Yargıda yanlılık

Ekleyen admin on May 16th, 2017 kategori : Yekta Güngör Özden. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Bağımsızlık ve yansızlık, yargının olmazsa olmaz niteliği, onuru ve namusudur. Vicdanını yastık yapıp yatmayan bir yargı ilgilisi, her şeyden ve herkesten önce, kendi kişiliğini satmış, yıkmış ve kendisiyle birlikte ulusuna, ülkesine, devletine ihanet etmiş olur. Siyasal alanda yargı konusundaki çarpıklık ve çalkantıların alabildiğine sürdüğü, değişik kesimlerde ölçüsüzlüklerin ve aykırılıkların yaşandığı, içilen andların unutulup yadsındığı bir ortamda partizanlık belirtileri giderek artmakta, sakıncalı eylem ve işlemler birbirini izlemektedir. Son olarak Adalet Bakanlığı eliyle atanan 900 yargıcın 800′ünün AKP ilgisi ürkütücüdür. Yargısının bağımsızlığı ve yansızlığını yitirdiği bir ülkede adalet bir düş olur, güvenlikten, toplumsal barıştan, esenlikten ve erinçten söz edilemez. Yargıda yanlılık en ağır bozukluktur.

Halkoylamasına ilişkin tartışmalar sürerken, cumhurbaşkanının bir siyasal parti üyeliğiyle tarafsızlığının bağdaşmayacağı yakınmaları yaygınlaşırken, iktidar partisi kadroları ve görevleriyle ilgililerinin yanından, yakınlarından gelen yargıçların çalıştığı bir yargının saygınlığı ve güvenirliğinin sürekli tartışılır ve yakınılır duruma getirilmesi şaşılacak bir aykırılıktır. Bu sakıncaya neden olanların görevde kalmaları, uygun görünüp korunmaları ayrıca düşündürücüdür.

YALNIZ BUNLAR MI?

Yargıda şaşırtıcı durumlar görülüp duyulmakta, yazılmakta, söylenmektedir. Gereksiz ve yanlış iyi hal indirimleri, gerekçesi güldürecek kararlar (olaydan iki ay sonraki iletinin “haksız fiil” nitelendirilerek karşı eylem sayılması), gazeteciler için olduğu gibi haksız ve gereksiz tutuklamalar, yargının iktidar yandaşlığı yakınmalarını yoğunlaştırıyor. Geciken iddianameler de ayrı.

Bay RTE, 15 Temmuz’dan sonra “Aynı menzile değişik yollardan gidiyorduk, niye yaptı?” diyerek Fethullah’a sitem etmemiş miydi? Özlediklerini, beklediklerini söylemişti. İnsanlığa, eğitime, bilgiye, ahlâka, terbiyeye, barışa, ilkeye, çalışmaya değil oy için çıkara, partizanlığa, sömürüye, kasaya ve keseye destek sözleriyle halk dalkavukluğunun devlet parası dağıtımıyla yürütülmesi tam bir siyasal rüşvettir. Hele kimi para babalarının iktidar yandaşlığı, kimi sahne, perde ve ekran yüzlerinin sulu desteği. Son yıllarda yargıya yerleştirmeler iyice gün yüzüne çıktı. Tutuklanan ve meslekten atılan yargıç ve savcıların sayısı ürkütücü düzeyde. Bunların çoğu AKP iktidarının döneminde. Kötü durum, bir bir gazete sayfalarına dökülüyor. Kimi yüksek mahkeme üyeleri emeklilerinden AKP iktidarını ve amaçlı Anayasa değişikliğini savunan diyet yazıları, yanlılığın ve gerçeği saptırmanın ibretlik örnekleri olarak sergileniyor.

Aykırılıkları kınayan İstanbul Barosu avukatlarına polisin sert uygulaması hukuk devletinde utandırıcı tablolar biçiminde izlenmiştir. Tek adamlıkta sopa yemeyen kimsenin kalmayacağı anlaşılmaktadır. Hele yeni HSK oluşsun.

Abartı, yakıştırma, saldırı, saptırma-çarpıtma, sözcük oyunlarıyla sömürünün yeğlendiği siyasal ortam, çatışma ve kapışma alanına dönüştürüldü. Hele sokak çocukları gibi çirkin sözleri beceri sayarak kullanan devlet yöneticilerinin kınanan tutumları, kötü örnekler olarak yadırganıyor, ayıplanıyor. Demokrasi derbederlik değil erdem düzenidir.

Partili cumhurbaşkanının tarafsızlığını koruyacağı sözü “eşyanın tabiatına aykırılığın yeni örneklerinden biridir. Yargı tümüyle siyasallaşıyor.

MEDYA

Kadrolarına AKP sözcülerini alan, her gün yeni bir başlık, amaçlı ve yanlı bir haber ile AKP övgüleri yapan, RTE ve Binali Yıldırımla Bahçeli reklamcılığına soyunan, çıkarcı, iki yüzlü, korkak ve güdümlü medya kesimi, cumhuriyetimiz ve demokrasimiz için büyük bir karşı yapıdır. Hele RTE’ın partili olması devlet alanıyla özel yaşam alanında “tarafsızlık” sözüne artık kimseyi inandırmayacak bir çelişki oluşturmuştur. Yandaş medyanın bu konudaki şakşakçılığı tiksinti uyandıran bir yalakalık biçiminde yansımıştır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın damadı özel hastane raporuyla tahliye edildi. Cezaevinde ölen, hastalanan, rapora karşın tahliyeyi bekleyen yüzlerce kişi öylece duruyor. Takdir, ulusumuzun.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu