KURTULMUŞ ve ABESLE İŞTİGAL

Ekleyen admin on Haz 1st, 2016 kategori : Ercan Deva. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yüksek yargı başkanlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi içerikli toplantılarına katılması ve bağımsızlıklarını hiçe sayarak alkış tutması sadece Ankara’nın değil, ülkenin önemli gündem maddesi haline geldi.

Başkanların, hukukun üstünlüğü ve yargının bağımsızlığı ile çelişen bu tavırlarının son derece yanlış olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de hukukun üstünlüğüne ve yargı bağımsızlığına olan güvenin son derece azaldığı bu süreçte yaşanan bu olay düşündürücüden öte hukuk vicdanını yaralayıcı bir nitelik taşmaktadır.

Toplumda tepkilere yol açan bu olayla ilgili olarak mevcut hükümetin iki bakanının konuya dahil olarak açıklama yapmaları da şaşırtıcıdır. Önce Adalet Bakanı, ardından da Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptıkları açıklamalarla yüksek yargının siyasi içerikli toplantılarda boy göstermesinin bir sakıncası olmadığını söylediler.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, olayın boyutuna çok farklı bir yöne çekerek, “ Yargı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en üst makamı olan Cumhurbaşkanı’na bağlıdır” sözlerini sarf etti.

İsimlerinin başında Prof. ibaresi bulunan kişiler toplumda çok daha saygın ve güvenilir şahsiyetler olarak tanınır ve bilinir. Kurtulmuş’un da profesör unvanı vardır.

Kısaca onun mesleki yaşamına bir göz atalım.

İstanbul İmam Hatip lisesinde lise eğitimini alan Kurtulmuş, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirmiş. 1984 yılında yüksek lisans eğitimini tamamlayan Kurtulmuş, ABD’de lisansüstü çalışmalarına devam etmiş ve doktorasını vermiş.  İstanbul Üniversitesinde 1994 yılında doçent, 2004 yılında da profesör olmuş. Kurtulmuş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde sosyal siyaset, çalışma ekonomisi ve insan kaynakları yönetimi hocalığı yapmış. Kurtulmuş, “Hocaların hocası” lakabı bulunan Sabahattin Zaim’den de dersler almış.

Bu ayrıntılara ne gerek var, diye düşünebilirsiniz.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Unvanınız ne olursa olsun, önce mantıklı düşünmek ve konuşmak zorundasınız.

Böylesine eğitimli ve deneyimli bir şahsiyet olan Prof. Kurtulmuş’un yaptığı söz konusu açıklama, siyaset dünyasının popüler deyişiyle “abesle iştigal”dir. Yani, açıklama yersiz, boş ve anlamsızdır. Dolayısıyla inandırıcılığı da yoktur.

Kurtulmuş’un açıklaması,  yüksek yargı organları başkanlarının tutum ve davranışlarının aldıkları yetki ve sorumlulukla örtüşmediği gerçeğini de değiştiremez.

Türkiye, hukukun sadece adının kaldığı, yargı bağımsızlığının hiçe sayıldığı bu süreci mutlaka aşmak zorundadır. Siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere tüm toplum sesini iyice yükseltmeli, bu yanlışlığı haykırmalıdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu