BİR DE BURDAN YAK!

Ekleyen admin on Mar 22nd, 2016 kategori : Erdoğan Akdemir. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Gözün aydın Zeynep! Artık iş yerin­deki odanda sigara içemeyecek­ler. İçilen sigaradan dolayı rahatsız olmayacaksın. Daha mutlu, daha sağlıklı olacaksın. Dünyaya daha berrak gözlerle bakacaksın.

Zeynep, Genel Müdürlüğümüz çalışanla­rından… Ufacık, tefecik, yeşil gözlü, çok se­vimli bir kızımız. O da benim gibi sigara du­manından çok rahatsız olanlardan… Mec­lisimiz, nihayet sigara konusunda Zeynep ve onun gibi düşünenlere sahip çıktı. 4207 sayılı kanunda değişiklik yaptı. Kapalı alan­larda sigara tüketimini yasakladı. 3.1.2008 tarihinde kabul edilen 5727 sayılı “Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkın­da Kanun” un 2. Maddesi ile

Tütün ürünleri;

  • Kamu hizmet binalarının kapalı alanla­rında,
  • Koridorları dahil olmak üzere her tür­lü eğitim, sağlık, üretim, ticaret, sos­yal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan ve birden çok kişinin girebileceği (ikamete mahsus konutlar hariç) binaların kapalı alanlarında, .
  • Taksi hizmeti verenler dahil olmak üze­re karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında,
  • Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler, özel eğitim ve öğretim

kurumları dahil olmak üzere ilk ve orta öğretim kurumlanma kültür ve sosyal hizmet binalarının kapalı ve açık alanla­rında,

  • Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, tüketilemez” hükmü konuldu. Bu madde ile ilgili uygulama 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Ben bu yasanın hazırlanmasında ve çıkarılma­sında emeği geçenleri candan kutluyor, gönülden destekliyorum. Bu yasanın, bırakmak isteyenler için de bir vesile olmasını diliyorum. Bağımlılık yapıcı bir maddeden kurtulmak zordur,ancak imkansız değildir. Kararlılıkla ve azimle başarılır. Ben bu yazımda “sigarayı bı­rakmanın ipuçlarını” vermeye çalıştım. O ipi yakalamanızı ve o dipsiz kuyudan çıkmanızı diliyorum.

Hizmet binalarının kapalı ve açık alanla­rında,

  • Özel hukuk kişilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmelerde, tüketilemez.” hükmü konuldu. Bu madde ile ilgili uygulama 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Ben bu yasanın hazırlanmasında ve çıkarılma­sında emeği geçenleri candan kutluyor, gönülden destekliyorum. Bu yasanın,

. bırakmak isteyenler için de bir vesile olmasını diliyorum. Bağımlılık yapıcı bir maddeden kurtulmak zordur. Ancak imkansız değildir. Kararlılıkla ve azimle başarılır. Ben bu yazımda “sigarayı bı­rakmanın ipuçlarını” vermeye çalıştım. D ipi yakalamanızı ve o dipsiz kuyudan çıkmanızı diliyorum.

NİÇİN SİGARAYI BIRAKMAKTA ZORLANIYORSUNUZ?

Sigaradaki nikotin, çok zehirli olmasının yanı sıra güçlü bir bağımlılık yapıcı .madde­dir. Kokain, eroin ve alkol ile karşılaştırıldı­ğında, tesadüfen denemiş kişilerde bile siga­ranın bağımlılık yapma olasılığı daha fazla­dır. İlk defa sigara içmeyi deneyen 4 kişiden 3′ünün bağımlı hale geldiği bilinmektedir. Nikotin, sigara içerken her soluktan sonra 7 saniyede beyine ulaşır. İçicinin kendisini iyi hissetmesini sağlar ve daha çok nikotin istemesine neden olur. Sigara içenlerde el ve ağız alışkanlığı vardır. Günde içilen sigara sayısı ne kadar fazlaysa bu alışkanlık o ka­dar güçlüdür. Sigaranın sağlıkla ilgili zararları uzun sürede ortaya çıkar. Bu nedenle sigara içen kişiler, tehlikenin bilincinde olmadan içmeye devam ederler. Sigara, kullanıcıla­rın günlük yaşantılarının bir parçası haline geldiğinden, gün içinde pek çok şey içme dürtüsü uyandırır.

SİGARAYI NASIL BIRAKACASINIZ ?

Sigarayı Bırakmada Uygulanabilecek Yön­temler:

Kendi Kendine Bırakma Bağımlılarının bir kısmı sigarayı birden, kendi kendine bırakabilir. Sigarayı bırakmaya ha­zırlanın ;

Sigarayı bırakamayacağınızı düşünme­yin. Karamsarlığa izin vermeyin. Siz ka­inatta en yüce yaratıksınız, insansınız. Dünyada yapamayacağınız şey yoktur. Yeter ki isteyin ve iradenize güvenin. Si­garayı bırakmak için İSTEKLİ, KARARLI ve AZİMLİ olun. Öncelikle beyninizde bitirin.

Daha sağlıklı olmaya karar verdiğiniz için kendinizi kutlayın.

Sigara bırakmayı isteme nedenlerinizi . yazın, her zaman görebileceğiniz yerlere asın, yanınızda taşıyın.

>’ Bırakmanın yollarını düşünün.

* Sigaraya el sürmeyin, el altında bulundurmayın. Alışkanlıktan uzak durun.       Aile bireylerinize, arkadaşlarınıza, yakınlarınıza sigarayı bırakacağınızı söyle­yin ve onlardan destek isteyin- Onları, bunun için belirlediğiniz tarihten (sizin için önemli bir tarih olabilir) haberdar edin. O gün bırakma konusunda kararlılığınızı koruyun. Tarihi ertelemeyin.

-Mümkünse bir arkadaşınızla veya eşinizle hatta mesai arkadaşlarınızla, komşularınızla, yakınlarınızla birlikte bu işe başlayın. Böylece karşılıklı destekle bu dönemi daha rahat atlatabilirsiniz.

Birlikte hareket edeceğiniz kişilerle ara­nızda bir “sözleşme” hazırlayın. Sözleş­meye bağlı kalmayanlara pek de küçük olmayan maddi ve manevi yaptırımlar uygulayın. Sözünde duranları ödüllendirin.

- Evinizde, iş yerinizde sigara ve sigarayı . . hatırlatacak eşyaları (kibrit, çakmak, sigaralık,.kül tablası, gibi) kaldırın. Yerlerine çiçek, biblo gibi mekanları ferahlatan, güzelleştiren eşyalar koyun.

Giysilerinizi ve evinizi, iş yerinizdeki per­deleri sigara dumanının kokusundan arındırın.

-Sigara içilen yerler ile size sigara içme isteği veren ortamlardan uzak durun. Bunun yerine zamanınızı temiz havalı, güzel manzaralı yerlerde değerlendirin. (Sigara içilen yer ve ortamı rahatsız edi­ci hale getirmek caydırıcı olabilir) Kafanızın sakin olduğu zamanlarda, özellikle gece yastığa başınızı koyduğu­nuzda sigaranın size ve sevdiklerinize ne gibi maddi ve manevi zararları ve yararlan olduğunu gözünüzün önüne getirin. Akıl terazisi ile tartın ve vicdan muhasebesi yapın.

Ayrıca, sigara bırakılmasında tiryakilerin sevdiği yakınlarının duygusal destekleri ve istekleri de çok önemlidir.

-Yıllar önce görev gereği bir ilimize (Niğde) gittiğimizde Belediye Başkanının odasında bir konuşmaya tanık ol­muştum. İyi bir tiryaki olduğu bilinen ve sigarayı kesinlikle bırakamayacağını söyleyen Savcı beyin, bırakma öyküsü­nü dinlendiğimde çok etkilenmiştim. Şöyle demişti:

“Gerçekten bırakamayacağımı sanıyordum. Bir hafta sonu geç saatçe kalkmış, kahvaltımı yapmış, sigaramı yakmıştım. İlkokula giden oğlum uzunca süre mahzun gözlerle bir sigaraya baktı bir bana baktı ve ardın­dan ağlamaklı bir sesle şunları söyledi: ‘Babacığım, bu sigarayı bizden daha mı çok seviyorsun ?’

Bu sözler içime öyle işledi ki , bir anda karar verdim.. Aradan 3 ay geçti.. O gündür bu gündür içmiyorum. Demek ki! Bırakılabiliyormuş-”

  • Teşkilatımızda çalışan bir bayan Sivil Savunma Uzmanı arkadaşımız da, 17 yaşındaki oğlunun konuşmasından çok etkilenerek sigarayı bıraktığını söylemiş­ti. Oğlu şöyle demiş:

“-Anneciğim, seni sigara içerken gördüğüm­de içim yanıyor.”

O gün söndürmüş.

Memuriyette Yükselme Kursları için eğitime katılan bir bayan da teneffüste sohbet sırasında sigara bırakma öykü­sünü anlatırken, “..Ben içerdim. Eşim içmez.. Bana da karış­mazdı. Eşimin anlattığı bir olaydan sonra kıssadan hisse çıkardım ve bıraktım.”

Eşini, etkinlik için gittiği ortamda bir güzel bayan karşılar. Eşi şöyle anlatır:

“Karşıdan çok güzeldi. Fakat yanına yaklaş­tığımda o güzelliği göremedim… Sigara ko­kuyordu..”

Bunların yanı sıra, herhangi bir hastalık sonrasında gitmiş oldukları doktorun ciddi uyarıları ile sigarayı bırakanlar da mevcut­tur. Bu içiciler, genellikle sakat veya yatalak kalmaktan ya da hastalıkların tekrar ortaya çıkmasından korktukları için sigarayı bıra­kanlardır.

Sigara bırakma konusunda en etkili yön­tem, bir gün saptayıp, o andan itibaren sigara içmemektir. Bırakanlar arasında bir­den bırakanlar çoğunluktadır. Yavaş yavaş azaltarak bırakma yönteminin başarısı biraz düşük olsa da, sigara içmeyi her geçen gün azaltarak, belli bir zaman dilimi içinde bıra­kanlar da vardır.

 

Günde 1 paketten fazla sigara içenler, tamamen bırakmadan önceki 1 hafta gibi bir süre boyunca içtikleri sigara sayısını biraz azaltarak, tamamen bırakma esnasında   ortaya çıkacak olan yan etkilerle  başa çıkmalarını kolaylaştırabilirler.

Sigarayı bırakmak zor olabilir.  Ancak şimdiye kadar sizin gibi bir çok kişinin  sigarayı bıraktığını başardığını unutmayın. Önemli olan iş işten geçmeden ,sağlığında yanında daha fazla  maddi ve manevi kayıplara uğramadan  bırakabilmektir.

İlk denemede ve sonraki denemelerde başarısız olursanız, kendinize olan güveninizi yitirmeyin. Umutsuzluğa kapılmayın ve mücadelenize devam edin. Gerekiyorsa tıbbi tedavi desteği alın. ‘Sigara Bırakma Klinikleri’ne’ başvurun. Profesyonel yardım alanların uzun dönemde daha başarılı oldukları kanıtlanmıştır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu