“YOK HÜKMÜNDE” BİR KARAR!

Ekleyen admin on Nis 19th, 2016 kategori : Ercan Deva. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Geçmişi olmayanın geleceği de olmazmış. Bu, sadece insanlar, kurumlar için değil, ülkeler için de geçerlidir.

Şimdi biraz hatırlayalım.

23 Nisan 1920 günü, Hacı Bayram Camii’nde kılınan Cuma namazından sonra merasimle ve dualarla Büyük Millet Meclisi en yaşlı üye sıfatıyla Sinop mebusu Şerif Beyin başkanlığında açıldı.

Taş binanın pencereleri ufak bayraklarla donatılmıştı. Mebusların oturmaları için salonda okul sıraları bulunuyordu. Salonu ısıtmak için soba kurulmuştu. Tavanda bir gaz lambası vardı.

Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi’nin hak ve yetkilerini belirten bir teklifi Meclis’e sundu. Teklifin kabulüyle birlikte Meclis, yasama ve yürütme yetkilerini kazandı.

Ve Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi.

Kazanılanlar, bu Milletin kanıyla, canıyla o günlerin şartlarında verilen büyük mücadele ile elde edilmişti.

23 Nisan, Egemenliğin, Ulusun olduğunun ilan edildiği gündür.

23 Nisan, Ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür.

Ve 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı kabul edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nde 23 Nisan günü, 1921 yılından bu yana Bayram olarak kutlanmıştır.

Nerede kutlanmıştır? Tekrar vurgulamakta yarar var: Türkiye Cumhuriyeti’nde.

23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak duyurulması ise 23 Nisan 1927 yılında Himaye-İ Etfal Cemiyeti (Bugünkü Çocuk Esirgeme Kurumu) tarafından gerçekleştirilmiştir.

TRT 1979 yılından bu yana Uluslararası Çocuk Şenliği düzenleyerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamaktadır. Her milletten çocukları bir araya getiren bu bayram dostluğun, kardeşliğin, neşenin yaşandığı tüm dünyaya örnek bir etkinlik olmuştur.  Türkiye, dünya ile kucaklaşan çağdaş yüzü ile tanınmıştır.

Ve şimdi, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin her aşamasında farklı anlamlar ve ağırlıklar taşıyan bayramları engelleme arayışına bir yenisini ekleme gayreti…  Neymiş efendim; 23 Nisan’da bayram kutlaması yapılmayacakmış!

Hadi canım sende!

Bu karar, ulusal egemenlik kavramını hiçe sayan, günümüzün yaygın değişiyle “Yok Hükmünde” bir karardır.

23 Nisan’ı kutlamamak, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için bölücü PKK terör örgütünün hain ve kahpe saldırılarında şehit olan askerlerimize, polisimize, korucularımıza da saygısızlık olur. Şehitlerimizi ulusal bayramlarımızda anarak ölümsüzleştirmeliyiz.

Anıtkabir’e, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Atatürk’ün huzuruna çıkarak saygı duruşunda bulunmak ve bu önemli bayramı coşkuyla kutlamayı yerine getirilmesi gereken görev biliyor ve tüm vatandaşlarımızın hissiyatına tercüman olduğuma inanıyorum.

Haydi, hep birlikte Anıtkabir’e…

Tüm çocuklarımızın Çocuk Bayramını içtenlikle kutluyorum.

Coşku, heyecan ve mutluluk dolu nice 23 Nisan ‘lara…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu