Soma ve sendikalar

Ekleyen admin on Haz 16th, 2014 kategori : Dursun Erkılıç. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sendikalar

DUYARLI

Türkiye, Soma’daki maden kazasının yürükleri dağlayan büyük acısını yaşarken, herkes ve her kesim üzerine düşeni yapmak için çırpınıyor.

Kiminin elinden kurtarma çalışmalarına yardım etmek, kiminin elinden yanlarında olmak, kiminin dilinden de teselli geliyor…

Yaşanan felaket, doğrudan çalışma hayatını ilgilendirdiği için sendikalarımız da buna duyarsız kalmadı doğal olarak.

Basın büroları aracılığıyla bizlere de ulaşan ve AA aracılığıyla medyaya toplu halde servis edilen açıklamalarda yer alan imzaların çoğunu tanıdığım için duygularına bizzat tercüman olmak istedim.

MÜRSEL TURBAY

Örneğin, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay. Kendisi yanlış hatırlamıyorsam Türkiye’de ilk memur toplu sözleşmesine imza atan sendikanın genel başkanıdır.

Soma’daki maden kazasına yürek ateşiyle bakan Turbay, yayımladığı başsağlığı mesajında felakette siyasi rant elde etmeye çalışanlara tepki gösterdi.

Sendikalarına üye itfaiyecilerin ve arama kurtarma ekiplerinde görevli olan üyelerinin pek kentten Soma’ya ulaştığını ve çalışmalara katıldığını belirten Turbay, duygularını şöyle dile getirdi:

“Soma’daki maden kazası, sonuçları itibariyle gerçekten büyük bir faciadır. Yüzlerce işçiye ulaşmak için her saniyenin önemli olduğu böyle bir günde buna güç ve destek vermek yerine televizyon ekranlarına çıkarak ya da sosyal medya üzerinden siyasi ve magazinsel pirim yapma çalışmalarını son derece çirkin buluyor ve kınıyoruz.”

Ölenlere rahmet yakınlarına sabır ve başsağlığı dileyen Mürsel Turbay, “Bu süreçte herkes ağzından çıkan sözlere dikkat etsin” diyerek de çok önemli bir husus hatırlattı.

SETTAR ASLAN

Hak-İş’in Genel Başkan Yardımcılarından Öz Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Settar Aslan da mevsimlik işçi ve taşeron uygulamaları ile mücadele eden, orman yangınlarına sürekli dikkat çeken bir isim.

Maden kazası dolayısıyla yaptığı açıklamada çok önemli hususlara dikkat çekti. Aslan, yaşanan iş kazalarının yüzde 97′sinin ‘önlenebilir nitelikte’ olduğuna dikkati çekerek, kazaları önleyici tedbirlerin daha bir ciddiyetle alınması gerektiğini kaydetti.

Daha önce kendisiyle hem televizyon programlarında hem de gazete röportajlarında sohbet imkanı bulduğum için biliyorum, “İş sağlığı ve güvenliği için alınması gereken tedbirleri, ‘ilave maliyet’ olarak gören anlayışı artık terk etmeliyiz” sözünü yürekten söylüyor ve bunun takipçisi bir sendikacı.

Aslan’ın bu sözlerinin ardından, Soma’da kaybettiğimiz canlar vesilesiyle maden kazaları başta olmak üzere iş kazalarına dikkat çektiğim şu dörtlükleri paylaşmak istiyorum:

İş kazası karnemiz ne yazık ki çok zayıf

Önlemler yetersizse kazayla gelir hayıf

Halbuki çalışırken ne de büyüktür keyif

İş kazası denilen acı aza inmeli

Dönem dönem ülkede büyük kazalar oldu

Madenci, kaynakçılar nice çalışan öldü

İş kazası oranı ayıplı yeri buldu

Bu ayıbın ocağı bir an önce sönmeli

Kozlu dün gibi idi Soma harbiden de dün

İki yüz altmış üçü geçecek gibi bu yön

Umarız ve dileriz inşallah bulacak son

Çekilen bu acılar yeter artık dinmeli

Bendenize bu dörtlükleri yazdıran hususların, Soma’da dünyayı sarsan bir büyük faciaya dönüşmüş olması benim de kalemimi, kelamımı, yüreğimi kanatıyor…

MURAT İNANÇ

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç da, özellikle kayıtdışı istihdama açtığı savaşla bilinen ve oluşturdukları www.kayitliistihdam.com sitesiyle, buraya gelen şikayetleri doğrudan bakanlık ile paylaşan biri.

Gerçi yalanlandı ama, Soma’daki felaketle birlikte gündeme gelen kayıtdışı istihdamla mücadele açısından bilinmesini istedim. Bu yönde konusunda bir bildiği olan varsa adını verdiğim adresi kullanabilir.

Evet, Murat İnanç da yaptığı açıklamada, “Manisa’nın Soma İlçesinde kömür madeninde meydana gelen yangın sonucunda hayatını kaybeden iş kazası şehitlerine Allah’tan rahmet diliyor, hastaneye kaldırılarak tedavi gören işçilerimize acil şifa, madende mahsur kalan maden işçilerimizin de tez vakitte kurtarılmasını umut ediyoruz” diyerek duygularını ve temennilerini dile getirdi.

ŞEKER-İŞ, TEZ KOOP-İŞ, TÜRKİYE HABER-İŞ, TES-İŞ

Ayrıca; Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök, başta özelleştirme, taşeronlaştırma gibi yanlış uygulamalar ve kamusal denetimlerin yeterince yapılmamasının, iş kazalarındaki artışın en önemli nedenleri arasında bulunduğunu bildirirken; Tes-İş Yönetim Kurulu da, yaşanan facianın özelleştirme ve taşeronlaşmanın verdiği zararın en önemli göstergelerinden sayılması gerektiğini belirtti ve yöneticilerle işverenlerin kazadan ders çıkarması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Haber-İş Sendikası, kazanın gerekli tedbirlerin alınmadığını bir kez daha gözler önüne serdiği belirtirken; Tez-Koop-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu da, “Soma’da trafo patlaması nedeniyle açıklanmaya çalışılan iş cinayetinin yalnızca bir patlamayla ortaya çıktığını söylemek imkansızdır” görüşünü savundu.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu