Düdüklü tencere

Ekleyen admin on Mar 22nd, 2016 kategori : Ercan Deva. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Düdüklü tencereler ne kadar güvenlikli üretilse üretilsin kullanım sırasında yapılan hatalar patlamasına sebep olabiliyor.  Yemek pişirirken içinde oluşan hava basıncı boşaltılmadan açılması halinde düdüklü tencereler mutfaklarda adeta bir bomba gibi patlayabiliyor.

Yan yüzeyleri basınca dayalı malzemeden yapılan tencerelerin kapağında patlama tehlikesine karşı, istenilen basınca göre ayarlanabilen bir çeşit mekanik donanım, yani subap var.  Basınç fazla olunca içerideki hava supaptan dışarı çıkıyor ve duyulan düdük sesi yemeğin piştiğini haber veriyor. Basıncı düşürmeden tencerenin kapağını açılırsa işte o zaman çok ciddi kazalar olabiliyor.

Şimdi, düdüklü tencere de neredem çıktı diye konuştuğunuzu duyar gibiyim.

Anlatayım…

2015 yılının Ağustos ayından bu yana, yani neredeyse yedi aydır siyasi yazı yazmama konusunda aldığım kararı uyguladım. Ama, Türkiye’de yaşananlar, ister istemez, beni böyle bir yazı yazmak zorunda bıraktı.

Şimdi, kısaca yaşananlara bir göz atalım.

Aylardır Türkiye’nin birçok yerinde PKK terör örgütünün kalleş ve hain saldırıları sonucu askerler, polisler, korucular şehit oluyorlar. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Şehit ailelerinin yürekleri dağlanıyor.  Kaldırılan şehit cenazeleri insanların içini acıtıyor, yüreklerini kanatıyor. Uzun söze gerek yok: BİR MİLLET AĞLIYOR.

Sonra, özellikle büyük kentlerde hem askerleri hem de güvenlik güçlerini hedef alan terör olayları gerçekleşiyor. Masum insanlar teröristlerin bombalı eylemlerine hedef olup yaşamlarını yitiriyorlar. Artık bu tür olaylar, sanki olağanmış gibi bir hava estirilmeye çalışılıyor.

İşte o aşamada, yasaklamalar başlıyor.

Hem RTÜK hem de savcılar çok hızlı karar alıp öncelikle görsel medya diye tanımlanan televizyonlara yasak getiriyorlar.

Cenazelerde insanlar duygularını dışa vurmaya kalkarlarsa haklarında hemen dava açılabiliyor. Yani, söz söylemek ve konuşmak yasak.

Terör eylemlerini kınamak için yürüyüş yapmak isteyen gruplara da gösteri yasağı var. Eğer, ısrarlı olurlarsa, tazyikli sudan, copa, plastik mermiye kadar her an güvenlik güçlerinin hedefi olmaları kaçınılmaz görünüyor.

Özetle, doğru olmayan bir unsurun yanlış olduğunu söylemek yasak.

Olaylarla ilgili görüntü vermek yasak.

Olayları iktidarın istemediği biçimde değerlendirmek ve yorumlamak yasak.

Toplumda giderek biriken kızgınlığın ve öfkenin boşaltılması… O da yasak!

Şimdi ülkeyi yönetenlere bir çağrı yapalım… Bırakın vatandaşlar haklı tepkilerini özgürce dile getirsinler, kızgınlıklarını seslendirerek biraz olsun rahatlasınlar. Ülkeyi yönetenler, onların tepkilerini anlayışla ve hoş görü ile karşılama cesareti göstersinler.  Biraz empati lütfen…

Hani, yazının başında hava basıncı boşaltılmadan açılan düdüklü tencerenin adeta bir bomba gibi patladığından söz etmiştim. Toplumu da her an basıncı yükselen dev bir düdüklü tencere gibi düşünün bir an için.

Aman dikkat, düdüklü tenceresi patlamasın!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu