Tarihe Işık Tutmak

Ekleyen admin on May 15th, 2016 kategori : Ercan Deva. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ekonomi Muhabirleri Derneği kelimenin tam anlamıyla ülkenin siyasi ve ekonomi tarihine ışık tutan bir kitap yayımladı. Ankara Sanayi Odası’nın basımını üstlendiği kitap “ Başkalaşımının Öyküsü” adını taşıyor.

 

Ankara Sanayi Odası’nın Hamamönü’nde bulunan ve “uygulamalı girişimcilik okulu” olarak hizmet veren Hasan Altun Konağı’nda kitabın tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya çok sayıda EMD üyesi katılarak bu anlamlı etkinliğe destek verdi.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir, etkinlikte yaptığı konuşmada, ülkemizde insanların geçmişi çok çabuk unuttuklarını hatırlatarak, “Yaşanan olaylar aslında bizim hayatımızın kilometre taşlarıdır. Zaman zaman geriye dönüp bakmakta büyük fayda var” dedi. Kitabın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Özdebir, ekonomi muhabirlerini “aileden birisi” gibi gördüğü için mutlu olduğunu söyledi.

EMD Başkanı Turgay Türker iki yılı aşkın bir çalışmanın ürünü olan ve EMD üyelerinin katkı verdiği eserin gazeteci Taylan Erten, Vecdi Seviğ ve İsmet Hazardağlı tarafından hazırlandığını ve bu önemli yayının sonuçlanmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Kitap, Ekonomi, Siyaset ve Medya’nın 1831-2015 döneminde yaşanmış önemli siyasi ve ekonomik olaylarını zihinlerde tazeliyor. Toplumsal hafızanın ve yakın tarihin yaşanmışlıkları belgeleriyle yansıtan bu çalışma tarihe ışık tutuyor. Takvim-i Vekayi’de “Ticaret ve Es’ar” sütunuyla başlayan ekonomi gazeteciliğinin günümüze uzanan serüveniyle birlikte, önümüzdeki yıl 30. kuruluş yılını kutlayacak olan Ekonomi Muhabirleri Derneği’nin çalışmaları da kitapta yer alıyor.

Bir ipek halı ustası gibi, her belgeyi ve yazıyı titizlikle taradıktan sonra kitabı hazırlanan duayen gazeteci dostlarımız Taylan Erten ve Vecdi Seviğ’e, genç neslin başarılı gazetecisi İsmet Hazardağlı’yı içtenlikle kutluyoruz.

En çok övgüyü ise bu çalışmanın sabırla ve kararlılıkla ilerleyip sonuçlanmasını sağlayan EMD’nin sevilen ve babacan Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu hak ediyor.

Kitabın yayımına içtenlikle destek veren ASO Başkanı Nurettin Özdebir’e, ASO’nun çalışkan ve gazeteci dostu basın danışmanı Okan Saykun’a da teşekkürü borç biliyoruz.

Bu kitabın tanıtım toplantısı aramızdan ayrılarak ebediyete göç eden EMD Kurucu Başkanı Özden Alpdağ ile Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Faruk Günel’i anma fırsatı da yarattı. Gazeteci dostlar, onlarla ilgili güzel anıları tazelediler. İkisi de güzel insanlardı. Ruhları şad olsun, nur içinde yatsınlar.

Ekonomi muhabirliğine ilk kez adım atacak olan genç meslektaşlar ise gerçekten çok şanslılar. Bugünün haberlerini yazarken bu kitap sayesinde geçmişte neler yaşandığını bir bakışta hatırlama fırsatını yakalayacaklar. Deneyimli muhabirler ise düne ilişkin birikimlerini tazeleyebilecekler.

İşte, EMD’den sürekli kaynak olabilecek, gerçekten kalıcı bir hizmet. Daha ne olsun?

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu