20’nci Uluslararası Bahadın Kültür Festivali yapıldı

Ekleyen admin on Ağu 8th, 2017 kategori : Genel, Manşet. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

ŞAHİN ÖZMEN – Yozgat’ın Sorgun ilçesi Bahadın beldesinde, 20’nci Uluslararası Bahadın Kültür Festivali yapıldı.

Belediye tarafından düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, Arif Baş Açık Hava Müzesi önünden Hacı Demirel Amfi Tiyatrosu’na kadar festival yürüyüşü düzenlendi.

Festivalde konuşan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, milletin olmadığı bir yerde devletinde öneminin olmadığını, devlet içerisinde millete hizmet ediyorlarsa bunların bir anlamı bir değeri oldiğini söyledi.

Valilik olarak beldelerde ilçelerde ve diğer yerlerde bu tür şenlikleri bu tür festivalleri takip ettiklerini ifade eden Yurtnaç “Vatandaşlarımızla birlik olmak adına, onların hissiyatlarını öğrenmek adına, bu şenlikleri çok önemsiyoruz. Bize şu güzel geliyor. Bahadın’da olup da dışarı göçmüş insanların burayı memleketini, beldesini unutmaması, buraya sahip çıkması önemli bir değer. Bunu unuttuğumuz zaman, büyük şehirlerde kozmopolit bir hayat yaşıyoruz. Eğer buraya gençler geliyorsa, baba toprağına ata toprağına geliyorsalar buranın bir değeri olacak, burası kalkınacak. Bu maksatla biz diyoruz ki Yozgat’ın genelinde genel tarihi ve kültürel değerlerimiz var. Bunları iyi değerlendirelim. Bu nedenle Yozgat’ta meydana gelen göçü tersine çevirmek için bir dizi çalışma yapıyoruz” dedi.

Yozgat’ta özellikle Sorgun’da, Sarıkaya’da, Boğazlıyan’da, Saraykent’te jeotermal kaynakların olduğunu ve  buralardaki termali gündeme getireceklerini vurgulayan Yurtnaç şöyle konuştu:

“Yozgat 2019 yılından itibaren hızlı trene kavuşuyor. 2020’de havaalanına kavuşuyor. Dolayısıyla Yozgat’ta termal kongre ve spor turizmi şenliği yapacağız. Ama bunu ben devletin valisi milletin içinden çıkmış birisi olarak yalnız başıma yapmayacağım. Eğer destek verilirse eğer birlikte hareket edersek bu birlikten kuvvet doğacak. Yozgat’ın son nüfus sayımında nüfusu 3 bin arttı. Artık bundan sonra kan kaybı durdu tersine göçü başlatacağız. Bununda sebepleri var bu sebepler için biz anket yaptırdık yani Yozgatlılar neden il dışına gitti diye sorduk. Bu ankette ilk sonuçlar düzenli bir maaş, sigorta ve bildiği bir işi yapması. Bu üçü çok önemli bu maksatla Yozgat’ın tarım potansiyelini harekete geçirmeye çalışıyoruz. Kadışehri ilçemizde Kabalı Köyü var Kabalı’da 5 bin dönüm arazi kamulaştırıldı. Kiraz, elma, armut ve şeftali bahçesi yapıldı. Kabalı’ya Ankara’dan göç başladı. Ben bunları kamuoyunda dile getiriyorum. Göçü tersine döndürmek amacıyla bu tür çalışmaları yapmamız gerekiyor. Bunlara SÜÇ adını verdim yani Sivil Üretim Çiftlikleri. Devlet sadece buraya altyapı çalışmaları yapacak sulama sistemlerini kuracak gerekli teknik çalışmaları yapacak ama bir özel şirket tarafından bu meyve bahçesi çalıştırılacak.”

Bahadın Belediye Başkanı Dilaver Özcan’da yaptığı konuşmada 20 yıldır yapılan festivalin, birbirini uzun zamandır göremeyen insanları bir araya getirmesi açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Kültür Festivali’nin 2 yıl önce uluslararası festivale dönüştürüldüğünü vurgulayan Özcan, şöyle konuştu:

“Bahadınlı kardeşlerimiz yarım asırdan fazladır gurbet ellerde ekmek parası kazanıyorlar. Festivalimiz sayesinde bir araya gelerek hasret gideriyorlar. Pazartesi günü başlayan festivalimizde çocuklarla atölye çalışmalarımız oldu. Çeşitli paneller, konferanslar, imza günleri, şiir ve söyleşilerimiz oldu. Dün konser etkinliklerimiz başladı. Bugün de devam edecek. Çok değerli ve önemli yazar, çizer kadrosundan katılımcılarımız var, bilim insanlarımız var. Bütün Yozgat’tan, çevre il ve ilçelerden, yurt genelinden, Almanya’dan, Hollanda’dan katılımcılarımız var. Bizleri onurlandırıyorlar. Şu anda bir sıkıntımız yok. Uluslararası olmanın avantajlarını yaşıyoruz.”

Konuşmalar sonrasında sahne alan Kurtuluş Ünalmış, Erdal Beyazgül ve Güler Duman söylediği birbirinden güzel türkülerle izleyicileri coşturdu.

Festivale Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Sorgun Kaymakamı Mustafa Altınpınar, Yozgat Alay Komutanı Albay Bilgehan Yeşilyurt, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mehmet Demir, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu