DİLENCİLİĞE ÇARE ARARKEN

Ekleyen admin on Ara 5th, 2017 kategori : Ali Demirdağ. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

“Sakın yetime kötü davranma. Bir şey isteyeni azarlama.”(Duha: 9-10)

Sosyal olaylar veya toplumda mevcut olan geniş çaplı bir davranış biçimi, aynen fizik kanunları gibidir. Yani bunları birden değiştirmek mümkün değildir. Ancak, bunların meşru bir şekilde mecraları değiştirilebilir.

Yani bir toplumu genel olarak rahatsız eden bir tür davranışların belki tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmasa bile, alınacak sosyal tedbirlerle bunların topluma zararları asgari düzeye indirilebilir.

Konuyu uzatmadan, zaman zaman sosyal bir problemimiz olan dilenciliği gündeme taşıyoruz. Bugünlerde bu yara iyice genişleyerek derinleşmeye başladı. Sorgundakiler yetmiyor gibi, çevre illerden ithal dilenciler de geldi. Maalesef bir de Suriyeli mültecilerden de (çoğunluğunu tenzih ederek) bu işi meslek edinenleri bu işe katarsak olay iyice çığırından çıkmaya başladı.

Kavşaklardaki sürücülerden, çarşıdaki esnafa, cami cemaatinden ev hanımlarına varıncaya kadar, bu konuda çok geniş bir yelpazeden şikayetler alıyoruz.

Bu durum aynı zamanda gerçek ihtiyaç sahiplerini bulmamızı da zorlaştırıyor. Zira gerçek ihtiyaç sahibi olupta sizden bir şey isteyene vermek te Kur’anın emridir.

Bu zihin bulanıklığını gidermek ve hem de bu sosyal yaraya merhem olacak çarenin eğitim olduğu gerçeği bir daha ortaya çıkmaktadır. Yozgat’ta münteşir mahalli basını tetkik ederken bu konuyla ilgili güzel ve örnek olacak bir haber dikkatimi çekti. O da şudur: “Suriyeli mülteciler, çocuklarıyla birlikte sıralara oturmuş Türkçe öğreniyorlar.”

Evet; Halk Eğtim Merkezi Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte bir alan çalışması yapmalı, örgün eğitime gidecek yaştakileri okullarda, onun dışındakileri de Halk Eğitim Merkezinde ve dahi küçük yaştakileri de Sorgun Müftülüğü sıbyan kurslarında eğitime almalıdır.

Halk Eğitimin sahası çok geniştir. Ev hanımlarına bile, yeteneğine göre ücretli beceri eğitimi veren bu kurum derhal faaliyete geçmeli, Suriyeli hanımlara önce Türkçe kursu  ve daha sonra da beceri kurslarıyla bunları eğitmelidir. Dahası, Sorgun Müftülüğü de, bunların çocuklarını eğitmede bir seferberlik ilan etmelidir.

Aksi takdirde bu sosyal yara, ileride telafisi imkansız bir hal alacaktır…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu