NASİHATA DAYALI

Ekleyen admin on Mar 29th, 2014 kategori : Kemal Petriçli. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Sevgi, hiçbir şeyin bahanesi olmaz,olamaz.  Hani komşularımız kız evlatlarının normal düşünceyle şöyle derler. Daha onaltıdan yeni çıkmış onyediye yeni girmiş kenç kızlar ondördünde istediklerini bilecek yaşta değilken evlenmeyi yeğliyorlar daha soğan doğramasını bilmezken.. Oysa sabrın sonunu beklemek faydalıdır. Ancak çoğumuzun bildiği gibi az dinleyeni de var, çok dinlemeyeni de.

Aniden verilen karar kısa bir zaman sonra değişir. Annesinin haklı olduğunu anlayan hatasını anlar,annesine koşar boynuna sarılır, ağlar..  O an annesi yeniden aynı nasihati kızının yüzüne bir kere daha fısıldar. “Benim gibi düşün kızım yirmidört yaşında evlenmeye karar verirsen, aşık oldum kelimesi içinde yavaş yavaş  soğur, hayatının yolu gözlerinde bir beyaz gül gibi açılır. Eğer aksi bir duygu içini kaplarsa beyaz bir giysi giyip evlenirsen çocuklarının altını değiştirir, yerleri silip süpüür, yemek yapa yapa yaşlanır hayatının yarısından haberin bile olmadan göçüp gidersin.

Karşı çıkanlar da olur. Fena mı kız, çocukların kocan olur her şey farklı değişir mutluluk içinde yer alır. Kafalardan farklı sesler yükselir. Evlilikler de sanat yaşamı bile etkilenir. Çünkü sanat hayatında evli yaşamak zordur. Bizim örneklerimiz gözlerimiz ve kulaklarımızdır. Görürüz duyarız aktarırız.

Modacıların da ayarı aynıdır. Mesela, moda yaratıcısı Marcolam Barti televizyonlarda boy gösterdiği gibi sanmayın, aldanırsınız. Çünkü mankenlerini devamlı tuzağına çeken biridir diye söylenir. Hatta marifetleri kitaplara bile işlenmiş.

Bilirsiniz mankenler en fazla yirmiyedi yaşına kadar sırtına giydirilen elbiseleri dolaştırırlar sonrası evlerine kapanmak zorunda kalırlar, onların yerini daha genç olanlar kapar. Evine kapananlara acıyan çıkarsa şöhretli diye kendini bir işe sıkıştırırlarsa bir nevi bir iş bulup çalışır..Bu durum dünyanın her yerinde böyle.

Genç kızlara ana nasihatleri dayalı davranış şekillerinden caymamaları önerilir ne mankenmiş, ne başka bir şöhret yolu, ne sinema yıldızı hepsi boş kızlar boş. Bunların, garanti yaşamak okuyup bir yere geldikten ve yaş yirmidört olduktan sonra evlenmek hayatı daha güzel anlamlı bulmanıza vesile olacaktır…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu