CHP’nin doktoru kim?

Ekleyen admin on Nis 28th, 2014 kategori : Dursun Erkılıç. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın, yerel seçim sonuçlarına ilişkin olarak, “Doğru teşhisleri koyup, gereğini yapmak lazım” sözleri hem CHP içinde hem de siyaset kulislerinde tartışılıyor.

İster istemez akla gelen ilk soru, bu teşhisi kim, yani hangi siyaset doktoru koyacak ve gereğini yapacak?

Sayın Baykal kendisini işaret ediyorsa, siyasi doktorluğu tartışılmaz ama bu niyetin CHP’yi nereye götüreceği tartışılır…

Yok, ortak bir isim üzerinde uzlaşılsın, herkes bu ismin arkasında dursun diyorsa, o isim ve bu yöntem CHP’ye ne getirir ne götürür yönünden tartışılır…

TAZELENME İHTİYACI

Yeniden Baykal’a dönecek olursak, devamla, “Tazelenmeye yeniden ihtiyaç var” diyor.

İyi de, ‘yeniden’se ilki hangisiydi?

Ayrılmalar, birleşmeler, genel başkan olmalar, CHP’nin tarihinde ilk kez TBMM dışında kalması, istifalar, yeniden gelmeler, kasetle gidişler… Evet, CHP ne zaman ve nasıl tazelenmişti de, “Tazelenmeye yeniden ihtiyaç var…”

Sayın Baykal, gerçi, “Hangi yöntemle olur, nasıl olur bilmiyorum ama herkesin kendisinin bunu yapması lazım, kişilerin yapması lazım, kurumların yapması lazım, genel merkezin yapması lazım. Bunun doğru değerlendirilmesi halinde birden bire yepyeni bir tablo çıkar” diye yol gösteriyor ama, böylesine kapsamlı bir kişisel-kurumsal tazelenmenin CHP yapısı içinde nasıl mümkünü olur bilinmez…

ALTI ÇİZİLECEK NOKTALAR

Aslına bakarsanız sayın Baykal’ın konuşmasında altı çizilecek çok yer var…

Örnek…

Diyor ki:

Yanlış yaptığımız açık, hata olduğu açık. Şimdi söylüyor değiliz, uyardık, göz göre göre de yapıldı. Olunca da böyle oldu.”

Kimsenin bir şey demesine gerek kalmadan devam ediyor Baykal:

Bundan gerekli sonuçları çıkarıp, bir çizgiyi çizmeye ve yanlıştan kurtaracak doğru mekanizmaları kurup, yanlışları kaldırıp, yeniden ayağa kalkmak lazım. Bunu yapacak birikim, kadro, her şey var. Çok rahatça bu gerçekleştirilebilir.”

Ve bomba paragrafın sonunda patlıyor:

Niye böyle olduğunu da anlamış değilim, göz göre göre yapıldı, çılgınca hatalar yapıldı.”

Başbakan Erdoğan’ın ‘çılgın’ projeleri AK Partiye oy getirdi, CHP’nin çılgınca hataları partiyi yerinde saydırdı…

Gerçekten de üzerinde durulması, düşünülmesi gereken bir durum…

AZİZ KOCAOĞLU…

Bu noktada İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na kulak vermek gerekiyor.

Diyor ki:

Düşünün ki bir partinin 18 genel başkan yardımcısı var. Böyle şey olur mu? 15 yıldır buradayım hâlâ genel başkan yardımcılarının bazılarını tanımıyorum. CHP’nin bana göre en büyük meselesi mutfak meselesidir. Yani bir konu üzerinde bir siyaset üreteceksiniz. Bunu genel başkan yardımcıları mı, yoksa o konunun uzmanları mı yönetmeli. Ekonomik sorunlardan, tarım politikasından dış politikaya kadar yaşları 25 ile 40 arasında olan, dünyayı bilen danışmanlarla çalışılması gerekiyor.”

Gazetelerin yazı işlerinde (yani mutfaklarında) çok bulunduğu için biliyorum; mutfağında işinin ehli insanlar yoksa ne yaparsanız yapın iyi gazete yapamazsınız…

CHP de Kocaoğlu’nun dedikleri doğruysa, ne yaparsa yapsın iyi siyaset yapamaz, çözüm önerileri sunamaz…

ORTAK NOKTA CHP…

Konudan konuya geçiyor gibi görünsek de, ortak nokta ‘CHP’ olduğu için CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç’u ve son değerlendirmesini anmadan olmaz…

Sayın Koç sayın Baykal’ı kastederek diyor ki: “Sayın Baykal’ı kastederek söylemiyorum, genel bir şey olarak söylüyorum; eleştiri çok özel bir müessesedir ama özeleştiri de eleştiri kadar kıymetli bir müessesedir…”

BU DÖRTLÜĞÜ YAZDIRAN

BAYKAL VE KOÇ’TUR…

Amiyane tabirle “çarşı yine karışıyor” demek istemem ama; bu açıklamalar böyle devam ederse;

Karşılıklı atışma hangi zaman bitecek

Altı Ok’la özdeş şey tekerrür mü edecek

CeHePe yani yeni kurultaya gidecek

Kim kazanır bilinmez fakat parti kaybeder

CHP’li dostlar kusura bakmasın, bu dörtlüğü yazdıran sayın Baykal ve sayın Koç’tur. Koç’un “Baykal’ı kastetmemdim ki ‘ sözlerini okuduk, Baykal da baksanıza devamla ne diyor:

Yanlışımızı da hatamızı da biliyoruz. Bunu düzeltmek de istiyoruz. Ondan oldu, bundan oldu falan, bunlar boş laf. Boş lafa doyduk, kimse ciddi bir tabloyu boş lafla izah etmesin.”

Baykal’ı son kez dinleyelim ve son sözümüzü söyleyelim. Cumhurbaşkanlığı seçimindeki CHP’nin yerini, etkisini yerel seçim sonuçlarıyla izah eden Baykal, “Önümüzde bir genel seçim var. Çok fazla da zaman yok. Bunu şimdiden halletmek lazım. O bahane, bu bahane deyip bu görevi savsaklamamak lazım.

Baykal’ın ‘bunu’ dediğ: ‘yeniden tazelenme’, ‘teşhis’, ‘tedavi’

SON SÖZ

Siyasinin söylemi siyasetin gereği

Başarı gelir ise herkes yiyor böreği

O böreği götürmek her partinin ereği

CeHePe’nin börekte gözü yoktur sanırım

Partinin her bir ismi harbi doğru söylüyor

Biri destek olmuyor doğru çöpü boyluyor

Vatandaş her seçimde hepisini paylıyor

Sandığa kulak verin sözü haktır sanırım

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu