Taşlı tarlalar tarıma kazandırılıyor

Ekleyen admin on Kas 14th, 2017 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

OĞUZHAN SAYDAM – Sorgun Ziraat Odası Başkanlığı, taşlı arazilerin tarıma kazandırılması amacıyla taş toplama makinesi aldı.

Sorgun Ziraat Odası Başkanı Hacı Tuzlacık, tarımla uğraşan çiftçilerin en büyük sıkıntılarının başında, ekime hazırlanacak olan tarlalardaki çok sayıda taşın temizlenmesi olduğunu belirtti.

Bazı tarlalardaki taşların elle toplanamayacak kadar fazla olmasının tarlayı atıl durumda bıraktığını ve ekim yapılamadığını ifade eden Tuzlacık “Bu durumda bulunan tarlalardaki taşları taş toplama makinesi ile rahatlıkla toplayabiliyorsunuz. Bu makineler tarlanızdaki 30 santimetre derinlikteki ve yüzeylerdeki taşları toplamak için özel olarak üretilmiştir” dedi.

Taş toplama makinesi ile tüm çiftçilere hizmet verdiklerinin altını çizen Tuzlacık “Makinemiz bin 650 santimetre depo kapasitesi ile yüzeyden 6 ton taş toplama özelliğine sahip. 3 ila 33 santimetre büyüklüğündeki taşları toplayabiliyor, daha büyük taş geldiğinde ise palet duruyor. Çiftçi kardeşlerimizin bu durumdaki tarlalarını kiralama yöntemi ile temizleyip,  sürüm ve ekime hazırlayabiliyoruz. Konuyla ilgili olarak çiftçilerimiz, odamıza başvurarak detaylı bilgi alabilirler” dedi.

Tuzlacık, taş toplama makinesi ile ilçede bulunan çok sayıdaki taşlı tarlanın ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini sözlerine ekledi.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu