KÜLTÜR ERİ ERHAN İVGİN

Ekleyen admin on Ara 5th, 2017 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Kültür alanına hizmet etmek, bilgi, yetenek,özveri ve birikim ister.Bütün bu değerleri gönlünde,benliğinde ,kafasında  özümseyen ve uygulamalarında harmanlayan kültür eri  bir güzel insan Erhan İVGİN, çaresiz rahatsızlığı nedeniyle,hayatının baharında ve  en verimli döneminde , 15 Kasım 2017 günü aramızdan ayrıldı. Nurlar içinde yatsın.

Yurt içinde ve dışındaki Kültür dünyasını yasa boğdu, ağlattı ve bu inanılmaz ölüm,tüm sevenlerini  şaşkına uğrattı.Kültür  dünyası ağlıyor,ağlıyor,sevgili Erhan’ı rahmetle anıyor.

Kültür erleri ,eserleri, kalemleri, anıları, fotoğrafları ve örnek hizmetleriyle hep yaşarlar.

“Atalarını söyle, kim olduğunu söyleyeyim” halk deyişinin ifade ettiği gibi; uzun yıllar eğitim ve kültür hayatında başarılı hizmetlere imzasını atan,dünyanın dört bir yanında tanınarak sevilen ve  oğlu Erhan İvgin ile birlikte “Kültür Ajans” ını kuran,mesai arkadaşımız,  can dostumuz baba-oğul kültür erleri  değerli Hayrettin İvgin ve tüm ailenin acılarını paylaşmakta ve kendilerine sabır ile metanet dilemekteyiz.

Ankara’da ve ülkemizin pek çok bölgesinde çok çeşitli kültür etkinliğine  bilgisi ve emekleriyle önemli katkılar  sağlayan   “Kültür Ajans”ını  ayakta tutan baba ile oğlu, Hayrettin ve Erhan İvgin,in  başarılı hizmetlerini anlatmaya, sayfalar ve kitaplar  yetersiz kalır.

-Şiir ve müzik dinletileri,

-Türk Edebiyatı’na üstün hizmet ödülleri,

-âşıklar şölenleri,

-Şairler gecesi,

-Dünya Söz Akademisi etkinlikleri,

-Sahaflık(Nadide, antik eserleri derleme, sergileme, tanıtma ve fuarlara katılma,)

-Fuarlar  ve illerin  tanıtım günlerinde kitap sergileri ve  imza günler,

-Geleneksel sanatların ve sanatkârların tanıtı sergi ve etkinlikleri,

-Türk Cumhuriyetleri ve Kardeş Topluluklarla ilgi sayısız yayın çıkarılması ve tanıtımı,

-Türk Dünyası kültür etkinliklerine  öncülük etmek ve kordinasyonunu sağlamak,

-Üniversiteler, Bakanlıklar , elçilikler,sivil toplum kuruluşları ile televizyonlar ve basın dünyası ile yakından işbirliği,yardımlaşma, bilgi aktarımı, proje ve proğramlara katkılar sağlanması  vb.etkinlikler.

-Yurt genelinde yapılmakta olan yerel şenlik, festival, anma günü, aşıklar şöleni gibi etkinlerin organize edilmesine her aşamada katkılar vermek.

- Eğitim ,Kültür,Sanat,Edebiyat ve Halkbilimi dergisi “KÜLTÜR ÇAĞLAYANI” nı , renkli, kapsamlı, içeriği dopdolu bir şekilde  ve  saygın yazarlarla birlikte ,46 ıncı sayıya ulaştırmak. :

-Kültür Çağlayanı dergisi sahibi :Hayrettin İvgin ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Erhan İvgin)

-Çıkarılan dergileri ve Kültür Ajansı yayınlarını , Kültür ve Turizm Bakanlığı  katkıları  ile, yurt genelinde  il ve ilçe halk kütüphanelerine ulaştırmak.

-”Kültür Çağlayanı 1.ŞİİR ANTOLOJİ’sini  hazırlayıp basarak,bu önemli  eseri , edebiyat dümyamızın hizmetine sunmak.( Hazırlayanlar: Coşkun Mutlu-Erhan İvgin-İbrahim İmer.)

Kültür Ajans Yayınlar No:160, baskı tarihi :Mayıs 2012 olan, benim ve pekçok dostumuzun şiirlerinin yer aldığı  “KÜLTÜR ÇAĞLAYANI 1.ŞİİR ANTOLOJİSİ” önsözünü yazan ve kendisi gibi  sözü, özü ,kalemi de  asil ve ağır olan   kültür eri sevgili Erhan İvgin notları:

“Bu antoloji bir imecenin ürünüdür.Hazırlığında o kadar çok kişi yer aldı ki burada adlarını bile saymak sayfamın boyunu aşar.Antolojiyi 2011 yılının aralık ayı  sonunda bitirmeyi, gün yüzüne çıkarmayı planlamış ve de antolojide yer alanlara bu sözü vermiştik. Ancak antolojimiz dört ay gecikti.Sebeb nedir?… 2011 yılının son aylarında  antoloji ile ilgili yaptığımız  çalışmaların bütünü,bilgi sayarın bilgilerinin çökmesiyle sıfırlandı.Yaklaşık bir yıllık emeğimiz heba oldu. Yeniden hazırladık,bilgisayar çalışmalarını başa dönerek tamamladık.Ama bu bizim dört ayımıza sebeb oldu.

Antolojide 79 şair yer aldı. Hazırlayanlar ve emeği geçenler arasında  bir oylama yaptık.Bu tercihe göre ,şairleri adlarının baş harflerine göre sıraladık. Her şaire, biyografisi dahil  4 sayfa ayırdık… Bu antolojiye “1.Şiir Antolojisi” dedik. Çünkü ekibimiz, 2.ve 3. antolojileri yapmak niyetindedir…Antolojinin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” Erhan İvgin

Okuyucuyu  bilgilendiren ve aydınlatan bu  önsöz, bize Erhan İvgin hakkında  bilgi vermekte. Kendine güvenen, azimli, kararlı, yaratıcı, düşleri, düşünceleri, tasarımları olan,düşünceye yön ve heyecan veren, öz güveni tam, sevecen, saygılı,duyarlı, sözü ve  özü birbiriyle bütünleşen, yapacaklarını planlayan, projelendiren ve uygulamaya koymada kararlı, azimli, edebi yapıısını tamamlamış, geleceğe ufku açık,atılımcı,okuyan ve yazan bir kişilik Erhan İvgin. Bu nedenle şairler, ozanlar,yazarlar, bilim adamları, bürokratlar, sivil toplum örgüt temsilcileri,eli kalem tutan ve okumayı seven herkes, Erhan İvgin’i de sevmektedir.

Gönüllere işlediği sevgilerle  uğurlanan, Kültür Ajans’ı ile Kültür Çağlayanı  neferlerini, kültür ağlayanına dönüştüren ve arkasından büyük bir sevgi dalgası ile acı ve üzüntü yaratan, kültür eri Erhan İvgin, nurlar içinde  huzurla yat, unutulmayacaksın ve gönüllerde, dillerde ve eserlerde hep yaşayacaksın.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu