Yeniyer 8’inci Geleneksel Aşure Günü yapıldı

Ekleyen admin on Eki 17th, 2017 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

MEHTAP DOĞAN – Her yıl Muharrem Ayı’nda Yeniyer Kasabası Ahmetfakılı Mahallesi ilk ve ortaokulu tarafından organize edilen Geleneksel Aşure Günü’nün 8’incisi yapıldı.

Aşure gününe katılan Kaymakam Mustafa Altınpınar gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Yeniyer beldesinde geleneksel hale getirilen Aşure Günü’nün unutulmaya yüz tutmuş güzel bir gelenek olan imece geleneğini de yeniden hayata geçirdiğini belirterek öğrencilere elleriyle aşure ikramında bulundu.

Altınpınar, aşurenin yan yana olmaz denilen birçok yiyecekle yapıldığını ve sonucunda güzel bir tadın ortaya çıktığını, bunun da Türk, Kürt, Laz, Çerkez’in birlikte yaşadığı Türkiye’nin mozaiğini andırdığını söyledi.

Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz, bu yıl 8’incisi düzenlenen Aşure Günü’nde, 3 bin kişilik aşure yapıldığını ifade ederek “Bizim aşure günümüze sadece kendi kasabamızın sakinleri değil, tüm çevre köylerdeki vatandaşlarımız da katılır. Bu etkinlik okulumuz tarafından düzenlenirken, köyümüz kadınları yarmasından, bulguruna, şekerinden üzümüne kadar hem maddi destek sağladılar, hem de bizleri karıştırmadan köy meydanına kurdukları 8 kazanla aşure pişirdiler. Bu birliktelikle güzel bir imece örneği de sergilemiş oldular. Tabii biz de belediye olarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Destek verdik, her zaman da vermeye devam edeceğiz” dedi.

Aşure Günü’ne İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Ekinci, Gülşehri Belediye Başkanı Cemalettin Bakır, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu