CUMHURÄ°YET

Ekleyen admin on Kas 5th, 2011 kategori : Yılmaz Hastürk. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

“28 Ekim  Çankaya’ya gitmek üzere Meclis’ten ayrılırken koridorda beni beklemekte olan Kemalettin Sami ve Halit paÅŸalara rastladım.AkÅŸam yemeÄŸine gelmelerini söyledim.Ä°smet PaÅŸa ile Kazım PaÅŸaya ve Fethi Bey’e de Çankaya’ya benimle birlikte gelmelerini söyledim.Çankaya’ya varınca,orada beni görmek üzere gelmiÅŸ olan Rize Milletvekili Fuat,Afyonkarahisar Milletvekili RuÅŸen EÅŸref beylere rastladım.Onları da yemeÄŸe alıkoydum.

Yemek yenirken “Yarın Cumhuriyet ilan edeceğiz” dedim.

Orada bulunan arkadaÅŸlar,hemen düşünceye katıldılar.YemeÄŸi bıraktık.O dakikada nasıl davranılacağı üzerinde kısa bir program saptadım ve arkadaÅŸları görevlendirdim….”

“   YAŞASIN CUMHURİYET “

“…Parti toplantısına son verildi ve hemen Meclis toplantısı açıldı.Saat öğleden sonra altıydı.Tasarı Anayasa Komisyonu’nca yöntem gereÄŸi incelenerek tutanağı hazırlanırken ,Meclis baÅŸka iÅŸle uÄŸraÅŸtı.En sonunda,baÅŸkanlık makamında bulunan BaÅŸkan Vekili Ä°smet Bey,Meclise ÅŸu bilgiyi verdi:” Anayasa Komisyon’u ,Anayasa’nın deÄŸiÅŸtirilmesiyle ilgili tasarının ivedilikle ve hemen görüşülmesini öneriyor.” . ”Kabul” sesleri üzerine tutanak okundu.Ä°vedilikle görüşüldü.

Sonunda yasa,birçok milletvekilinin “YaÅŸasın CUMHURÄ°YET “diye alkışlanan söylevleriyle kabul edildi…”

Yukarıda yer alan alıntılar 15-20 Ekim 1927′de Atatürk tarafından 36 saat 33 dakikada okunan NUTUK ‘da yer alıyor.

Nutuk, Türk Siyasi Tarihinin en önemli belgelerinden biridir. Atatürk‘ün 19 Mayıs 1919 ‘da Samsun’a ayak bastığı gün,Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduÄŸu durumun sergilenmesi ile baÅŸlayıp KurtuluÅŸ Savaşı’nın deÄŸiÅŸik evreleri ve karşılaşılan güçlükler;savaşın kazanılması ve Cumhuriyet’in ilanı;yeni bir devletin kuruluÅŸundaki güçlükler,devrimler anlatılır.Atatürk’ün “Türk Genç’liÄŸine Hitabı” ile son bulur.

Bütün bunları Cumhuriyetimizin 88 .nci yılını kutlayamadığımız günümüzde hatırlatmanın yararlı olacağını düşündüm.

Bu sonucun iki etken temeli var.Van ve çevresinde yaşadığımız DEPREM FELAKETİ ve Terörün hepimizin içini yakan,ulusal bir tedbir almamızı gerektiren sonuçları.

Cumhuriyetimizin ilanını hatırladığımız şu an da, bir başka hatırlatmanın gereği doğdu.PKK mensupları ve onlara yakın duran Kürt Kökenli yurttaşlarımız zaman zaman Kürt ırkının MED İmparatorluğu’ nun devamı olduğu iddiasını ortaya koymaktalar.

Hatta bir televizyon programında  araştırmacı olduğunu ortaya koyan bir konuşmacı, elindeki bir resmi kameralara göstererek şunları söylemişti:

“Bakınız bu resimdeki Med Ä°mparatoru.Çiy köfte yoÄŸurtturuyor.Tıpkı Kürtlerde olduÄŸu gibi kıvamının tutup tutmadığını denemek için tavana çiÄŸ köfte fırlatılmış…”

Selçuk Ãœniversitesi TARÄ°H Bölümü’nden Prof.Dr.Hasan Bahar bakın ne diyor:

GüneÅŸ tutulmasının dini inançları bile güçlü bir ÅŸekilde etkilemesinin yanı sıra tarihte kalıcı izler bıraktığını belirterek ;”Eski çaÄŸlardan beri olaÄŸanüstü ve tanrısal anlamlar yüklenen güneÅŸ tutulması Med’ler ve Lidya’lılar arasında yıllarca süren savaşı bir anda bitirdi.Milattan önce 585 ‘de yaÅŸanan güneÅŸ tutulması,Kızılırmak (Halys) kıyısında Medler ve Lidyalılar arasında yıllarca süren savaşın aniden bitmesine neden oldu.Bu,”olaÄŸan üstü “ olayı,”Tanrılar bizim savaÅŸmamızı istemiyor “ ÅŸeklinde yorumlayan Med’ler ve Lidya’lılar Halys savaÅŸlarına son verdiler…”

Milattan Önce 550 yılında Med’ler ve Lidya’lılar Yozgat -Çamlıbel yakınlarındaki Kerkenes Dağı (Sorgun-Şahmuratlı Köyü)  eteklerinde savaÅŸa tutuÅŸurlar. Savaşın en yoÄŸun anında Ay’ın ,Dünya ile GüneÅŸ’in arasına girerek günü karartması üzerine,Med’ler ve Lidya’lılar.tanrıların savaÅŸ istemediÄŸini düşünerek,savaşın yapıldığı Kerkenes Dağı eteklerinde savaÅŸa son verdiler.

VAN VE ÇEVRESİNDE NELER OLUYOR

Yüksekova’da PKK yandaÅŸları polisi taÅŸlayıp çevreyi yıkıp yakıyorlar.Van’da yardım dağıtımını sabote etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Hakkari’de eylem yapıyorlar .

Bingöl’ de PKK’lı bir kadın intihar eylemine giriÅŸti.Kendini patlattı.Şehrin en iÅŸlek caddesinde uygulanan bu eylemle sivil vatandaÅŸlar öldü.Yaralandı.

Hakkari‘de bir katıra patlayıcı maddeler yükleyip zavallı katırı polislerin üzerine sevk edip,uzaktan kumanda ile patlatmak istediler.Polisler zamanında tedbir alıp faciayı önlediler.Olan hiç bir ÅŸeyden haberi olmayan katıra oldu.Hangi amaca hizmet ettiÄŸini bilmeyen kadına oldu.Günahsız vatandaÅŸlar öldü o da parçalandı.

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu