Kadına şiddet protesto edildi

Ekleyen admin on Ara 5th, 2017 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

ŞAHİN ÖZMEN – Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü, kapsamında Sorgun’da yürüyüş düzenlendi.

Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi tarafından düzenlenen yürüyüş Hükümet Konağı önünden başladı.

Hükümet Konağı önünde toplanan kadınlar, ellerinde “Kadına yönelik şiddet suçtur”, “Kadına yönelik şiddete son”, “Şiddet varsa 155,156,157,183’ü ara” pankartlarıyla Şefaatli Caddesi, İlyas Arslan Bulvarı’nı takiben Hastane Caddesi’nde yürüyüşü sona erdirdiler.

Yürüyüş sonrası bir açıklama yapan Toplum Sağlığı Hekimlerinden Melike Merve Güneş 16 yıldır dünyanın her yerinde 25 Kasımın Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü olarak kutlandığını belirtti.

Bu yılın ilk 9 ayında erkekler tarafından 211 kadının öldürüldüğünü, 97 kadına tecavüz edildiğini, yüzlerce kadının fuhuşa zorlandığını, yüzlerce kadının yaralandığını, binlercesi ise taciz edildi.vurgulayan Güneş  “Şiddet sadece temel hakların ihlali olmayıp kadınların fiziksel ve ruhsal sağlıklarını olumsuz etkilemekte, kadın ve erkek arasındaki fiili eşitsizliği derinleştirmekte, her alanda yaşama katılma haklarını ve becerisini ihlal etmektedir. Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüze ve her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Eşit ve özgür bir ülkede yaşayabilmek için, emeğimizden, bedenimizden, kimliğimizden elini çekmeyen iktidarlara karşı, eşit ve özgür yarınlar için mücadelemizi cesaretle devam ettireceğiz. Erkek egemenliğine karşı direnmekten ve yaşamı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu