İPEK YOLU OZANI KARAC’OĞLAN

Ekleyen admin on Ağu 8th, 2017 kategori : Yahya Aksoy. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

“Kozan Dağı’ndan neslimiz/Arı Türkmen’dir aslımız/Varsak’tır durak yerimiz/Gurbette yâr eğler bizi” diye seslenen ve âşık şiiri geleneğinin bayraklaşmış ismi Karac’oğlan, 4-9 Eylül 1994  tarihleri arasında Türkmenistan’da uluslararası toplantılarla anıldı ve  görkemli anıtı açıldı.

Söz konusu toplantıya Ülkemizi temsilen , o tarihlerde Kültür ve Turizm Bakanlı HAGEM  Genel Müdürü olarak ben ve halk müziği sanatçısı Musa Eroğlu ile birlikte  katıldık.

Ulusal ve uluslararası heyetlerin,UNESCO temsilcilerinin  ve  kalabalık bir halk kitlesinin katılımı ile başkent Aşkabat ve Balkan Vilayetlerinde bir hafta süreyle  coşkulu törenler ve sanat etkinlikleri yapıldı.

Hazar kıyısında  doğal ve tarihi  zenginliği ile ünlü Balkan Vilayeti Nebitdağı şehrinde  büyük bir park alanı ortasında  Türkmenistan’ın ünlü keykeltraşı A.Nasrettin tarafından yapılan,bir elinde saz, diğer elinde  elinde  nâğme ve ayakta yürüyüş halinde  KARAC’OĞLAN ANITI  açıldı. Karac’oğlan’ın gençlik çağında  Türkmenistan Balkan Vilayeti bölgesinden  elinde sazla ve sırtında heybesi ile  ayrılarak İpek Yolu üzerinden Anadolu’ya ulaştığı ifade edildi.

Karac’oğlan  sevgisi ve coşkusu ,sazlar ve sözler eşliğinde, şair ve  ozanların dilinde  adeta bayraklaştı ve tüm Orta Asya’ya,dünyaya  yayıldı ve Türkiye’ye ulaştı. Karac’oğlan’ın  evrensel insan ve doğa sevgisinde  gönüller birleşti kaynaştı.1995 yılında Kültür Bakanlığı’nca   düzenlenen  “ULUSLARARASI FEKE KARACAOĞLAN GÜNLERi” de anlamlı etkinliklerle tamamlandı. Proğrama davet edilen Türkmen  Karacaoğlan uzmanları  yazar  Oraz Yağmur ve Prof.Kakacan Atayeva, verdikleri konnferanslarda, Çukurova Üniversitesi adının Karacaoğlan  Üniversitesi adıyla anılmasının daha anlamlı olacağını ifade ettiler.

Karac’oğlan soyundan gelen , Torosların ve Anadolu’nun özgün , özel sesi ve türkülerimizin yorumcusu sanatçı Musa Eroğlu, etkinlik proğramlarında ve Türmen Televizyonu’nda , Karac’oğlan’dan okuduğu türkülerle  bir  hafta süreyle bütün  Türkmenistan’ı ayağa kaldırdı. Salonlarda ve tören alanlarında  saatlerce ayakta alkışlanarak  heyecan ve sevgi ile dinlendi.

Yunus Emre, Karac’oğlan gibi halk şairleri ve ozanları ile Nasrettin Hoca giibi halk bilgeleri ülkemizde ve ülkemiz dışında  pek çok yörede benimsenmekte ve adlarına makam ve mekanlar yaratılmaktadır. İnsanlığın yaşam felsefesine ışık tutan bu şair ve bilgeler  evrensel boyıutta  bilinmekte ve anılmaktalar. Gönüllerde,dillerde ve kitaplarda hep yaşayagelmektedirler.

Türkmenistan halk şairleri Başkanı Oraz Yağmur,”SAÇLARIN GARA DEĞİL Mİ” ve “TÜRKMEN YUNUS EMRE ” adlı etkili ve kalıcı  eserleri ile etkinlİklere damgasını vurmuştu.

Dünyaca ünlü Halkbilimci  Prof.Dr. İlhan Başgöz, 1979 yılında gittiği Türkmenistan’da, Bilimler Akademisi El Yazmaları Arşivi’nde, 1911-12 yılında  Hoca Molla Niyaz tarafından yazıya  alınmış , (793 “b” ve ” v” numarayla ) kayıtlı  iki nüsha  ” Karac’oğlan Destanı”nı  inceleyerek ilk kez “Karac’oğlan Türkmenistan’da” makalesini yazmıştır.

Yazmanın sonunda kitabı “Çeharkesli Örüz Can Halfe’nin yazdığı” ifade edilmiş.

Ulu İpek Yolu’nun ünlü duraklarından birisi olan Harezm toprakları, Türkmen destanlarının yatağı olmuş ve şimdiki Dış Oğuz-Daş Oğuz ilinde,kısaca Türkmen şivesiyle  örneklerini sunduğumuz ” KARAC’OĞLAN DESTANI ” derlenmiş:

“Her güzelni gözel diymen /Gözel seni diymeyinçe/  Yalbarma könlüm yalbarmma/Te özi yalbarmağınça/Yalbarsın yanıma gelsin/Dolanıp goynuma girsin/İmdi yarin boldum diysin/Sen diyme ol diymeyinçe/Nezli yâri görmey olmas/Siyah zülpün örmeey olmas/Ona dodak bermey olmas/Öz tilinden bermeğince/Karac’oğlan sözi hakdır/Alla’hın dermanı köptür/Aşığa aryalık yoktur/Ya sen ya men ölmeğince…”

Dünya ve insanlık tarihinde derin izler bırakan bir çok bilgin,filozof,komutan, devlet adamı, diplomat , tüccar, sanatkâr,şair,yazar ve ozan’ın geçtiği tarihi İpek Yolu’ndan Anadolu Toraslar bölgesinde  Kozan ,Mut,Feke,Adana yöresine  gelen  sevgi şairi KARAC’OĞLAN, gönüllerde,edebiyatımız ve tarihimizde hep yaşayacaktır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu