Sorgunlu çobanın el becerisi dikkat çekiyor

Ekleyen admin on Kas 14th, 2017 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

ŞAHİN ÖZMEN – İlçemize bağlı Araplı beldesinde yaşayan Müslüm Bükücü’nün hayvanlarını otlatırken bulduğu dalları işleyerek yaptığı bastonlar, kuşlar dikkat çekiyor.

Büyük bir el becerisine sahip olan 25 yaşındaki Müslüm Bükücü, hem inşaat işlerinde çalışıyor hem da hayvan otlatarak geçimini sağlıyor. Hayvanları otlatırken doğada çok vakit geçiren Bükücü, arazide bulduğu ağaç dallarını basit aletlerle yontarak ilginç sanat eserleri ortaya çıkarıyor.

Dalları hayvan figürlü bastonlara dönüştürürken sadece törpü, keski ve çekiç kullanan Bükücü, bir atölye kurup seri üretim yapmayı hedefliyor.

Kendisini ve yaptığı eserleri Türkiye genelinde tanıtabilmek için sosyal medyayı kullandığını ancak bunun yeterli olmadığını ifade eden Bükücü, gazetemiz muhabirine açıklamada, hayvan otlatırken boş vaktinin çok olduğunu belirterek, “İki yıl önce internette baston yapılan videoları gördüm. Ben de yaparım diye düşündüm ve bu işe başladım. Sürekli de kendimi geliştiriyorum. Hayvan otlatırken yaptığım çalışmalara eve gelince evde de devam ediyorum.” dedi.

-100 lira ile bin lira arasında fiyata satıyor

Baston yapımı için mahlep, ceviz ve elma ağaçlarının dallarını tercih ettiğini anlatan Bükücü, bir bastonu yaklaşık bir haftada tamamladığını, yaptığı çalışmaların zor ama aynı zamanda da çok zevkli olduğunu ifade etti.

Çevrede ve ormanda kesilen ağaçların bastona uygun dallarını toplayarak eve getirdiğini ve bu dalların önce kabuklarını soyduğunu dile getiren Bükücü “Bu dalların kabuklarını soyduktan sonra üzerine ispirtolu kalemle yapacağım hayvan figürünü çiziyorum. Daha sonra da çekiç, törpü ve keski kullanarak  oyup üzerinde çeşitli hayvan figürlerinin bulunduğu bastonu yapıyorum. Bastonlarım tek parçadan oluşuyor. Oyma ve düzeltme işi biten tek parçalık bastonların sonra da boyamasını yapıyorum. Tüm figürleri kendim seçmekle beraber, bazen siparişe göre figürler de oluşturuyorum.” İfadelerini kullandı.

Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla müşteri bulduğunu belirten Bükücü, yaptığı bastonları figürlerine göre 100 lira ile bin lira arasında değişen fiyatlarla sattığını söyledi.

-Amacım bir atölye kurarak işimi büyütmek

Kendisinin ekonomik gücünün yeterli olmadığı için ilkel araçlarla baston ve kafes yaptığını vurgulayan Bükücü “Benim tahsilim çok yok. Ekonomik gücümde yok. Yetkililerimiz bana destek çıkar da bir atölye kurmama önayak olurlarsa, ben de seri üretime geçer, hem işimi büyütür, hem de ilimiz, ilçemiz ekonomisine katkıda bulunurum. Belki yanıma birkaç kişi alır, onlara da ekmek kapısı sağlamış olurum” diye konuştu.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu