LİSTELER ÜLKESİ TÜRKİYE-1

Ekleyen admin on Haz 2nd, 2014 kategori : kemal afşin ekinci. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

İşe alınacakların listesi, görevde yükseleceklerin listesi, “bizden” olanların ve olmayanların listesi…

Türkiye hiçbir dönem bu denlilistelerle yönetilen ülke olmamıştı.

Bir zamanlar ‘kanka’ olunanların, ‘istedikleri her şeyin verildiği’ dostların, ak listeden kara listeye geçişi ve liste yazmaların ayyuka çıktığı dönem bu dönemdir.

Sanmayın ki bundan önce liste yoktu. Yine vardı ancak bu kadar belirgin, keskin, açık ve kindar değildi.

Şimdi eline listeyi alan “adam”oldum zannediyor…

“Bizdensen Ak listeye değilsen Kara listeye yazacağım” “Kanunu biliyorsun bak göreve devam etmek istiyorsan listeme alayım seni” gibi cümlelerin, tehditlerin ortalıkta döndüğü günler bu günler…

Listeler savaşında maksatları açısından bu yazıyı ilgilendiren iki listeden bahsedelim:

1-İşe alınacakların, taşeron firmalara isimleri verileceklerin, bizden diye adlandırılanların listesi

2-Görevde yükseltileceklerin, bir kuruma müdür, amir yapılacakların, geleceğimizi inşa edecek olan yöneticilerin listesi…

Bu iki listeye girmenin kıstasları neler? Maalesef kriterler yok sadece ve tek bir kriter var: “Bizden” olmak…

Yakın zamanda idareci atamaları olacak –tabi AYM kanunu iptal etmez ve yönetmelik bir an önce çıkarsa- ve bu atamalarla Sorgun’da bulunan kurumların idarecileri belirlenecek. Şimdiden liste savaşları başladı. Birlisteye girme mücadelesi yaşanıyor. Kurumlar bölüşülüyor. Burası senin, şurası benim, orası onun gibi listeler oluşurken:

Sizce soruluyor mu?

Düşünülüyor mu?

Araştırılıyor mu?

Çalışmasına, ehliyetine, liyakatine bakılıyor mu?

Listeler de yazanların çapı ne, eti ne budu ne, biliniyor mu?

Vizyonu var mı?

Geleceği görebiliyor mu?

Misyon sahibi mi?

İş ahlakı var mı?

Ne katabilir?

Sorgun ne kazanır?

Gençlik ne olur?

Bunlar mı konuşuluyor; yoksa ‘şu bizden bu bizden değil’hesapları mı yapılıyor?

‘İşin ehli falandır aslında bu makama gelse başarılar katacak, gelecek inşa edecek’ deniliyor mu?

Yoksa‘boş ver (buraya başka bir sözde yazılabilirdi) önemli olan bizim adamımız yerleşsin gerisi hikâye mi’ deniyor?

Sonra Soma ortaya çıkıyor işte…

Ve o listeye girmek isteyenler:

Amaçları var mı?

Ben ‘şu kuruma geldiğimde bunları bunları yapacağım’ mı diyor?

‘Kurumu şu noktadan alıp bu noktaya taşıyacağım’ mı diyor?

Yoksa ‘ek dersim 300TL artsın’ diye oğlu yaşında ki insanlara yalvarıyor mu?

Ehil olmayan insanlar hak etmedikleri koltuklara geldiklerinde siyasilerin emrinden bağımsız hareket edemiyor. Gelecek kaygısı yaşayan, ‘yalakalıkla’(onlar kendini biliyor) bir noktaya gelenler kanun ne ise o diyebilir mi? Hayır. Diyeceği kelime“bir kılıfını buluruz…”

Kılıf bulunca;Soma kömür madeni üç yüz bir kişiye mezar oluyor. Geride kalan 434 çocuk, yıkılan aileler, yıkılan hayaller ve umutsuz bakan gözler oluyor.

Kılıf Bulununca; haksız kazanç ortaya çıkar.

Ahlaki yozlaşma tepeden tırnağa doğru yayılır…

Eğitim göklere değil; sokakta yalnız, terkedilmiş, kaybedecek bir şeyi olmayan, geleceği meçhul, sevdası madde olan gençliğin yetiştiği merdiven altına iner.

Devamı ikinci yazımızda…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu