Türk Eğitim Sen Sorgun Temsilcisi Ekinci: “Eğitim Hususu Siyasi Hırslara Alet Edilemez”.

Ekleyen admin on Şub 24th, 2014 kategori : kemal afşin ekinci. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Uzun süredir kalemi elimize alamıyoruz. Biraz iş güç, birazda bahane…

Değerli hemşerilerim bu köşede sendikamızı ve bizi bağlayan görüşlerimizi sizlere sunma fırsatı bulduk. Gazetemizin sahibi Şahin Ağabey birçok zaman bizi arayarak; “köşe yazını unuttun” diye uyardı. Bu uyarma geçtiğimiz aylarda artınca artık kendiside pes etti. Kendisine çabasından dolayı müteşekkirim, ilgisizliğimden dolayı da ağabeyimden ayrıca özür diliyorum.

Geçtiğimiz onca zamanda pek çok hadise meydana geldi. Bu hadiseler içerisinde Türkiye genelinde siyasi arenada ortaya çıkan kasetler, ayakkabı kutuları, ‘Alo Fatih’ler, komplo teorileri, milyon dolarlar ve üslup bakımından ötekileştirilen kitlelerin sayısında artışlar vardı. Bahsi geçen bu konular gündemde sürekli tartışıldığı için biz eğitim camiasında meydana gelen gelişmelerden bahsedelim.

İlimizin atamasından sorumlu kişilerin yaptığı yanlışlar, usulsüz atamaları eğitim camiasında çalışan arkadaşlarımızı sıkıntıların ve olumsuz düşüncelerin içerisine gark etmiştir.

Bakınız; Yönetmelik gereği öncelikle norm fazlası idarecilerin atanması gerekirken, puana dayalı atamalar yapılmış, eğitim çalışanı arkadaşlarımız açık gösterilen kurumlara müdür veya müdür yardımcısı olarak atanmıştı. Öncelik Norm Fazlası olan arkadaşlarımızda olması gerekirken bu tarz bir uygulama İl Milli Eğitimde bulunan atamadan sorumlu idareciler tarafından yapıldı. Bir eğitim çalışanının durumu yargıya taşıması sonucunda atamaların iptali kararını Yozgat İdare Mahkemesi verdi. Şimdi Boğazlıyan’dan, Yerköy’den, Çekerek’ten ilçemize evlerini ailelerini getiren, burada ev tutan eğitimcileri geri dönme korkusu sardı. Aynı şekilde ilçemizden farklı ilçelere atanan arkadaşlarımızda aynı korkuyu yaşadılar. Allah’tan İl Milli Eğitimdeki idareciler bu durumu geçici görevlendirme yaparak yılsonuna kadar ertelediler.

Sonra Norm Fazlası olan idarecilerin atamaları yapıldı. Ancak aynı mahkeme bu konuda da hüküm verince onlarda atandıkları kurumda geçici görevlendirme ile çalışmaya devam ederken sonlarının ne olacağını merak ediyorlar.

Yine 4+4+4 sisteminin gelmesi ile sınıf öğretmenlerinin norm fazlası kalacağını, bu kalan norm fazlalarını ne yapacaklarını sendika olarak dile getirmiştik. Çözüm olarak sınıfları böldüler ve arkadaşlarımızın bulundukları okullarda kalmalarını sağladılar. Yeniden bu sınıfları birleştirerek, arkadaşlarımızı norm fazlası yaptılar ve tercih yapmalarını istediler. Açık gösterdikleri okullara tercih yapmazlarsa resen atayacaklarını sözlü olarak yine il milli eğitim müdürlüğünde ki atamadan sorumlu idareciler öğretmen arkadaşlarımıza ifade ettiler. Kimi arkadaşımız tercih yaptı. Kimileri tercih yaptı ancak puanları yetmediği için atanamadılar. Sonuçta tercih yapan arkadaşlarımız yüksek puanlarla köylere yerleşirken tercih yapmaması telkininde bulunanlar ise düşük puanlarla merkezde kaldılar.

Son olarak ilçemizde yeni açılan Akşemsettin İlkokuluna yönetmelik gereği atama takvimine bakılmaksızın bu okulun il genelinde duyuruya çıkılarak puan üstünlüğüne göre atama yapılması gerekiyordu. Okulun bir an önce açılması için –ki hatırlayın TOKİ’de yaşayan vatandaşlar isyan etmiş Kaymakamlık önünde protesto etmişlerdi- geçici görevlendirme yaparak norm fazlası çıkardıkları sınıf öğretmenlerini buraya görevlendirdiler. Sendika olarak konuyu sorduğumuzda atamanın kısa zamanda yapılacağını tarafımıza İl Milli Eğitim Müdürlüğü bildirdi. Sonuçta halen atama yapılmadı. Geçici görevlendirme ile çalışan arkadaşlarımız ise şubat tatili girmeden şoka uğradılar. Bahsi geçen kuruma Alan değişikliğinden atama yapılarak sınıf öğretmenleri atandı. Bu nedenle zaten istemeden norm fazlası durumuna düşen öğretmen arkadaşlarımızın geçici görevi son buldu. Ve kendilerine “tercih yapın yoksa resen atarız” dendi. Köyleri gösterdiler. Buraları yazın dediler.

Bu arada Akşemsettin Okuluna atanan öğretmenlerimizin bazıları ilçe dışından geldiler. Yarın haksızlığa uğrayan diğer arkadaşlarımız konuyu mahkemeye taşıyacaklar ve atananların ataması yüksek oranda iptal edilecek. Sonuç olarak bu usulsüz uygulama sonucu yine arkadaşlarımız mağdur olacaklar.

Unutmadan bir hususu daha ekleyelim. İlçemizin güzide okullarından birisine alan değişikliği ile atamada tercih konusu olmadan bir öğretmen arkadaşımızın nasıl olduysa ataması yapıldı. Bu konuyu bir öğretmen arkadaşımız sorduğunda ise biz göstermek zorundaydık diye cevap aldı. Yani atama sırasında bu kurumun tercihlerde sadece bir öğretmen boşluğu gözükmesine rağmen,bir başka kişi, torpili kuvvetli bir öğretmen arkadaşımız buraya atandı iyi mi?

Evet, okurken ne kadar zorlandığınızı biliyorum. Bende yazarken zorlandım. Çünkü balık baştan kokar misali adam gibi atamalar baştan itibaren kitabına uygun yapılsa, falancayı kayırayım, filancayı buraya yerleştireyim, bu bizden, şu oradan denmeden atamalar yapılsa bu kadar karmaşa ve kargaşa ortaya çıkmaz. Mağdur ortaya çıkmayacağı için de sorun ortaya çıkmaz. Gün geçmiyor ki Milli Eğitim de mağdur olanların sayısı artmasın. Bir de gündemde MEB kanun tasarısı var. Onunla ilgili basın açıklaması yaptık. Bu kanunda ise dört yılını tamamlamış idarecilerin görevine son veriliyor. Ve yeni atama tamamen Valilere bırakılıyor. Sözlü mülakat sonucu atamalar yapılacak. Maksat; var olduğunu ısrarla iddia edenler, sözde “Paralel Yapı”nın elemanlarını temizleme isteği…

Bu durumu tek cümle ile ifade edersek; Eğitim Hususu Siyasi Hırslara Alet Edilemez.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu