Anılara yolculuk

Ekleyen admin on May 23rd, 2015 kategori : sahin ozmen. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Her yıl kış mevsimi ortalarına doğru, Tokat Öğretmen Okulu mezunlarını bir heyecan sarar. 45-50 yıl önce Tokat Öğretmen Okulu’ndan mezun olan yüzlerce emekli öğretmen, bilgisayarlarının başında, bu yılki buluşmanın nerede olacağını merak eder, öğrenmeye çalışır. Çünkü bilirler ki, sevgili Coşkun ve Durmaz bu yılda bir organizasyonla 50 yıllık dostlukları bir kez daha pekiştirme fırsatı yaratacaklardır.

Coşkun Antalya’dan, Kadim Tokat’tan, buluşturmaya çalışır bu eğitim emekçilerini.  Yine sevgili Enver de hem Kadim’e, hem de Coşkun’a hiç emeğini esirgemeden yardımcı olur. Ben öncelikle bu üç kardeşime de çok teşekkür ediyor ve iyi ki varsınız diyorum.

2009 yılından bu yana aralıksız her yıl, Tokat Öğretmen Okulu’nun yemekhanesinde yemek yemiş, kantininde çay içmiş, 68-70 olaylarının içinde birbiriyle kıyasıya mücadele etmiş, hatta birbirleriyle kavga etmiş, değişik düşünce ve görüşten öğretmenlerin hepsi bu günü beklemektedirler. Hem de hasretle, özlemle. Ne kadar güzel değil mi?

Her ne kadar o zamanlar birbirimizle kavga etsek de, sevgili öğretmenlerimiz bizlere insanlığı, demokrasiyi, insan sevgisini öyle güzel öğretmişler ki, bakın şimdilerde can ciğer kuzu sarması olabiliyoruz?

Bize bu mesajları vermeye çalışan öğretmenlerimize rağmen, demokrasinin sadece kendi fikirlerimizden ibaret olduğunu sanan bizler, ne yazık ki belleğimize yerleşen demokrasi kavramının, toplumlardan önce kendimize ne kadar gerekli olduğunu,  yıllar sonra öğrendik.

Oysa bu gün demokrasiyi kendine araç olarak kullananlar, bir gün gelecek demokrasinin kendilerine de ne kadar gerekli olduğunu mutlaka öğreneceklerdir.

Neyse bırakalım bunları, politikanın sandalına binen anlı şanlı, kendini siyasetçi sanan büyüklerimiz tartışsın.

Biz gelelim Mayısın 7’sinde 7’inci Kez bir araya gelen Tokat Öğretmen Okulu mezunlarının Eskişehir buluşmasına.

-Bu heyecanı yaşamak bile güzel

Ben ilk kez geçen yıl Antalya’da katıldım bu buluşmaya. Önce Sevgili Coşkun’un yayımladığı listeye baktım, kimler var diye. Listede yıllardır görmediğim birçok arkadaşım vardı. Ne olursa olsun, bu buluşmaya katılmaya karar verdim. Tüm işlerimi halledip yola çıktım. Çok da iyi etmişim.  Önce Ankara’ya, oradan da Antalya ya geçtim.  Yorucu bir yolculuğun ardından Grand Park Lara’da ilk günün sabahı kahvaltı alırken uzaktan duyduğum bir ses, beni bir anda çok gerilere götürdü. Öyle gerilere ki… Hemşehrim, okul arkadaşım, sevgili kardeşim, yıllardır sesini duymadığım Nazmi Arıkan’ın sesiydi bu. Nasıl mutlu oldum bilemezsiniz.  Bir arada kahvaltı yaptık, sonra 3 gün boyunca güzel bir tatil yaşadık.

Hem o, hem ben işimiz dolayısıyla birer gün erken ayrıldık Antalya buluşmasından. Bu yıl da ben bir gün geç gittim, Nazmi ise ikinci gün ayrıldı. Bu kez birbirimiz göremedik, telefonla görüşebildik.

Tokat Öğretmen Okulu’nun Türkiye sevdalısı emekli öğretmenlerinin Eskişehir buluşmasının ilk gün buluşmasına ne yazık ki katılamadım. Ancak dostlarımdan, arkadaşlarımdan ilk günün nasıl geçtiğini, neler hissettiklerini, neler yaşadıklarını öğrendim. Sanki bir firmanın elemanlarına verdiği seminer disiplini içerisinde başlamışlar programlarına. Sevgili Coşkun yine liderliğini göstermiş.

Birlikte oturup 4 günlük programı çerçevesinde neler yapılacağını kararlaştırmışlar. Malzeme öğretmen olunca, isteklerin hepsinin eğitim ve bilgi ağırlıklı olması gayet normal. Yalnız heyecanlar normal değil. Ama siz bu okuldan mezunsanız ve yarım asırlık arkadaşlarınızla buluşacaksanız heyecanınızın normal olmasını beklemekte doğru değil.

Cuma sabahı otele gittiğimde, arkadaşlarım bir tiyatro oyununun galasına gitmişlerdi, maalesef ona da gidemedim.

Akşam buluştuk onlarla. Bu çok değişik bir heyecandır. Sanki Tokat Öğretmen Okulu’nda sabahın bir saatinde derse gidiyor gibi bir duygu hissedersiniz.  Okul önünde sizi öğretmenlerinizin,  arkadaşlarınızın beklediği hissiyle hazırlanırsınız bu buluşmaya.

Sabah kahvaltı sonrasında Merlott otel önünde 4 sevgili dostumun fotoğrafını çektim. Yayınladığım anda ilk yorum Enver’den geldi. “2’ye 2”.

Karede, sevgili Yaşar Sert, Faruk Yücer, Enver Aytekin ve Hasbi Kıyaklı vardı. Enver’in ne demek istediğini açıklamaya gerek var mı? Sanırım herkes anlamıştır.

Yolculuk hazırlığı, sabah buluşması, ilk gün heyecanı, akşam sohbetleri, geziler, şarkılı türkülü, eğlenceler, anılara yolculuk kısacası heyecan ve mutluluk dolu dört gün.  Bizleri bir yerlerde buluşturan bu arkadaşlar, 3-4 gün de olsa anılara yolculuk yapmamızı ve yeni anıların belleklerimize kazınmasına alıştırdılar. Kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum.

Tokat Öğretmen Okulu bir sevdadır, bir aşktır. Sizleri bu sevgi ve aşkla kucaklıyor, bir daha ki yıl buluşmak üzere sevgilerimi iletiyorum.

 

http://www.sorgunpostasi.com/?cat=14

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu