“U-Mutlu Gençler” projesi tamamlandı

Ekleyen admin on Eyl 29th, 2014 kategori : Genel. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sorgun Gençlik Grubu tarafından hazırlanıp, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından kabul edilerek desteklenen işsizlik sorunlarını n ele alındığı “Erasmus+ KA1 Gençlik Çalışanlarının Hareketliliği U-Mutlu Gençler!” adlı proje tamamlandı.

AlmanyaHollandaHırvatistan,İspanyaBulgaristanMacaristanRomanyaMakedonyaEstonya olmak üzere toplam 10 ülkeden 35 gencin katıldığı projenin sorumlusu  Sorgun Gençlik Grubu Lideri Halil Uğuz, Türkiye‘nin ve bölgenin en önemli sorunlarından birisinin de işsizlik olduğunu, bu proje ile işsizliğin çözüm yollarını, uluslararası platformlarda ele almaya çalıştıklarını söyledi.

Uğuz, proje kapsamında 16 kamu kurumu,  5 Sivil Toplum Kuruluşunun (STK), 8 Atölye çalışması yaparak AB ülkelerinin ve Türkiye’nin ortak sorunu üzerine çözüm yolları bulmaya çalıştıklarını belirtti.

Proje sonucunda gençlik istihdamının daha geniş ve derin bir şekilde anlaşılmasının sağlandığını ifade eden Uğuz, “Gençlerin istihdam sorunlarını ve etkilerini yabancı konuklarımızla birlikte masaya yatırdık. İstihdam ve özellikle genç istihdam konuları üzerine çalışan organizasyonlarla birlikte atölye çalışmaları yaparak farklı çalışma şekillerini öğrendik. Kamu kurum kuruluş, STK’lara yaptığımız çalışma ziyaretleri sonucunda her ülke kendi ülkesiyle iş alanlarını, meslek kurumlarını karşılaştırmalar yaptı. Ortaklarımızla birlikte gençlere yeni istihdam yaratmada farklı kurumların çalışmalarını inceleyerek iyi uygulamaları gördük.  İlçemize 9 farklı ülkeden gelen organizasyonlarla gençlik işsizliği konusunda ağlar oluşturduk” dedi.

Uğuz şunları söyledi:

Bundan sonrada iletişimde kalıp farklı çalışmalar, projeler yapacağız. Projemizde yer alan katılımcıların ufkunun genişlediğini, imkanları kısıtlı bir ilçe olan Sorgun gençlerinin özgüvenlerinin geliştiğini düşünüyorum. 10 farklı ülkeden gençlerin bir araya gelerek bu farklılıkların onların büyük ülke Avrupa’da birlikte yaşayabilmek ve çalışabilmek için bir sorun teşkil etmeyeceğinin farkına varılmasını sağlandığına inanıyor, gençlerin birbirlerini daha iyi tanıdıklarını ve yabancı düşmanlığı, ırkçılığın ve ön yargıların kırıldığını düşünüyorum. Ayrıca bundan sonraki süreçte Avrupa düzeyinde yapılan çalışmaları yerelimizde uygulanması için girişimlerde bulunacağız.”

Uğuz, faaliyetleri süresince projenin her aşamasının başarılı olmasında emeği geçen Ulusal Ajans Eğitmeni Aytac Uzunlas‘a, maddi manevi desteklerini esirgemeyen, her zaman destek olan Belediye Başkanı Ahmet Şimşek’e, kendilerini kırmayıp kıymetli zamanını ayıran aynı zamanda gençlere yön gösteren Bozok Üniversitesi Rektörü Tamer Ucar‘a, Yozgat’ta işsizlik üzerine çalışmalar başlatan ve deneyimlerini bizlere aktaran 31 yaşında genç Vali Yardımcısı  Can Aksoy’a, İlçeye yeni atanmasına rağmen yoğun tempo içerisinde kendilerini kırmayıp zaman ayıran Kaymakam Ali Aslantaş’a, Gençlere başarı hikayesini anlatan Türkiye’nin 2. en genç Belediye Başkanı olan Omer Acikel‘e, Sarıkaya Kaymakamı Yaşar DÖNMEZ’e, Bozok Ünv. MYO Müdürü ve Öğretim görevlilerine, Sorgun MYO öğretim görevlilerine, Yozgat TSO çalışanlarına, Sorgun Endüstri Meslek Lisesi öğretmenlerine, Mesleki Eğitim Merkezi değerli öğretmenlerine, Sorgun RAM Müdürü Hüseyin Çetin‘e, Sorgun Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne, Sorgun Engelliler Umut Derneği’ne, STK yöneticilerine, Sarıkaya Gençlik Derneği Başkanı Engin Cihangir‘e, Sorgun Gençlik Grubu ekibine ve yoğun bir hafta geçiren her oturuma sıkılmadan aktif olarak katılan katılımcılara ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu