DEMOKRASİNİN NİMETİ

Ekleyen admin on Şub 22nd, 2014 kategori : Prof. Dr. Uğur Büget. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Zekasına, eğitim düzeyine ve gelenek-göreneklerine bağlı olarak, her toplumda insanlar üç sınıfta toplanırmış; zayıf, orta ve iyi olanlar.

Çoğunluk, hemen hemen %70 kadarı, orta sınıfınmış. Toplumu onlar karakterize ederlermiş.

İşin ilginç yanı, her insan kendini beğenirmiş. Kendi gibi olanları da beğenirmiş. Kendinden bildiği için onlara ayrıcalık tanırmış.

Bir seçim söz konusu olduğunda oyunu “bu benden “ diyebileceği kişiye veya kişilere verirmiş.

İşte politikanın püf noktası burada.

İyi politikacı, oyunu alabileceği kişiden olabilmeli veya öyle görünebilmeli.

O zaman zayıf da, iyi de ortadan görünmek zorunda.

Zayıf ortayı kandırırsa vay toplumun haline!

İyi kandırırsa hiç de fena olmaz.

Ama bir istatistik daha var: İYİLER GENELLİKLE POLİTİKAYA SOYUNMUYOR!

İşte demokrasinin çıkmazı burada.

En iyi halde toplumun idaresi ORTA nın elinde.

İyinin, “yetersiz” diye, ortaya kızmaya hakkı var mı? YOK!

 

Demek ki demokrasinin kaderi böyle! İyiler, daha kötülerle yönetilecek!

Kurtuluş var mı?

Elbette VAR!

Toplumda kötü kalmayacak.

Zayıf kalmayacak. Ortalar iyi düzeyinde olacak; iyiler de pek iyi.

Olur mu? diyeceksiniz!

Niçin olmasın? Bakın Baltık ülkelerine; İskandinav ülkelerine…

Eğitime yaşamsal önem vermek lazım. Aileden başlayan, okulda süregelen, hayatta devam eden, her safhadaki eğitimin eşit, her yerde eşit ve kaliteli olması kaçınılmaz.

Öncelikle kızlarımızın iyi eğitilmesi lazım. Onları, temel eğitimi almadan, reşit olmadan evlendirmemeliyiz. Onlar annelerimizdir. İlk ve en önemli eğitimi onlardan alırız..

 

Biraz abarttın!” diyeceksiniz; biliyorum!

Sanmıyorum. Kurtuluş burada.

İşte o zaman gerçek demokrasiye ulaşabilir, hakka, hukuka, insan haklarına saygıya önem veririz. Ayakkabı kutularından kara paralar çıkmaz! Ak-pak ayakkabılar çıkar.

 

Dünya-aleme rezil olmayız. Herkesten saygı görürüz.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu