TUNCELÄ°

Ekleyen admin on Ara 3rd, 2011 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Siyasetimize eski bir illet yeniden egemen oldu.Gündem değiştirmek ! Son günlerde bu konum için şöyle bir değerlendirme yapılıyor.Cambaza bak. Oysa halkımız bu cambaza bakmaktan bıktı usandı.Hoş yeni yetme cambazların da pek önemli bir şey yaptıkları yok.Nerede eski cambazlar.

Bir CHP milletvekili içindekini dışa vurdu.Her taraftan ayrı bir değerlendirme.Kimi yeriyor,kimi alkışlıyor.Kim samimi,kim değil bilmek hayli zor.

Elimde ÅŸu an iki yayın var.Okuyorum.Şamil Tayyar’ın (Gaziantep Milletvekili-Gazeteci) yazdığı Kürt Ergenekonu ve Türk Solu Dergileri.

Özünde CHP‘li milletvekili muhalefette olmasına raÄŸmen,iktidar milletvekili gibi açıklama yapmış.

“Dersim katliamının sorumlusu Devlet ve CHP’dir…”

Peki o zaman CHP’den neden aday oldunuz diyen yok.Ayrılabilirsiniz diyen yok.O tarihte tek parti iktidarı vardı,Devlet suçlu ise,CHP ne yapacaktı diyen yok.

Yazıma baÅŸlık olarak TUNCELÄ°‘yi koydum.1935 ‘de Dersim ismi deÄŸiÅŸtirilerek TUNCELÄ° olmuÅŸtur.Yasalara saygı duymak zorundayız.Yasa ile verilen isim ancak yasa ile deÄŸiÅŸtirilir.Dersim ismi uzun bir zamandır farklı yorumları akla getirdiÄŸi için böyle bir yola baÅŸ vuruyorlar.Bu da farklı bir gündem yaratma ihtiyacından ortaya çıkıyor.

Bu yeni milletvekilinin heyecanlı çıkışına 12 CHP’li milletvekili şöyle karşı çıktı:

“Atatürk’ü ve Atatürkçülüğe 1920-1940 arasındaki dondurulmuÅŸ bir zaman dilimine hapsederek ,o tarihteki dünya koÅŸullarından soyutlayıp,kimi kez hakarete vararak insafsızca eleÅŸtirenler kervanına CHP’den ,içimizden birilerinin de katıldığını gördük.Aygün’ün bir yayın organına yaptığı açıklamalar,kabul edilecek deÄŸerlendirmeler deÄŸildir.En baÅŸta Sayın Genel BaÅŸkanımız olmak üzere CHP organlarını bu konuda tavır  almaya ve gereÄŸini yapmaya davet ediyoruz.SessizliÄŸin dolaylı yoldan söylenenleri onaylamak anlamına çekileceÄŸi unutulmamalıdır…”

Sayın Genel BaÅŸkan KılıçdaroÄŸlu tavrını aldı.Benden baÅŸka kimse konuÅŸmayacak dedi.Alın iÅŸte bir tavır.Daha sonra, “BaÅŸbakan,söylemlerinde özellikle inanç temelli ayrım yapıyor…EÄŸer BaÅŸbakan bu tutumunu sürdürürse Türkiye süratle iç çatışma noktasına gelebilir…”

Şimdi millet sormaz mı ? Bu küllenmiş yarayı kim kaşıyıp kanattı.Kim veya kimler kaşımaya devam ediyor.

Biz en iyisi tarihin sahifelerine bakalım:

7 Temmuz 1939 Cuma.Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nin kürsüsünde rahmetli Kazım Karabekir.Atatürk’ ün silah arkadaşlarından.Olağanüstü yetkileri içeren Tunceli Kanunu görüşülüyor.

“Hükümetimizden rica etmeyi muvafık görüyorum.Çünkü bu noktadan bahsedilmemiÅŸtir : DERSÄ°M  TÃœRKTÃœR.Orada gayet az Kürt vardır.Bunun delili olmak üzere …Ta eskiden beri gelen Türk isimlerine ,isterse fizyonomiye bakılsın,tamamı ile bu halkın Türk olduklarını gösterir.Fakat buranın sapa bir yer olması ve vaktiyle Kürtlerden asker alınmaması dolayısıyla  oradaki Türk’ler de Kürt unsuruna temessül etmeyi faydalı görmüşlerdir…kendilerinin halis Türk olduklarını,yani mazinin Hititlerden kalmış diÄŸer Kürt tabakası gibi deÄŸil,tamamı ile bizden hiç farkı bulunmayan Türk olduklarını bunlara sindirmeliyiz.O mıntıkadan menfaat bekleyen bazı büyük devletler mütemadi surette onların ırk nazariyesi ile oynuyor ve içlerine Kürt vaziyetinde baÅŸka unsurlardan olan bazı ilim adamlarını da karıştırarak onları bizden ayırmaya çalışıyorlar….Onun için Hükümetten rica ediyorum,Dersim mıntıkası halkına ,ki Hükümetimizi ve Devletimizi çok uÄŸraÅŸtırmıştır,öz Türk olduklarını ,her vasıta ile muhtelif kanallarla anlatmak lazımdır.DiÄŸer Kürt mıntıkalarına gelince; o mıntıkalar hakkında  da arz ettiÄŸim gibi en eski Türk olduklarını anlatmak ve bu fikri yerleÅŸtirmek lazımdır.Çünkü o mıntıkadan baÅŸka suretle siyasi istifade etmek isteyenler,çok büyük kuvvetlerle  o halkı bizden ayırmak için bir düziye uÄŸraşıyorlar VE ÇOK PARA SARF EDÄ°YORLAR…”

Nur içinde yatsın.Rahmetli Karabekir bunları taa bunları bundan tam 72 yıl önce görmüş.

Bizde siyasiler tarihten kopuktur.AraÅŸtırmazlar ve yaÅŸadıkları günün ve partilerinin koÅŸullarına göre vaziyet alırlar.Bu gün CHP’de Genel BaÅŸkan Yardımcısı olan Faik Öztrak, dedesi o günün Hükümetinde İç Ä°ÅŸleri Bakanı olan Faik Öztrak’ın ÅŸu sözlerini her halde tutanaklardan okumuÅŸtur:

“….Biz de hiç bir vakit Dersim halkının Türk olduÄŸunu inkar etmedik.Hiç bir zaman bunu gözümüzden uzak tutmadık.içlerinde ÅŸayet asılarını muhtelif sebeblerden dolayı unutmuÅŸ olanlar varsa onlara da ne olduklarını anlatmak için elimizden gelen her ÅŸeyi yapıyoruz ve yapacağız…(Bravo sesleri ,alkışlar )”

Ama görülüyor ki yapamamışız.İşte o zaman uydurma bilgi ve rakamlarla değil gerçekle karşı karşıya kalmamız için samimi tarihçilere önemli görevler düşüyor.

Tarih bize şunları anlatıyor :

KurtuluÅŸ Savaşı döneminde bir çok Kürt ayaklanmaları olmuÅŸtur.Dersim Ayaklanması ‘, bunların devamıdır.Kuvayı Milliye Orduları Yunan üzerine yürürken Ä°ngilizlerin organize ettikleri ‘Koçgiri Ayaklanmas’ ve AÄŸrı’ da ‘Şeyh Sait Ayaklanması’ hep aynı tezgahların oyunudur.

1935’te, ‘TUNCELÄ° Vilayetinin Kurulmasına Ä°liÅŸkin Kanun’, bazı çevreleri rahatsız etmiÅŸtir.Özellikle feodal yapı ve onun baskısı ile ortaya çıkan rahatsızlıkları iyi tanımlamak gerekir.Bu ilimizin medeniyetin nimetlerinden yararlanmasını kimler ve niye istememiÅŸlerdir.Bu tarihi gerçekler ortaya konduÄŸu zaman aynı bu günkü gibi askerimizin ve öğretmenlerimizin Kürt tarikat liderleri ve aÅŸiret beyleri tarafından hedef alındığı gerçeÄŸi ile yüzleÅŸiriz.Bir karakol basıp 33 askerimizi kim ve kimlerin ÅŸehit ettikleri bilinmiyor mu ? Seyit Rıza ismindeki Seyit’i Peygamber Efendimizin ahfadından gibi kabullenenler ayaklanmayı masum bir istek olarak sunmuÅŸlardır.Seyit Rıza isyanının arkasında olan büyük devletler acaba bu günde bize dost mu ? PKK’nın arkasında kim ve kimler var.

Uzun lafa lüzum yok.Bu konuda bir çözümsüzlük veya kafa karışıklığı aranmamalıdır.Bu gün bölücü terörden rahatsızlık duymamak mümkün mü ?Şehitlerimize,onların dul ve yetimlerine bir borcumuz yok mu ?Her geçen gün ülkemizin bağımsızlığı konusunda endişelerimiz artmıyor mu ? Etrafımız çepeçevre ateşlenmeye hazır bir durumda değil mi ?

O zaman olayları iyi değerlendirmemiz gerekiyor.Gündem değişikliklerine katkıda bulunmamak gerekiyor.

Sözde aydınlarımız Atatürk’ü diktatör ilan ederek tarihi ters çevirmek gayreti içindeler.Bu ülkenin      belirli bir coÄŸrafyasında doÄŸup kendilerine bir sıfat arayanlar boÅŸa gayret ediyorlar.Hele ,hele parlamentoya ÅŸu veya bu yolla seçilerek gelenler enerji ve gayretlerini halkımızın mutluluÄŸunu  artırmak için sarf etmelidirler.Gündem deÄŸiÅŸtirmeye yönelik gayretleri dün olduÄŸu gibi bu gün de tarih affetmeyecektir.BaÅŸka bir TÃœRKÄ°YE yok.Canım ülkem de günlerimizi boÅŸa geçirtmek gayreti içinde olanlar bunu bilmelidirler.Sonra gelen piÅŸmanlık fayda vermez !

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu