10 KASIM’ IN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ; ATATÜRK VE CUMHURİYET ÇINARI

Ekleyen admin on Kas 14th, 2017 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

1919 yılında “Bir işi zamansız yapmak, o işi başarısızlığa uğratmak olur. Her şeyi sırasında ve zamanında yapmalıdır,” diyerek yola koyulan ve ” 1919 Mayıs içinde Samsun’a çıktığımda elimde hiç bir kuvvet yoktu; yalnız Türk Milleti’nin asaletinden doğan ve benim vücudumu dolduran yüksek ve manevi kuvvet vardı. İşte ben bu millî kuvvete,bu Türk Milletine güvenerek işe başladım” diyen Mustafa Kemal, “Ya bağımsızlık ya ölüm” parolası ile halkı ile birlikte yola çıkarak, Kurtuluş Savaşı’nı sürdürürken , halkın temsilclerinden kurduğu TBMM ile birlikte ” En büyük eserim ” dediği ve kültür temelleri üzerine kurduğu CUMHURİYET’i 29 Ekim 1923 ‘de ilan ediyor.

“Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.” Türk halkı tekdir,bütündür ve ulus olmuştur. Binlerce yıllık geçmişten gelerek kaynaşmış ve sonsuz geleceğe akıp gidecektir.
Modern Türk devletini oluşturmak için bütün alanlarda devrimler yaparak kültür temelleri üzerinde TÜRKİYE CUMHURİYETİ bir görkemli çınar gibi yükseliyor.

Atatürkçülük, Türk Ulusu’nun aklın ve bilimin yol göstericiliğinde ileri bir toplum olarak en kısa sürede çağdaş uygarlık düzeyine erişmesini ve onun üstüne çıkmasını, dünya ulusları ailesi içerisinde bağımsız, onurlu, özgür ve eşit bir üyesi olarak, demokrati,k ve lâik kurallarla mutlu, gelişmiş, verimli ve onurlu bir yaşam sürmesini amaçlayan, ilkeleri Türk Ulusu’nun gereksinimlerinden doğmuş, çağdaş bir düşünceyi simgeler.

Atatürk’ün Cumhuriyet, tam bağımsızlık, bilimin rehberliği ve insanlığın gelişmiş olarak barış ve dayanışma içerisinde yaşaması hedefi, ilkeleri ve felsefesi evrensel boyutları ile herzaman öne çıkmaya devam etmektedir.
Atatürkçülük, çağdaşlaşma yolunda akıl, bilim ve teknoloji ile sürekli bir atılım ve gelişme içerisinde olmamızı gerektirmektedir.

“Atatürk’ten Düşünceler” kitabını hazırlayan Danıel DUMOULIN, kitabın sunuş bölümünde şunları yazıyor : ” İnsanlık tarihi boyunca hiçbir deha, hiçbir Sezar, halkı, reformları ve daha da önemli olan şeyleri O ‘nun gibi anlatamamıştır. Hepsini ele almıştır. Türk Ulusunun tüm insanlığın karşısında saygın bir millet olduğunu ispatlamıştır. Türk ulusuna milli ruhu aşılayabilmek, bu duyguyu canlandırmak, Atatürk’ün Türkiye için yaptığı en önemli şeydi.”

29 Ekim 1933 ‘de Türkiye Cunhuriyeti onuncu yıl dönümünü kutluyor ve kürsüde konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal söylevini şu tarihi szölerle bitiriyor : ” NE MIUTLU TÜRKÜM DİYENE !”

D. Dumoulın, kitabında şu ifadeye de yer vermekte : ” Herkesin bir rolü olan ve de hergün inşa edilen yapıta bir taş koyması gereken bir toplumda yaşıyoruz. Bu yapıtın adı , TÜRKİYE CUMHURİYETİ’dir. Bu görevi ancak sorumlu vatandaş gibi davranarak yerine getirebiliriz.”
“Egemenlik ulusundur; TBMM’ den başka hiçbir makam ulusal yazgıya egemen olamaz.” “Bütün dünya bilsin ki ,benim için yandaşlık vardır; CUMHURİYET YANDAŞLIĞI” diyen Atatürk, Cumhuriyet Çınarı’nı , “benim manevi mirasım-rehberim “” dediği “bilim ve akıl” aydınlığı ile donatmıştır.
“Cumhuriyet erdemdir. Sultanlık korku ve tehdide dayalı bir idaredir. Cumhuriyet erdemli ve namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya, tehdide, dayalı olduğu için korkak, alçak, sefil,rezil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bundan ibarettir.”
Cumhuriyet çınarını ve ulusal egemenliğe dayalı tam bağımsız bir devlet yapısını bütün yabancı etkilerden uzak koruyarak geliştirmek “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerle”olur.
Atatürk’ün her sözünü , özünü anlayarak okumanın ve bilgiden bilince ulaşarak uygulamanın zamanıdır.
Yabancı devlet adamları ,Atatürk için söylediklerini hiçbir devlet adamı için söylememişler. Anıtkabir şeref defterleri( bu defterlerin  ilk yıllara ait üç adedi malesef kayıp olmuştur)  incelendiği zaman , O’nun bugün bir rehber ve gelecek için bir meşale olduğu görülecektir.
“Atatürk’ün dış istilaya karşı mücadele verip Cumhuriyeti kurmadaki başarısına imreniyoruz.” Çin HCD Başkanı Li Xien Nien-14 Mart 1984
“Yeni Türkiye’nin kurucusu M.K.Atatürk’ün hatırası önünde saygı ile eğilirim.”SB Başkanı N. Podgorni-1972
“Modern Türkiye’nin kurucusu M. Kemal’e Birleşik Kralllık Halkın’nın hayranlık duygularını ifade ediyorum.” İngiltere Başbakanı M.Thatcher- 7 Nisan 1988
“Modern Türkiye’nin yaratıcısı, büyük devlet adamı ve askeri M.K. Atatürk’ün huzurunda saygı ile eğilirim.” FAC Başkanı K.G. Kiesinger- 3 Eylül 1968
“Bütün ünlüler arasında ATATÜRK, en büyüğüne nail oldu. Ulusunu çağdaşlaştırma ünü…” Fransa Cumhurbaşkanı C. De Gaulle – 25.10. 1968
“Atatürk ilkeleri Cumhuriyet için bugün bir rehber ve gelecek için bir meşaledir.”A.B.D. Gen Kur Bşk. B.J. W. Vessy 26 Mayıs 1983

Doğumunun 100.yılında UNESCO şu ifadelerle “1981 yılını  ATATÜRK YILI ” olarak ilân etmiştir:
” ATATÜRK , uluslararası anlayış ve barış yolunda çaba harcayan üstün bir kişidir.Olağanüstü bir devrimcidir. Sömürgecilik ve emperyalizme karşı savaşan ilk önderdir.İnsan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsüdür. İnsanlar arasında hiçbir din, dil,ırk ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen eşsiz bir devlet adamıdır.”

Atatürk’ün  Cumhuriyet’in 10.yılındaki söylevi ile  15.yılında orduya tarihi mesajı hep okunmalıdır:

“…Zaferleri ve  mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusu!

Memleketini en buhranlı ve müşkül anlarda,zulümden, felâket ve musibetlerden ve düşman  istilasından nasıl korumuşş ve kurtarmışsan; Cumhuriyet’in bugünkü feyizli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silah ve  vasıtaları ile  mücehhez olduğuna hiç şüphem yoktur….”

1881′de dünyaya gözlerini açan ve bütün güçlükleri aşarak üstün zaferlere ve eşsiz başarılara kısa sürede koşarak  10 Kasım 1938′de hayata, “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır;fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır” diyerek  veda eden Atatürk’ün  fikir ve düşünceleri bayraklaşarak sonsuza dek  yaşatılacaktır.

Bütün dünyanın hayranlık ve saygı ile andığı ve hatırladığı bu ulu çınarın altında oturanlar,gölgesinden ve nimetlerinden yararlananlar, ona ihanet edemez.
TÜRKİYE CUMHURİYETİ, köklerini, gövdesini , dallarını ve kollarını ” Bilim ve akıl benim rehberimdir” diyen ATATÜRK’ün aydınlık yolunda ilerleyen halkımızın oluşturduğu bir ULU ÇINARDIR.
Atatürk meşalesi sonsuza dek yanacak ve Cumhuriyet Çınarı halkımızın ellerinde,omuzlarında ve gönüllerinde sonsuza dek gelişerek yaşayacaktır.

10  Kasımlar, ATATÜRK’ü anma, anlama ve anlatma günüdür.Büyük önderin günlere,yıllara ve asırlara sığmayan insanlık hizmetleri,aydınlık düşünceleri ,fikirleri ve devrimleri ulusal ve uluslararası her ortamda dile getirilmeli ve vurgulanmalıdır.

Atatürk’ün Milletine son buyruğu :
“BENİM TÜRK MİLLETİNE,TÜRK CUMHURİYETİNE VE TÜRKLÜĞÜN İSTİKBALİNE AİT GÖREVLERİM BİTMEMİŞTİR , SİZLER ONLARI TAMAMLAYACAKSINIZ. SİZ DE, SİZDEN SONRAKİLERE BENİM SÖZÜMÜ TEKRARLAYINIZ.”

Ulu önderin her sözünü hatırlayarak ve son sözünü de hep tekrarlayarak, rahmet, minnet, saygı ve şükranla anıyoruz.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu