YEREL DEĞİL GENEL SEÇİMLER !

Ekleyen admin on Nis 12th, 2014 kategori : Ali Abalı. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Yerel değil sanki genel seçimler  yapıldı. Son zamanların en büyük katılımın gerçekleştiği ve görülmemiş duyulmamış söylemlerle  yerel seçimler sonucu  bizleri beş yıl yönetecek, hizmet verecek belde yöneticileri belli oldu. Bu seçimin önde gelen özelliği iktidar hakkında sürdürülen suçlamalar idi. Toplum tarafından beni benimseyen  bir takım üzücü olaylara karşın , hükümetin uyguladığı şiddet politikasının  sonucu ne getirecek ve veya ne götürecek merakla  bekleniyordu. Hükümet hakkında söylemler, bakan çocuklarıyla başlayıp , Başbakanın  ailesine  kadar uzanan l olaylar gündemde uzun süre yerini korudu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tek başına yurdu dolaştı. Suçlamaları kabul etmedi. Cemaati suçladı,’ Devlet içinde devlet  var, Paralel Devlet bizim çalışmalarımızı engelliyor’ dedi. Rüşvet ve yolsuzluk iddialarında ortada tomarlarla paralar saçılmasına rağmen seçmen Erdoğan’dan yana oy kullandı. İl genel seçimlerine göre AKP bu seçimden % 43 oranda oy topladı. Böylesine suçlamalara karşılık bu oran AKP nin daha doğrusu Erdoğan’ın  başarısıdır.

Aslında bu başarıya  muhalefet de  yardımcı olmuştur. Özellikle ana muhalefet partisi, Cumhuriyet Halk Partisi iki büyük şehirde devşirme adaylarla halkın karşısına çıkmış ve bu adaylar benimsenmemişlerdir. Bu arada daha önce denenmiş ve bulunduğu ilde halkla kucaklaşmamış  adaylarla  başarı güçtü. Örneğin Antalya‘da geçen dönemde   aynı yerde rektör iken ,  belediye  başkanı seçilen başkanın değişmesi gerekiyordu. Çünkü bu başkan halka tepeden bakıyordu. Bu konuda CHP’nin önceki genel  başkanı ve ayrıca Antalya Milletvekili Baykal ve aynı ilin milletvekilleri bu hususa işaret etmişlerdi. . Ama Kılıçdaroğlu ekibi bu ikazı dikkate  almadılar. Haliyle sonuç hüsran oldu.

Başbakan Erdoğan için bundan sonra Cumhurbaşkanlığı yolu da açılmış oldu. Gerçi daha bu seçim için 4,5 ay var. Ancak gerek kendilerinin ve gerekse Cumhurbaşkanı Gül’ün beyanlarına göre bu konuda önümüzdeki günlerde karar verilecektir. Ancak Erdoğan , ilk günden beri  istediği Anayasada ‘Başkanlık Sistemi’ gerçekleşmeden köşke çıkar mı ? Bu konunun önümüzdeki günlerde belli olması bekleniyor.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu