Sorgun

Ekleyen admin on May 16th, 2011 kategori : Sorgun'un Tarihçesi. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun ilçesi, eski bir yerleşim ünitesi olarak Etilere dayanan bir geçmişi vardır.bölgemiz 1071 Malazgirt zaferinden sonra Türk toprağı olmuştur, ve daha sonra bir çok sayıda Türk boylarını bağrında barındırmıştır. 1905 yılında Belediyelik hüviyetini kazanmış, Cumhuriyetin ilanından sonra 877 Sayılı Teşkilatı Mülkiye kanunuyla 26 Haziran 1926 yılında ilçe olmuştur. 1928 yılında  Köhne-i Kebir (büyük köhne) olan isminin Arapça olması nedeniyle  Sorgun olarak değiştirildiği anlaşılmaktadır. Sorgun isminin nasıl doğduğuna dair çeşitli rivayetler vardır bu rivayetlerden birine göre  Sorgun ismi Sor da Kon dan gelmektedir. Türklere Anadolu’nun kapılarını açan 1071 Malazgirt Zafer’inden sonra Selçukluların bir kolu olan “ Gani Baba , Halil Baba “Ali ve Bedir Baba “ adlarındaki komutanlar birbiri arkasından bu bölgeyi işgal etmişlerdir. Burayı işgal eden Bedir Baba kuvvetlerinin arkasından gelen komutan Bedir Baba’ya şöyle seslenir.

 

“Bedir , sen konacağın yeri bilmiyorsun .Konacağın yeri Sor da Kon “ der işte ondan sonra Sor da Kon sözü zamanla SORGUN şeklinde konuşulur ve yazılır.

 

ilçemizde kurulduğundan bugüne  kadar 16 adet Belediye Başkanı görev yapmıştır. Görev sırasına göre şu isimlerden oluşmaktadır. Hacı Çavuş,  Memiş Yakın, Bahattin Hoca, ismail Ağa, Zileli Rıza Efendi, Hasan Özen, Mehmet Aksoy, Mehmet Akyol, ihsan Çetin, Abdullah Aksoy, ihsan Müftüoğlu,Yılmaz Kılıçarslan, Ahmet Uslu,Yılmaz Kılıçarslan , Zühtü Acun, Yılmaz  Kılıçarslan , Ahmet ŞiMŞEK (görevde).

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu