EGE’NİN ÖLÜMSÜZ BİLGELERİ

Ekleyen admin on Eki 10th, 2017 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

“İnsanın mutluluğu ya da mutsuzluğu kazandığı altın ya da eşyeyle bağıntılı değildiir.Mutluluk ya da üzüntü kişinin ruhundadır. Bilge bir kişi her yerde evindeymiş gibi hisseder. Evrenin tümü onurlu bir ruhun evidir” diyor Ege Uygarlığı’nın yetiştirdiği ünlü bilge Demokritos…

Evreni onurlu bir ev yapan, insanlığı  aydınlatan felsefedir.Güneş dünyayı aydınlatır ve ısıtır; filozoflar da  insanlığı  aydınlatırlar.İnsanlığın ve dünyanın varlık sırları ,akıl ve mantıkla düşünce eksenini oluşturan fikirler disiplini olan ve  düşünce tarihini besleyen  felsefede gizlidir.

Boston’da yaşayan Sophia Bilides’in,Büyükannesi’nin  yıllarönce Anadolu’dan getirdiği bir türküyü seslendirmesi, yazarlara ilham veriyor ve tarihe  ışık tutuyor:

“Gözlerim Ayvalık gibi bir köy görmedi daha,/Bana sor orayı,çünki oradaydım ben./Gümüş kapıları altın anahtarları vardır,/Ve duru bir su kadar güzel kızları.”

 

Ünlü tarihçi Homeros’un doğum yeri olduğu sanılan “Diana Hamamları “  her köşesi bir tarih olan İzmir’de ,suyu berrak akan Melez Çayı kaynağında yer almaktadır.Homeros’un ölümsüz şirlerini yazdığı pınarın, antik unsurların ve  Diana’nın (Artemis) heykelinin yer aldığı mağarada , bir kitabede, “sazlıkjlı Meles’in güzelim suyuyla atlarını yıkadıktan sonra,Klaros’taki üzüm bağlarına  at sürdüğü” anlatılır ve “Meles’i övdüm şarkılarımla, kurtarıcım, artık her hastalık ve kötülük sona erdi”(MS -178) ifadeleri yer alır.  Artemis için yazılan “Meles Homeros İlahileri yankılanır.

Ünlü mizah ve söz ustası Aziz Nesin’in,İzmir Şirince’de “Felsefe ve Matematik Okulu” açması anlamlı ve önemlidir.

 

Antik çağda  Ege ve Anadolu- Küçük Asya tarihini derinliğine araştırarak ” Troya Savaşı’ndan  İstiklal Harbine Anadolu’da Yunanlar” eserinde harmanlayan ünlü yazarJohn Freely,şunları şöyle demekte: “…Yunanların tarihinin, Yunanistan’da değil, Homeros’un Troya Savaşı destanıyla birlikte, edebiyatlarının doğduğu Anadolu’da başladığını söylemek yanlış olmaz… MÖ uzun yıllar süregelen savaşlara rağmen ,Anadolu kentleri filozoflar, şairler ve tarihçiler çıkarmaya devam etti. Bunlardan en önemlisi, Pers Savaşları sırasında doğan ve tarih’inde doğu ile batı çatışmasını konu alan Halikarnassoslu  Herotos idi…”

Homeros, İlyada’nın ilk dizelerinde şöyle demekte:”Söyle, tanrıça,Peleusoğlu Akhilleus’un öfkesini söyle/Acı üstüne acıyı ,Akhalara o kahreden öfke getirdi…”

 

Odysseia  VIII.Kitap’ta, Odyysseus, Kral Alkinoos’un sarayında, ozanlara hakkını verir:

“Ozanlar saygı görürler ve değerli biliniirler/Bu yeryüzünde yaşayan tekmil insanlar arasında,/Çünkü Mousa öğretmeiştir onlara ezgi söylemeyi,/Musa’lar çok sever ozanlar soyunu.”

Gönülllerin sesi olan şiirler,şarkılarda nağme,türkülerde ezgi olup gönüllere ve dillere geri dönerler. Hayatı seslendiren şiirler, şarkıların ve türkülerin  temel ögesidir. Yoğun duygular ile algıları, sesle uyumu ve uyumla  anlamı bütünleştirerek  söz sanatına  aktaran şair, bir çağlayan gibi gürleyerek yücelerden sonsuzluğu serinletir. Bir  deniz rüzgârı gibi ılık ılık eserek gönüllere su serper,gözlerde umut, rüzgârda ses, ozanda nefes olur. Şairler dizelerden  yaptığı basamaklarla yücelere çıkarlar. Yarattığı  eserin temasında kendini bulur.Güzel sanatlara  tema ,kanat ve kol olur.

Prof.Dr. Erhan Güzel , Matematik ve Şiir makalesinde şunları ifade etmekte: ” Şiir, yüksek bir matematiksel düzenek olan evrenin küçük bir örneğidir.Şairin özgün bir kurgulamayla kağıda aktardığı yetenek-matematiksel zekâ uyumu, belki de evrenin gizli şifrelerini barındırdığı için şiir her çağda insanların vazgeçilmezi olmuştur.”

İtalya’nın Verona kentinde doğan ünlü şair Catullus (İ.Ö.84-54) İznik kentine gelir,  daha  sonra Troia’ya kerdeşinin mezarını  ziyarete gider ve bu  ziyaretini şiire aktarır:

“Birçok ülkeler, birçok denizler aştım geldim,/Yeraltına bu acıklı göçüne, kardeşim,/Son ödevi yapmak için ölümünde sana,/ Sessiz külüne  sesleneyim diye  boşuna./Yazgı ayırdı seni bir kere benden artık,/ Zamansız yitirdiğim mutsuz kardeşim yazık./Ana-babamın eski türesince bugün de/İşte acı sunularım yeraltı göçünde,/Bol bol döktüğüm  kardeşçe göz yaşlarımı al,/ Sonsuzluk içinde, kardeşim, güle güle kal.”

Dido Satiriyu,”Benden <selam söyle Anadolu’ya adlı eserinde, doğduğu Kırkıca’yı şöyle betimler: “Şu yeryüzünde cennet diye bir şey varsa, bizim Kırkıca,o cennetin bir parçası olsa gerekti…Önümüzdeki deniize kadar göz alabildiğine  uzayan Efes ovası…Buğdayla arpa yetiştiği  vakit tarlalarımız altın yıldızlı bir denizden farksız olurdu.”

Antik İon kenti Klazomenai (Urla )doğumlu Anaksagoras,ergenlik çağında Atina’ya giderek Perikles’in hocası olmuş,Miletoslu(Milet) filozoflar Thales, Anaksimandros ve Anaksimenes’in  düşüncelerini geliştirerek, kozmosun fiziksel doğası hakkında kuramlar oluşturmuş.

29 şUBAT 1900′de Urla’da doğan ve 1914′ te ailesiyle birlikte Atina’ya giden ve yazdığı şiirleri ile  modern Yunan edebiyatının rönesansında  oynadığı etkin rol nedeniyle,1963′te Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan şair Yorgo Seferis,anılarını şiiirlere aktardı: ” Gün batar iki birader kayasından aşağı./Alacakaranlık yayılır gökyüzüne  ve denize,bitmez  tükenmez bir sevdanın renkleri gibi.”

Troya’dan Assos’a ,sart ve Bodrum’a,Side’den Urla’ya ve sayısız antik kentlere uzanan, doğal güzellikleri ile cennet köşesi,  özgün uygarlık ve kültür değerleri ile  dünya kültür mirası ,güneş ve güzel atlar ülkesi  Ege ve Anadolu coğrafyası , dünyanın en eski ve en zengin mitoloji, destan,efsane, kültür, tarih, felsefe ve edebiyat değerlerini bağrında taşımaktadır.

Bütün bu değerleri taçlandıran düşünce zenginliği ve aydınlanma felsefesi ile  de insanlık  tarihine sonsuz bir ışık tutmaktadır. Tarihe, coğrafyaya ve kitaplara sığmayan bu  fikir ve düşünce zenginliğini yaratan ve felsefe tarihinde unutulmaz derin izler bırakan,  onur ve  aydınlık simgesi ölümsüz  filozoflara  Bodrum kıyılarından selam olsun.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu