BİR DE BURADAN YAK-4

Ekleyen admin on Nis 12th, 2016 kategori : Erdoğan Akdemir. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sevgili Doktorumuz M. Kürşat DERİCİ “Sivil Savunma” dergisinin geçen sayısında (Yıl: 43 Sayı: 163 Ocak-Şubat-Mart 2001) Sağlık Köşesi’nde “Haydi !! Yak Bir Sigara…!” başlığı ile çok güzel bir yazı yazmış… Sigara içelim içmeyelim hepimizi çok yakından ilgilendiren bir konuyu dile getirmiş…

Sigara içme nedenlerinde

Sigarada bulunan zehirli maddelerden,

Sigaranın neden olduğu hastalıklardan,

Sigarayı bırakmakla neler kazanılacağından söz etmiş…

Eline, diline sağlık…

Sivil Savunma Koleji’ndeki öğretmen arkadaşlarım, personelimiz ve kurslara katılan arkadaşlarım çok iyi hatırlayacaklardır, fırsat bulduğum anlarda, ben de aklım erdiğince, dilim döndüğünce, çeşitli yönleriyle “Sigaranın Getirdiklerini (!)… Götürdüklerini…” kendi bakış açımdan anlatmaya çalışmaktayım.

İlgiyle dinlediklerini, etkilendiklerini ve de belki de beni mutlu etmek için sigarayı bıraktıklarını ifaden eden arkadaşlarımın varlığı beni gerçekten mutlu etmekte…

Ben bu sayımızda doktorumuzun dile getirdiği konuların dışında kajan sigara ile ilgili hususları dile getirmek istiyorum. Onun içindir ki bende yazımın başlığını “Birde Buradan Yak…!” koydum.

İnsan Niçin Sigara İçer?

Dr. M.Kürşat Derici “Sigara İçme Nedenleri” ni şu başlıklar altına toplamış;

1-Duygusal destek rolü,

2-Kimlik arayışı,

.3. El alışkanlığı,

4. Sosyal alışkanlık * 5. Fiziksel bağımlılık,

6. Sigara endüstrisinin baskısı.

Bu nedenleri daha da ^■çoğaltabiliriz. Hatta her sigara ^^içicisi kendine özgü, yöreye özgü bahaneler de bulabilir.

Hiç unutamıyorum… 10 yıl kadar öncesiydi… Şehirlerarası otobüs yolculuğumun birisinde, yanımda oturan 70’li yaşlarda bir amca, mola verildiğinde sigara içmek için otobüsten inerken ben de indim…Bana da sigara ikram etmek istedi. Teşekkür ettim, almadım. Lafı sigaradan açtım; bir süre konuştuktan sonra niçin sigara içtiğini sordum, “Şu anda pek hatırımda değil ama Trakya’nın bir ilçesine bağlı bir köy adı verdi”. Trakya şivesiyle “A be hoca… bizim köyde, parası yok da onun için sigara içemiyor” derler… diyerek parası olduğunu kanıtlamak için içtiğini söylemişti. Böyle bir nedeni ilk defa duyuyordum. Pek tuhafıma gitmişti. O mola arasında dilim döndüğünce sigaranın zararlarını anlatmaya çalıştım. İnanmış olmalı ki, otobüse binerken yeni almış olduğu paketi kaldırıp çöp kutusuna atmıştı. Sigara içmesini engelleyebildiğim için çok mutlu olmuştum.

Sigara içme nedeni bahanesi ne olursa olsun, sigarada bulunan zehirli ve zararlı maddelerin bir kısmı ve sigaranın neden olduğu hastalıkların bazılarını doktorumuz yazısında dile getirmiş. Ben o konuların üzerinde tekrar durmayacağım.

Eminim! Sigara içicilerinin büyük bir çoğunluğu, bu zehirli maddeler ve vücutta yaptığı tahribatların en azından bir kısmını biliyorlar… Buna rağmen bile bile içiyorlar… Bu kişilerle biraz konuştuğumuzda “Evet! biz bunları biliyoruz…. ama…!” diyerek savunmaya^ geçiyorlar ve kendilerince ürettikleri bahanenin daha ağır bastığını, o nedenle bırakmak istemediklerini, istemeyeceklerini dile getiriyorlar… Bu kişilerin biraz daha üstlerine vardığınızda, bırakmaları için iknaya çalıştığınızda en azından bir kısmı “Bu… sigara içme isteğimiz bizim kişisel tercihimizdir. Biz bu şekilde hayattan zevk alıyoruz… Kimsenin kimseye karışmaya hakkı yok…” diyerek, tepkilerini çeşitli sözlerle ve davranışlarla dile getiriyorlar.

Gerçekten güzellikleri, iyilikleri paylaşmak isteyen bir insan olarak, bu düşüncede olanlara pek fazla da bir şey diyemiyorsunuz ve olumsuz da olsa onların o görüşlerine de katlanmak, saygı duymak zorunda kalıyorsunuz.

Ben şahsen bu düşüncede olan insanlarımızın benim gibi düşünmeseler de görüşlerine, şahsi tercihlerine saygı duymak zorunda kalıyorum.

Ancak! kendi sağlıklarına zarar vermeleri dışında, canlarının bir parçası olarak doğacak yavrularının dünyalarını karartacak miraslarına (!) saygı duymuyorum. Ailelerine, yakınlarına, ülkesine, ülkesinin ekonomisine, doğaya karşı yaratacakları olumsuzluklara saygı duymuyorum… ve de karşı çıkıyorum. Onun içinde elimden geldiğince, dilim döndüğünce insanlara, çeşitli yönleriyle sigaranın gerçek yüzünü göstermeye, hatırlatmaya çalışıyorum.

Sigara içen insanlar, başta en yakınları olmak üzere insanoğluna ne gibi olumsuzluklar, miraslar (!) bırakmaktadırlar… Biraz bunları konuşalım istiyorum.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu