‘Milletin efendisi’ YERİNDE kalsın

Ekleyen admin on May 31st, 2014 kategori : Dursun Erkılıç. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Geçen hafta Perşembe günkü sayımızda yer alan ‘O aslında çiftçi’ başlıklı haber, Türkiye açısından çok önemli sorunları içinde barındırıyordu.

Kısaca hatırlatmak gerekirse,  TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımdan ayrılanlar mesleki eğitimleri olmadığı için kalifiye işçi değildirler. Madenlerde, inşaatlarda düz işçi olarak, düşük ücretlerle çalışıyorlar. Son felakette de ölenlerin çoğu tarımdan ayrılan çiftçilerimizdir” diyordu.

Soma felaketinde kaybettiğimiz 301 canın pek çoğu aslında eğitimli, deneyimli maden işçisi değil, tarlası, bağı, bahçesiyle karnını doyuramayan çiftçi idi demekki…

Bayraktar’ın, uzun yıllar ortalamasına bakıldığında Türkiye’de tarımda istihdam edilen sayısının hızla azaldığına dikkat çekmesi ve tarımdaki modernleşme, miras kanununda değişiklik ile getirilen arazi toplulaştırması, işletme arazi büyüklüklerinin artması gibi etkenlere vurgu yapması bu azalışın daha da hızlanacağına işaret.

Bayraktar’ı dinlerseniz, Soma’daki madende çalışanların, Manisa’nın, Balıkesir’in, İzmir’in sulu tarım yapılmayan köylerinden geldi. Çünkü, hububat tarımı yapan bu çiftçiler yeterli geliri elde edemiyordu.

Ne oluyor?

“Küçük ve verimsiz işletmeler yüzünden tarımda geçimini sağlayamayan çiftçiler, ailelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için maden ocaklarında, inşaatlarda düz işçi olarak çalışıyor. Kırsalda yoksulluk şehirlerden çok daha fazla. Maden işletmeleri de tarımdan gelen ucuz işgücünü tercih ediyor.”

BAKAN EKER’İN GÜNDEMİNDE

Konu birkaç gün sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de gündemindeydi.

Bakan Eker, ‘Dünya Süt Günü’ etkinlikleri kapsamında basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, yukarıdaki görüşlere değindi ve “(Soma’da tütün ve zeytin üretimi azaldığı için madencilik yapıldığı iddiası) Türkiye’nin her bölgesinde vatandaşlarımızın zirai veya hayvancılık faaliyetinden karnını doyuracak kadar bir işletme yapısı kurmayı hedefliyoruz. Zaten Toprak Koruma Kanunu’nu da tam da bunun için çıkardık” dedi.

Yapılan düzenlemelerin ve yasal çalışmaların etkisini kısa süre içinde göreceğiz elbette.

Bu arada, başka alanlardaki çalışmalar da çiftçileri köyünde, tarlasında, bağında, bahçesinde tutmayı amaçlıyor.

Bakan Eker, “GAP, DAP, DOKAP illerinde etçi tip hayvancılığın daha ön plana çıkarılması ve buradaki işletmelerin etçi hayvancılığının kalitesinin artırılmasını hedefliyoruz. Sözleşmeli süt tedarik mevzuatı hazırlıyoruz” demesi, bu amaca yönelik icraatları hatırlatmak içindi.

BÜTÇEYE YANSIYANLAR

Eker’in şu sözleri, tarımda yaşanan olumsuzlukları tersine döndürür umarız:

Türkiye toplam tarım bütçesinin yüzde 4′ünü hayvancılığa ayırıyordu. Miktar olarak yüzde 4, 2002 yılında 83 milyon liraya tekabül ediyordu. Bu destek bu yıl 2,2 milyar liraya çıktı. Esas bütün mesele buradaki bakış açısının değiştirilmesidir. Üretimine, ıslahına, verimliliğine, hastalıkla mücadelesine çok ciddi katkı sağlıyor. Destekleme kalemlerine çok ciddi artış getirdik… 2013 yılında IPARD destekleri için 399 milyon lira bütçe ayrıldı. DAP ve GAP illerindeki büyükbaş hayvancılık yatırımlarına yüzde 40 hibe desteği sağlanıyor. 2003 yılından bu yana süt sığırcılığı projesi uygulayan kooperatiflere 1,5 milyar liranın üzerinde kaynak kullandırıldı. 2002 yılında eşdeğer miktarda süt ve süt ürünleri ihracat ve ithalatı yapılırken, 2013 yılında 108 milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla 243,3 milyon dolarlık ihracat yapar konuma gelindi. Koyun, keçi varlığında yüzde 21 artış meydana geldi.”

Bu arada, Bakanlık olarak hakem rolünü iyi oynadıklarını söylemesi, üretici ve sanayiciyi buluşturma gibi zor ama gerekli bir eylemi gerçekleştiriyor olmaları olumlu yansımalar.

Tüketicileri çok yakından ilgilendiren, “Atatürk Orman Çiftçiliğinin evde yoğurt yapımı için satışa sunduğu süt ve mayanın benzerini peynirde de yapacağız. Çok kısa süre içerisinde piyasaya sunacağız” sözleri de insan ve toplum sağlığı açısından önemsenmeli.

SÜTTE 2023 HEDEFLERİ

Bakan Eker, 2023 hedeflerini anlatırken de şunları dile getirdi:

Et ve Süt Kurumu, süt piyasalarına müdahale edebilecek yasal alt yapıya kavuşmuş olacak. Marmara Denizi’nin güneyine ve doğusuna doğru şaptan ari bölge çalışmaları genişletilecek. Çiğ sütte somatik hücre ve toplam bakteri sayısı çağdaş normlara ulaştırılacak. Endüstriyel süt üretimini 2023 yılında 12 milyon tona çıkarmayı hedefliyoruz. Sürü ortalamasında inek başına süt verimini 2023 yılında 7 milyon tonun üzerine çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu