BİR DE BURADAN YAK-5

Ekleyen admin on Nis 26th, 2016 kategori : Erdoğan Akdemir. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Gelecek Nesillere Miras (!)

Anne ya da baba adaylarından birisinin sigara içmesi, çocuk olmaması riskini 3 kat artırıyor. Günde bir paket sigara içen erkeğin sperm sayısı %50 düşüyor. Bu durum ciddi bir kısırlık nedenidir. Ayrıca testislerin dokusunun sigara içen bayanlarda düşük yapma ve ölü doğum riski daha fazladır.

Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu ve yine aynı oranda zeka eksikliği ile doğabiliyor.

Emzirme sırasında anne bebeğe nikotin ve sigaranın içindeki diğer zararlı maddeleri aktarmak suretiyle sağlıksız beslenmesine yol açıyor.

Annesi ya da babası sigara içen çocuklar, içmeyenlerin çocuklarına oranla 6 kat daha fazla solunum yolu hastalıklarıyla (soğuk algınlığı, kulak iltihaplan, bronşit, bademcik problemleri, astım ve zatürre) karşılaşma riski taşıyor.

Sigara içen babaların çocukları, kanseri önleyen gen yok olarak doğuyor. Onun içindir ki; sigara içen babaların çocuklarında, içmeyenlerin çocuklarına oranla başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanser türü çok daha büyük oranda görülmektedir. Zaten akciğer kanserinin %97 nedeninin sigara olduğu da bilinmektedir.

Ayrıca, başta çocuklarımız olmak üzere, sigara içilen ortamda buluuan insanlarımız sigaranın içindeki zehirli ve zararlı maddelerden nasiplerini fazlası ile almaktadır. Bu durum “Sağlıksız bir yaşama davetiye çıkarmak” demektir. Pasif içici

konumunda olan bu insanlarımızın, içicilerin yakalandıkları hastalıklara yakalanma riski artmaktadır.

Canımızın bir parçası olarak dünyaya gelecek çocuklarımıza, milyonda bir ihtimalde olsa hastalık mirası (!) bırakmaya hiçbir annenin ve babanın hakkı yoktur. Anneler ve babalar çocuklarına miras bırakacaklarsa şaibesiz bir geçmiş, sağlıklı ve mutlu bir gelecek ve maddi imkanlar bırakmalıdır.

Psikolojik Yıpranma, Zaman, İşgücii ve Ekonomik Kayıplar

Sigara içenlerde vücudun mukavemeti düştüğünden, hastalanmaları halinde alacakları ilacın etkili olabilmesi için daha büyük dozlarda almak zorunda kalırlar.

Yaralanmaları halinde yaralan çok daha zor kapanır.

Ameliyat sonrası yaralarının geç iyileşme riski vardır.

Kırılan kemiklerin kaynaması zaman almakta ve zorlaşmaktadır.

Bu durumlar hasta yakınlarının çok daha fazla yorulmalarına, maddi ve manevi yönden üzülmelerine, psikolojik olarak yıpranmalarına neden olduğu gibi üretime katılama­malarından, çalışamamalarından, zaman kaybından dolayı da bir hayli iş gücü kaybına neden olmaktadır. Fazla ilaç tüketimi, zaman ve iş gücü kaybı da aile ve ülke ekonomisine olumsuz yönde yansımaktadır.

Maddi Kayıplar:

Yukarıdaki kayıpların yanı sıra, sigaraya verilen paralar hesaba vurulduğunda küçümsenemeyecek rakamlarla karşılaşırsınız.

İlgililer 2000 yılında bir kişinin aylık sigara harcamasının yaklaşık 25-55 milyon TL. yıllık harcamasının ise 300-600 milyon TL. arası bir rakama ulaştığını ifade ediyorlar. Eğer karı- koca sigara içiyorlarsa bu rakam 1 milyar 200 milyon TL.’ na kadar çıkabiliyor.

Günümüzde sigara fiyatlarının artışı ile bu rakamlar çok daha yukarılara çıkmaktadır.

Nüfusumuzun büyük bir çoğunluğunu dar ve orta gelirli vatandaşlarımız oluşturuyor. Bunlarda gelirlerinin önemli bir bölümünü sigaraya ayırıyor.

Soruyorum onlara… Nereden kısarak niçin ve ne pahasına veriyorsunuz bu paraları? Buna hakkınız var mı?

Hortumcularla, çetelerle işbirliği yapmadığınıza göre, elbetteki hela­linden, zorlukla kazandığınız para­lardan veriyorsunuz. Ama ne paha­sına !… çocuklarınızın rızkından… boğazınızdan… giyiminizden… yaşam kalitenizden… birçok şeyden kısarak veriyorsunuz. Buna hakkınız var mı? Oysa sigaraya vereceğiniz parayla, canınızdan çok sevdiğinizi söylediğiniz çocuklarınıza… birkaç kilo fazla et alsanız… 5-10 kilo fazla meyve alsanız… süt alsanız… adam gibi beslenseniz… diğer ihtiyaçlarınızı karşılaşanız olmaz mı !…

Sonra bir arkadaşım oturmuş, hesap etmiş… “Sigaraya verdiğim parayı bankaya yatırsaydım… döviz alsaydım… altın alsaydım… bir şekilde değerlendirseydim… Emin olun ! 20 yılın sonunda Ankara’da bir daire sahibi olabilirdim.” demişti. Bir başka hesap yapan arkadaşım da bu görüşü teyit etmişti. Hesap yapmasını biliyorsanız alın elinize kağıdı kalemi, bir hesap da siz yapın… sağlığınızın ve pek çok şeyin yanında neler kaybettiğinizi daha iyi anlarsınız.

Kötü Örnek Olma:

Bence sigara içicilerinin üzerinde en çok düşünmesi gereken hususlardan birisi de “Kötü Örnek 01maları”dır.

Bilirsiniz ki çocuklar en çok anneyi, babayı, yakınlarını ve de öğretmenlerini taklit ederler. Çocuk, yakınlarından ne görürse, onu yapar.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, annesi ya da babası sigara içen çocuklarda sigara içme oranı oldukça yüksek…

Geleceğimiz olan çocuklarımızın sigara içmesini ve olumsuzluklarından etkilenmesini istemiyorsanız, bir an önce bu alışkanlığınıza son vermelisiniz.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu