ANAYASA

Ekleyen admin on Kas 19th, 2011 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Van’da yaÅŸanan deprem felaketi,her geçen gün uyguladığı terörle gündemi iÅŸgal eden PKK ve yandaÅŸlarının davranış ve söylemleri yeni Anayasayı adeta unutturdu. Anayasa ihtiyacı ve bu konuda ortaya konulan bilgi ve belgeleri gündem dışına taşıdı.

Öncelikle Anayasa’nın ne olduÄŸunu belirleyelim:

Anayasa, devletin gücünü belirleyen kurallardır.Bireyin hak ve özgürlük alanlarını belirler.Bu alanlara tecavüz edildiğinde denetim yollarını belirler.İktidarın tek elde toplanmasına mani olur.Halkın tercihi ile hür ve yargı gözetiminde yönetim tercihlerini yapacağı çoğulcu demokrasiyi sağlar.Özünde hukuk dışılığı önleyen bir belgedir.Meşruluğu esas alır.

1982 yılında askeri yönetimin gözetimi altında hazırlanıp halk oyuna sunulan Anayasamızın bu güne kadar 163 fıkra veya maddesi değiştirilmiştir.Buna rağmen çağdaş ve beklenen bir yapıya ulaştırılamadığı için mevcut parlamentomuzun değiştirmesi temel bir görev haline gelmiştir.

Meclis Başkanımız mevcut siyasi partilerin ve s ivil toplum kuruluşları ile Üniversitelerimizin görüşlerini alarak geniş tabanlı bir hazırlığı yönlendirmektedir.

Bu çalışmanın en zor yanı hukuki aklı ,siyasetin zihinsel kalıplarından uzak tutabilmektir.Hukuk siyasetin egemenliği altına girdiği an,tüm gayret ve çalışmalar telef olur gider.Bunu son derece önemsiyorum.Sonuçta eksik veya yanlış hükümlerle karşı karşıya kalırız.

Anayasayı noksan veya yararsız bulup eleştirmek farklı bir şeydir UYMAMAK FARKLI !

Kamu oyunu yönlendirirken halka doğrular söylenmeli ve uygulanmalıdır.Özel ve siyasal çıkarlar bir yana bırakılmalıdır.

Partiler açısından yüksek baraj oranları ile iktidar olma hevesleri bir yana bırakılarak çıkarlar unutulmalıdır.Ancak o zaman gelecek kuşakların önü açılmış olur.

Bu gün için siyasal partiler birbirlerine tam bir güvence vermemektedirler.Her parti kendi Anayasasını yapmak gibi bir gayret sarf etmektedir.

Mevcut Anayasamızın  80 ‘nci maddesi aynen şöyledir :

“Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri,seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil,bütün Milleti temsil ederler.”

Uygulama asla böyle olmamaktadır.Bağımsız seçilip BDP çatısı altına koşan milletvekillerimizi ve önceliklerini bir hatırlayın.Böyle davranıyorlar mı ? Hayır. Hoş yalnızca bu milletvekillerimizi böyle bir uygulamaları var diye suçlamak haksızlık olur.Başka partilerden de örnek göstermek mümkün.Yeni Anayasa’da bu madde büyük olasılıkla muhafaza edilecektir.O zaman ne olacak !

Bir de 86‘ncı madde var:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin ödenek,yolluk ve emeklilik işlemleri kanunla düzenlenir..”

Aradan 29 yıl geçti.Terzi kendi söküğünü dikemez hesabı Milletvekilleri kendi yasalarını çıkaramadılar.Yasa dışı maaş ve emekli maaşı alan eski ve yeni Mmlletvekilleri kamu oyu baskısından çekindikleri için bu güne kadar Anayasa hükmünü yerine getirmediler.Bu konu iktidar ve muhalefet partileri tarafından ertelendi.Yeni Meclis Başkanı bu konuyu büyük bir cesaretle ve getiri  götürü hesabı yapmadan gündeme getirdi.Anayasanın unutulan bu hükmü bakalım ne zaman ele alınacak !

Anayasamızın 82 maddesi yürürlükte:

“Meclis çalışmalarına özürsüz veya izinsiz olarak bir ay içersinde toplam beş birleşim günü katılmayan milletvekilinin,milletvekilliğinin düşmesine,durumun Meclis Başkanlık Divanınca tespit edilmesi üzerine,Genel Kurulca üye tam sayısının salt çoğunluğunun oyuyla karar verilebilir.”

Bu güne kadar bu madde tek bir defa dahi işletilmedi.Devamsız milletvekillerimiz yok mu.Var.Peki niye uygulanmaz.O zaman Anayasamızın bu hükmü hüküm taşır mı ? TAŞIMAZ !

Mevcut Anayasamızın 34′ncü Maddesi :

“Herkes,önceden izin almadan,SİLAHSIZ ve SALDIRISIZ toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı ancak,milli güvenlik,kamu düzeni,suç iÅŸlenmesinin önlenmesi,genel saÄŸlığın ve genel ahlakın veya baÅŸkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir….”

Böyle bir kanun var mı? Var. Peki bu kanuna rağmen göz göre göre bu kanuna karşı çıkan milletvekillerimiz var mı ? Var.Hatta Genel Başkan bile var.Daha geçen hafta BDP Genel Başkanı ve milletvekili olan bir zat.Diyarbakır’ da bir terörist cenaze töreninde sonra yandaşlarının önüne düşüp yürümek,yürütmek istedi.Peki sonra.Kolluk güçleri mani oldu.Devlet yasadan ve Anayasadan aldığı gücü ortaya koydu.Tazyikli suyla dağıttı.Daha sonra kanun tanımaz bu topluluk taş ve Molotoflarla saldırdı.Bir evi yakmak istediler,evdeki anne ve çocuklarını boğulmaktan son dakikada itfaiye kurtardı.Kepenk kapamayan bir market talan edildi.

 

Daha eski olayları hatırlamamız gerekmiyor.Devletin her türlü bilgilerine sahip Başbakanımız Erdoğan 11.11.2011 günü bakın ne diyor:

“Terör örgütü daÄŸdaki mensuplarını öldürmeye gönderdiÄŸi kadar,ölmeye de gönderiyor.Yani intihara gönderiyor.14 yaşında,15 yaşında çocukları kandırıp daÄŸa çıkarıyor.Ellerine silah veriyor.Birer robota dönüştürüp kanlı eylemlerine alet ediyor…..Örgütten kaçan kızları,bir maÄŸarada günlerce iÅŸkence yaptıktan sonra öldürüyor.Bilinmeyen bir yere gömüyorlar.Çatışmada ölen teröristlerin cesetlerini kayalıklardan atarak imha ediyorlar.Mahkeme kurup keyfice infaz     yapıyorlar….Örgütün lider kadrosu lüks,saltanat içinde safa sürerken,hayatın baharında gençler daÄŸda,kanlı bir pazarda alınıp,satılıyorlar…..”

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 73‘ncü ölüm yıldönümünde toplu bir hüzün yaÅŸadık.Büyük Nutkunda yer alan bir bölümde aynen şöyle diyordu :

“Milletimizin güçlü,mutlu ve sağlam bir düzen içinde yaşayabilmesi için,devletin bütünüyle MİLLİ BİR POLİTİKA izlemesi ve bu politikanın iç örgütlerimize tam uyumlu ve dayalı olması gerekir.Milli politika derken anlatmak istediğim şudur.Milli sınırlarımız içinde her şeyden önce kendi gücümüze dayanarak varlığımızı koruyup milletin ve yurdun gerçek mutluluğuna ve bayındırlığına çalışmak.Gelişigüzel,ulaşılamayacak istekler ardında milleti uğraştırmamak ve zarara sokmamak.Uygarlık dünyasının uygarca ve insanca davranışını ve karşılıklı dostluğunu beklemek..”

Anayasamız yenilenirken çizgisi elbette milli bir politikaya dayalı olacaktır.Ancak bu politikanın Anayasa metninde yer alışı son derece zaman alacaktır.Siyasetçilerimiz beklenti içinde olmadan ve alışkanlıklarını bir yana bırakarak saf katkıda buluştukları an,bu problem de  çözülmüş olacaktır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu