İş adamları zirvesi meyvesini vermeye başladı

Ekleyen admin on Eki 10th, 2017 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Yozgat’ın yatırım potansiyelini ortaya çıkarmak, iş adamlarının Yozgat’a yatırım yapmalarını sağlamak, istihdamı artırmak, büyük şehirlere göçü önlemek, ilimizi yaşanabilir bir şehir haline getirmek ve Yozgatlı iş adamları ile gönül köprüsü kurmak amacıyla Yozgat Valiliği tarafından organize edilen iş adamları zirvesi meyvesini vermeye başladı.

Bilindiği üzere Yozgat Valiliği tarafından tertip edilen iş adamları zirvesinin ilkinde Yozgat dışında yaşayan iş adamları, toplantının ikinci ayağında ise yurt dışında yaşayan Yozgatlı iş adamları ilimize davet edilerek Yozgat’ın potansiyeli ve yatırım fırsatları anlatılmıştı.

Toplantıların ardından Vali Kemal Yurtnaç, OSB Müdürü Erdoğan Öztürk, ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı’dan oluşan ekip İstanbul’da faaliyet gösteren iş adamlarını ziyaret etti.

1974 yılında faaliyetlerine başlayan, döviz ve altın ticareti, gıda, uluslararası ticaret, gayrimenkul ve inşaat sektörleri gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Irmak Grup şirketini ziyaret eden Vali Yurtnaç ve beraberindekiler firma ve faaliyet gösterdiği sektörler hakkında şirket yetkilisi Yüksel Akgül’den bilgi aldı.

Şirket yetkilisi Yüksel Akgül, IDA Gold, Irmak Döviz, Irmak Kent, Irmak Tomruk, Elvan Irmak olarak faaliyet gösterdiklerini ve Irmak Group olarak 2002 yılında Türkiye’nin önde gelen çikolata ve şekerleme gruplarından Elvan Gıda A.Ş. ile ortaklık kurarak gıda üretimi sektörüne giriş yaptıklarını söyledi.

Azerbaycan Bakü’de unlu mamuller ve çikolata üretimi yapan bir fabrikasını Yozgat’a çekme düşüncesi olduğu belirten Akgül’e yatırımını Yozgat’a yapması durumunda elde edeceği kazanımlar, Yozgat’ın potansiyeli ve fırsatları da anlatıldı.

YATIRIM MALİYETİ 3 MİLYON EURO

Düşünülen yatırımın 3 milyon Euro civarında bir yatırım tutarı olacağını kaydeden Akgül, “Düşündüğümüz yatırımın gerçekleşmesi durumunda 350 ila 400 kişiyi aynı anda istihdam edebiliriz. Bu yatırımı gerçekleştirmemiz için yaklaşık 5 bin metrekare bir yere ihtiyacımız var. Mevcut makine ekipmanımıza da yeni makinalar ekleyerek son teknoloji ile üretim yapmayı planlıyoruz” dedi.

Ürünlerin yurt dışına ihracatının da yapılacağını belirten Akgül, “Hava yolu, demir yolu ve limanlara yakınlık ihracatta çok önemli bir etken. Biz Yozgat’a yatırım yapmayı ciddi bir şekilde düşünüyoruz. Bununla alakalı önceden bir fizibilite çalışması yapacağız ve firma ortağımız Elvan Gıda A.Ş. ile alacağımız ortak karar doğrultusunda hareket edeceğiz. Yozgat’a yatırım yapmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

Oldukça verimli geçen toplantıda firma yetkilileriyle yakın zamanda tekrar bir araya gelinerek düşünülen yatırımın Yozgat’ta gerçekleştirilmesi yönünde çalışma yapılması kararı alındı.

Kardeşler Otomat Yozgat’ta ön çalışma yapacak

Vali Kemal Yurtnaç, beraberinde OSB Müdürü Erdoğan Öztürk, ORAN Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Timur Yıldız ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Halıcı ile birlikte İstanbul’da faaliyet gösteren Kardeşler Otomat firmasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İstanbul Arnavutköy’de faaliyetini sürdüren ve boltlar, somun, vida, çeşitli ölçülerde pul, yedek parça ve özel nozullar, otomotiv sektörü için çeşitli ebatlarda pim ve perçin çeşitleri, alüminyumdan çeşitli manşonlar, pirinç saplama rakor grupları, bakırdan perçinler, tencere maçası, pirinçten özel somun ve vida gibi malzemelerin üretimini yapan firmada incelemede bulunan Vali Yurtnaç ve beraberindekiler, şirket yetkilisi Irmak Ayyıldız’dan firma ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Fabrikayı gezen Vali Yurtnaç ve ekibi, daha sonra firma yetkililerine Yozgat’ın yatırım fırsatlarını anlatı.

YURT DIŞINA İHRACAT YAPIYOR

Çok geniş yelpazede ürün üretebilme kapasitelerinin olduğunu belirten Irmak Ayyıldız, firma olarak Yozgat’a yatırım kararı alınması durumunda üretimlerinin bir kısmını Yozgat’ta yapmayı planladıklarını söyledi.

Ürünlerinin birçoğuna patent aldıklarını belirten Ayyıldız, “Ürünlerimizin birçoğunu yurt dışına gönderiyoruz. Kardeşler Otomat firmasının zaman zaman ürünlerini taklit eden firmalar da oluyor. Bunun önüne geçme noktasında adımlar attık ve patent aldık. Türkiye’de mutlaka rakiplerimiz var ama en büyük rakibimiz İtalyan üreticiler” dedi.

Yozgat’ta yatırım yapmak için fizibilite çalışması yapacaklarını ifade eden Ayyıldız, “Ciddi şekilde Yozgat’a yatırım yapmayı düşünüyoruz. Bunun için Yozgat’a gelip bir ön çalışma yapacağız. Çalışmalarımızın sonucunda da inşallah üretimimizin bir kısmını Yozgat’ta yapmak için girişimlerde bulunacağız. Yozgat’a yatırım yapmamız durumda bir çok kişiye de istihdam sağlamış olacağız” diye konuştu.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu