Enerjinin dili Türkçe oluyor

Ekleyen admin on Haz 7th, 2014 kategori : Dursun Erkılıç. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Enerji koridorundaki ‘dil’ değişiyor…

PETROL-GAZ

caz değil saz!

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Almanya’da gurbetçilere seslenirken dikkatlerden kaçmayan bir cümlesi vardı. Dedi ki: Artık yeni Türkiye’yi hazmedin…

Bu yenilik kendisini en çok enerji alanında gösteriyor. Çünkü Türkiye gerçekten de artık bir enerji koridoruna dönüşmek üzere. Hele Irak petrolünün de dünyaya pazarlanması başlarsa, Ankara, artık dünya enerji politikasında iyiden iyiye söz sahibi olacak.

Buna bir de Türkmenistan doğalgazını ekleyin…

TANER YILDIZ’IN SÖZLERİ

Petrol ve doğalgaz alanındaki gelişmeler ilgili bakan ve bürokratların da gündeminde.

Son olarak, Merkezi Irak Hükümeti Petrol Bakanı’nın Türkiye ziyaretinde Kuzey Irak’ın 100 bin varile kadar petrol ihraç edebileceğini konuştuklarını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Türkiye’ye akan Irak petrolü, Kuzey Irak petrolleriyle alakalı Merkezi Irak hükümetinin tahkime gitmesi ve petrol paralarının biriktiği Halk Bankası’yla ilgili değerlendirmesi dikkat çekiciydi.

Bakan Yıldız, “Petrol Irak’ın petrolü, gelir Irak’ın geliri ve Halk Bankası’nda toplanan paralar Kuzey Irak’ın da açıkladığı gibi eşit ve adilane paylaşımda. Bunu belirleyen de Irak Anayasası’nın kendisi. Yüzde 83′e yüzde 17′lik payla bunlar dağıtılacak.”

Demek ki ortada birilerinin iddia ettiği gibi yasadışı bir durum yok…

Türkiye’nin enerji alanındaki ihtiyaçlarını karşılamada önem ve öncelik kazanan Irak ile ilişkilerimizin her alanda iyi olması iki tarafın da menfaatine olacaktır.

Bugüne kadar ilişkiler bu zemin üzerinde yükseldi.

Birilerinin oyununa, tahrikine gelinmezse böyle de gidecek gibi…

TÜRKMENİSTAN DOĞALGAZI

Bu arada, Türkiye’nin enerji koridorluğu açısından önemli olan bir başka husus da Türkmenistan doğalgazı.

Bilindiği gibi, son zamanlarda, Türkmenistan doğalgazının Azerbaycan ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması konusu sıkça konuşulur oldu.

Bu gelişmeye takoz koyan iki ülke Rusya ve İran olarak belirdi…

Sebep?

Konunun uzmanları, durumu Rusya açısından; Türkmen doğalgazının Avrupa’ya iletilmesi halinde, AB ülkelerinin Rusya’ya olan enerji bağımlılığını büyük ölçekte azaltacak olması ve Rusya’ya rakip olabileceği ihtimali olarak belirtiyor.

Anadolu Ajansı’na değerlendirmelerde bulunan uzmanlara göre, bu düşüncenin Rusya ve İran’ın etkisiyle yakın dönemde gerçekleşme ihtimali zor.

Azerbaycan Diplomatik Akademisi Üniversitesi Enerji Araştırmaları Merkezi Başkanı Dr. Elnur Soltanov, “Rusya ve İran, Türkmen gazının Avrupa’ya gitmesini istemiyor” görüşünde.

Dış politika uzmanı Dr. Zaur Şiriyev’e göre ise, “Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan dışişleri bakanları üçlü görüşmesi umut doğurdu.”

TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Evet, umut doğuran bu görüşme önceki gün Bakü’de gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında çok önemli mesajlar verdi.

Davutoğlu, Avrasya’nın merkezindeki ülkeler olarak uluslararası barışa katkı sağlamakta kararlı olduklarını söyledi ve ekledi: Bu zeminde bütün çevre ülkelerinin de istifade edeceği bir dönem başladı.

Başkent Bakü’de düzenlenen Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın ardından üç ülke dışişleri bakanının katıldığı ortak basın toplantısı düzenlendi.

Bakan Davutoğlu’nun verdiği bilgilere göre, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılacak bir sonraki görüşmeye kadar iki yıllık eylem planı üzerinde çalışılacak.

Görüşmelerde enerji, ulaştırma ve kültür alanları başta olmak üzere işbirliği konuları da ele alındı. Avrasya doğu-batı koridoru bağlamında sadece üç ülke için değil, bütün bölgeye katkısı olacak projelerden oluşuyor. Toplantının bu yönüne de vurgu yapan Davutoğlu, bu işbirliğinin bölgesel barışa da katkı sağlayacağını kaydetti.

ENERJİNİN ‘DİLİ’ DEĞİŞİYOR

Bu da nereden çıktı demeyin; bugün yapılan görüşmelerde Türkçenin Anadolu, Azerbaycan ve Türkmenistan lehçelerinde konuşarak anlaştıklarını ve hiçbir zorluk çekmediklerini söyleyen Davutoğlu, “Eminim ki Yunus Emre, Karacaoğlan, Nizami Gencevi, Mahtumkulu manen bugün şad olmuşlar” diyerek, Türk dünyasının yakın gelecekte sadece ekonomi alanında değil, sosyal, kültürel anlamda da büyük bir kaynaşma, dayanışma içine gireceğinin işaretini verdi.

‘Enerji yazısının içinde bu da nereden çıktı’ dedirtmeyecek bir husus da şu; konuşmasına Azerbaycan lehçesiyle başlayan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov da üç ülke arasında ele alınan konulardan enerji, ulaştırma ve kültür projelerinin öne çıktığını söyledi.

Yani; enerji koridorundaki batı cazından oluşan dilin yanına Türk sazından oluşan bir dil daha katıldı. Bunu engellemek pek mümkün değil, çünkü, görüldüğü gibi enerji ile kültür atbaşı gidiyor!

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu