LA VENTA FİGÜRLERİ

Ekleyen admin on Mar 22nd, 2014 kategori : Kemal Petriçli. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Derinlere inmiş bir sualtı arkeolog tropikal cenneti özleyişi ,su üstü cennetinden ayrı bir güzelliğin şahitliği gözlerinden okunur.. Sanki o sualtında bir yerleşim birimi bulmuş gibidir..

Denize inen arkeologlar her inişlerinde ele geçmesi gereken verimli araştırmalar yaparlar.  Dört yanından geçen balıkların sırtlarını okşarlar yakaladıkları her ilgi çeken bir şeylere Sherlock Holmes büyüteciyle  bakarlar..

Deniz dibi araştırıcısı arkeologlar yardımcı dalgıçlarıyla birlikte çalışırlar, bütün sualtı bulgularında övgüleri yardımcılarıyla paylaşmış olurlar.

Sualtı arkeolog denizin dibini karıştırırken etrafında dönen dalgıçlara göze çarpan bir şeyler bulduklarında filelere koymalarını ,yukarıya ağır ağır çektirtme işareti verdirmelerini iletir.  Bu işlemden önce dipte dijital kamerayla resimleri çekilir,yüze çıktıklarında güvertede  çektiklerini kameradan bilgisayara aktarırlar tek tek incelerler daha sonra  bilgisayardan ana merkeze yollarlar, ana merkez de bu verileri otomatik olarak işe girişerek anahtar sözcükleri araştır….

Arkeolog emrine verilen araştırma gemisi yanı sıra dalgıçlar ve tarihi olaylarla bilgisi olan bir iki kişi daha katılır  birlikte yola çıkarlar. Birbirlerine yardımcı olurlar,dürbünler sahil  yaklaşımında ki gözüken karayı taramayı unutturmaz..

1938’de National Geographia ve Smithsonian    dev bazalt kafalar ilgili raporları incelemek için Meksika’ya bir araştırma gemisi düzenlemişler. Olmec kültürünün kutsal merkezi  LA VENTA’da  ve civarındaki üç alanda bunun gibi Afrika tipi on bir taş figür bulunmuş her birinin boyu bir metre seksen santimle iki metre  yetmiş santim arasında ve ağırlıkları kırk tona kadar uzanıyormuş..

La venta figürleri, Amerika’da oyulmuş ve oradan da Meksika’ya gönderilmiş, parça başı  elli ton ağırlıkta alternatif hikayelerde LA VENTA figürünün Meksika’da oyulup Afrika’ya gönderilmesi bu tarih konusundaki problem ise kafalar KOLOMB mavi okyanusuna açılmadan yüzlerce yıl önce oyulduğu anlatılıyor.

uzun yıllar öncesine ait ağır taşların üstüne bir ağır taş görünce bu ağır taş  nasıl    kaldırılmış iki taşın üstüne hangi kuvvet bu taşı koymuş diye kuvveti yorum altına da almışlar .

gün ve güneş altında kazı alanlarında çıkarılanlar bir araç ve bir hayvan yardımı olmadan taşınamazmış    M.Ö. sekizyüz – yediyüz yıllarına ait figürlerle karşılaşılmış. Şaşırıp kalmışlar.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu