Kerbela şehitlerini birlikte andılar

Ekleyen admin on Eki 10th, 2017 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

ŞAHİN ÖZMEN – İlçemize bağlı Yukarı Emirler köyünde alevi ve Sünniler düzenledikleri törenle Kerbela Şehitlerini birlikte andılar.

Yukarı Emirler köyü muhtarlığı, Sorgun Ozan Yazar ve Şairler Derneği (SOYDER), İnceçayır Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Ankara merkezli Demokrat Yozgatlılar Federasyonu tarafından organize edilen “Sen Hasan’sın, Ben Hüseyin” adlı program köydeki cemevinde yapıldı.

Programda konuşan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Kerbela şehitlerini rahmetle andıklarını söyledi.

İslam tarihi boyunca Müslümanların bir ve beraberliğini ortadan kaldırmak için yanlış oluşumlar meydana geldiğine dikkati çeken Yurtnaç, “Bizim genel adımız Müslüman’dır. İslam bizim genel çeçevemizdir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Alevi’siyle, Sünni’siyle, Türkmen’iyle, Kürt’üyle, Çerkez’iyle, Laz’ıyla bir ve beraberiz. Nasıl nimette berabersek külfette de beraber olacağız. Aynı vergiyi veriyoruz, şehit oluyoruz, gazi oluyoruz, askere gidiyoruz, bunlarda bir ve berabersek aynı tasa, kıvanç ve kederi yaşayan insanlar birdirler.” şeklinde konuştu.

Alevi İnanç Birliği Vakfı Genel Başkanı Ali Faruk Yıldırım da programın birlik ve beraberliğin göstergesi olduğunu vurguladı.

Geçmişteki hataları bugün tekrarlama gibi bir lükslerinin olmadığına dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bugün küresel dünyada çağdaş, modern dünyada ve Türkiye‘mizde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün kurduğu cumhuriyette hepimizin inançlarımızı yaşamamız için altyapımız var, cemevlerimiz de, ibadet yerlerimiz de mescitlerimiz de hizmettedir. Buralarda birbirimizi ötelemeden birlikte yaşayabilelim. Kerbela’da yaşanan acıları hep birlikte paylaşıyoruz.
Bugün de burada görüyorum ki Alevi, Sünni ayırımı diye bir şey yok. ‘Mezhep’ adı altında hiç kimseyi dışlamayın, hiç kimseye farklı gözle bakmayın, inanın hepimizin mezhebi aynıdır, Alevi Sünni diye ayırım yapmıyorum.”

Konuşmaların ardından Sorgun Müftülüğü Vaizi Ferhat Koçak, Kur’an-ı Kerim okudu.

Alevi İnanç Birliği Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Dede Kargınoğlu da aşure hakkında bilgi verip dua etti. Kerbela şehitleri için ağıt yakılması sırasında salondakiler duygulu anlar yaşadı.

Aşure ikramıyla sona eren programa Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan YeşilyurtSorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu