  ve özel günlerde,ulusal ve uluslar arası basın yıllıkları çıkarılmalı, yerel ve ulusal basında  yazarların ve çalışanların  sorunları  kongrelerle, seminerle tartışılmalıdır. Basın Konseyi ve Gazeticiler cemiyetleri  yerel ve ulusal toplantılar gerçekleştirmeliler.

Basın-halk ve siyaset ilişkileri böyle günlerde özel olarak ele alınmalı ve bilimsel toplantılarla tartışılmalıdır. İletişimin evrensel boyutlara ulaştığı dijital dünyada ,basın- toplum-yönetim ve denetim gibi konular idari, mali, siyasi ve kültürel bütün boyutları ile  ele alınmalı ve sonuç bildirgeleri yayınlanmalıdır.

“Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini,bildiklerini samimiyetle yazmalıdırlar. Basın ,hiçbir sebeple baskı ve etki altına alınamaz. Cumhuriyetin ruhu olan erdemden yoksun kendini bilmezlere, basın içinde fırsat verilemez…” diyen Cumhuriyetimizin  kurucusu  büyük önder Atatürk’ün  her konuda olduğu gibi basın  konusunda da  çok yerinde, anlamlı, tutarlı, duyarlı ve evrensel görüşleri  bize her zaman ışık tutmaktadır.

Çalışan Gazeteciler Günü’nde ,ülkemizin ve ulusumuzun yararı yolunda  hizmetler veren tüm gazetecilerin ve gazete çalışanlarının günü kutlu olsun. Halkı aydınlatmak için çalışan basın, hür olsun ve gazeteciler özgür olsun.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu