Belediye 10 su kuyusu daha açacak

Ekleyen admin on Ağu 8th, 2017 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

MEHTAP DOĞAN – Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, su sorununu çözmek amacıyla 10 adet daha su kuyusu açacaklarını kaydetti.

Kendisinden önce de su sıkıntısı yaşandığını, göreve geldiği ilk günden itibaren şehrin su sıkıntısını çözmek üzere çalışmalar yaptıklarını ifade eden Şimşek “İlçemize yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafeden gelen eski ve aspes borulardan ibaret ana isale hattında sürekli patlaklıkların meydana gelmesi nedeniyle büyük su kayıpları yaşanmaktaydı. İlk olarak derhal mevcut ana isale hattını çelik borularla yeniledik. Akabinde mevcut 7 adet içme suyu kuyusuna ilave olarak peyderpey 11 adet yeni içme suyu kuyusu açtık. Bunun 2 adetini bu yıl içerisinde açtık. Bu suretle saniyede yaklaşık 120 litre olan içme suyumuzu, 220 litreye çıkardık. Ancak 2004 yılında 12 bin 503 olan abone sayısının, 2017 yılı itibariyle 22 bin 660’a ulaşması, şehir şebekesinin eski olması nedeniyle su sıkıntısı bu yılda devam etti. Biz şehir içerisindeki şebeke yenileme ve yeni hat çekim çalışmalarını sürdürdük. İçme suyu terfi merkezinde bulunan ve İller Bankası tarafından yapılan yatay milli pompaların daha verimli ve sağlıklı çalışması için dikey milli pompalara çevrilmesi sağlanmıştır. Ayrıca mevcut içme suyuna ilave olarak ilçemiz Kırgı Bağları Mevkii’ne su deposu yapılarak bu bölgeye ait yüksek noktaların rahatlıkla su alması sağlanmıştır” dedi.

 

Yozgat Belediyesi 6 su kuyusunu bize devredecek

 

Tüm bu çalışmalar sonucunda yaz aylarında zaman zaman kısmi de olsa su sıkıntısı yaşandığının altını çizen Şimşek, son yıllarda bölgede meydana gelen yağışların yetersizliği ve aşırı sıcaklıklar nedeniyle yer altı sularında yaşanan seviye düşmelerinin de su sıkıntısında etkili olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Bu anlamda ilçemizde özellikle 2017 yılı yaz aylarının ortasında su sıkıntısının had safhaya çıktığı görülmüştür.
Belediyemiz tarafından ilçemizdeki mevcut yaşanan su sıkıntısını ivedi olarak çözmek için DSİ Bölge Müdürlüğü’nce Yozgat Belediyesi’ne ait ilçemiz sınırları içerisinde bulunan ve halen Yozgat Belediyesi tarafından içme suyu olarak kullanılan 6 adet içme suyu kuyusu, Yozgat Belediyesi tarafından Musabeyli Barajı’ndan ilave içme suyu alındıktan sonra Belediyemize protokolle devredilecektir. Ayrıca bu kuyuların bulunduğu noktadan itibaren DSİ tarafından yerleri tespit edilecek Dişli Köyü ve ilçemiz hudutları içerisinde ve Eğriöz Deresi kenarında açılacak olan 6 ila 10 kuyudan elde edilecek içme suyu, Belediyemiz şehir şebekesine azami 30 gün içerisinde ilave edilecek ve 2 yıl su sıkıntısı olmayacaktır.”

Başkan Şimşek şunları kaydetti:

“Tüm bu gayretli çalışmalarımıza rağmen yeraltındaki derin su kuyularından sağlanan içme suyunun, yağış miktarına endeksli olması ve son yıllarda bölgemizdeki aşırı kuraklıklar nedeniyle her yıl yer altı sularında belirli seviyelerde düşüşlerin olduğu gözlemlenmiştir. Bu nedenle Belediyemiz tarafından içme suyu ile ilgili uzun yıllar hizmet verecek olan su kaynaklarının araştırılması zorunluluğu hasıl olmuş, bu çalışmalar ışığında yapmış olduğumuz gayret ve çabalar sonucunda;
İlçemizin gelecek 50 yıllık su ihtiyacının karşılanması DSİ tarafından yapılan çalışmalar ve planlar sonucunda, ilçemizin su kaynağının Delice Irmağı’nın yan kollarından olan Yenice Tekkesi Barajı olacaktır. Bu amaçla Yenice Tekkesi barajından sadece Sorgun’un uzun yıllar su ihtiyacının karşılanacağı ve aynı zamanda bölgede sulama yapılacağı hedeflenmiş ve proje ihalesi yapılmıştır.
Söz konusu projenin DSİ’nin görev alanına girmesi ve konunun aciliyeti bakımından bir an önce su sorununun çözülmesi için DSİ Bölge ve DSİ Genel Müdürlüğü, Kalkınma Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, İller Bankası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili diğer bakanlıklar nezdinde defalarca yapmış olduğumuz yazılı ve sözlü taleplerimiz neticesini vermiştir. Söz konusu içme suyu projesine bir an önce başlanılarak hizmete sunulması konusunda son günlerde yapmış olduğumuz bu girişimler ve gayretler sonucunda olumlu cevap alınmış ve çalışmalara hız verilmiştir.

Bu nedenle konunun önemi bakımından ilçemiz için hayati önem arz eden mevcut su sorunu kapsamında isale hatlarının ve su depolarının bir an önce yapılması hususunda DSİ Genel Müdürlüğü ve Kayseri Bölge Müdürlüğü teknik ekipleri tarafından inceleme yapılarak su sıkıntıları bizzat yerinde görülmüş ve ilçemizin su sorununun çözümü için çalışmalara hız verilmiştir. Tüm bunları size anlatırken bizler sorumlu olarak mazeretlerin altına sığınacak konumda olmadığımızın bilinmesini isterim. Bu sıkıntıların sorumluluğu Belediye Başkanı olarak başta şahsım olmak üzere ilgili personellerime aittir. Açıklamalarımızdaki esas mesele, sizlere mazeret bildirmek değil, konuyla ilgili olarak sizleri bilgilendirmektir. Su sorununu tüm çabalarımıza rağmen zamanında çözemeyerek siz değerli vatandaşlarıma yaşatmış olduğumuz su sıkıntısından ve bundan kaynaklanan mağduriyetten dolayı özür diler, sorunun en kısa sürede çözüleceğini taahhüt eder, tüm halkımıza saygı ve selamlarımı sunarım.”

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu