SIKMAYIN CANINIZI

Ekleyen admin on Şub 15th, 2014 kategori : Prof. Dr. Uğur Büget. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Benzin beş lirayı geçmiş. Patates beş lira. Hani şu milli yemeğimiz vardı ya! Lüks lokantalarda “bu adam ucuzcu!” derler diye ısmarlamaya utandığımız yemek. Kuru fasulye. Canımın sıkıntısından fiyatını söyleyemiyorum.

Bulgur pilavının yanında, bir de yeni yetme “milli içkimiz” ayran oldu mu! Deme keyfine!

Bir baş soğanı da yumrukla ikiye parçalarsın! Cücüğünü çocuklara verir, dışını sen yersin!

Acaba soğan kaça? Epeydir almadım da! Fasulye, patates gibi olduysa vay halimize! Sakın söylemeyin! Stresten beynimin hücreleri ölür yine boş yere.

Evet! Stres. sıkıntı insan beyninde nöronların (hücrelerin) ölmesine neden oluyormuş. Üstelik ölen hücrelerin de yerine yenileri gelmiyormuş. Allahtan sayıları çok da, beyin hücrelerimizi eksik-gedik idare edebiliyoruz.

Bundan kurtulmanın tek yolu varmış: Hiç bir şeyi kendinize üzüntü-sıkıntı etmemek!

Etseniz bile, sıkıntıyı taşımamak, olduğu yerde bırakmak, unutmak!

Hadi, gel de yap!

Okuduğun gazete, izlediğin televizyon, her gün fakirliğe doğru attığım adım, trafik canavarının aldığı canlar, çöken iç politika. topallayan dış politika, özgürlüğü boğazımıza tıkayan şu ileri demokrasi, ayakkabı kutularından çıkan paralar, yol geçen hanına dönen sınırlar, silahlar dolusu TIRlar, daha neler, neler…

Gel de sıkılma!

YOGA dersleri alıp, “vurdumduymaz” mı olsak bilmem?

İki keşiş yürüyerek bir kasabadan ötekine gidiyormuş. Yolda bir dereye rastlamışlar. Tam paçaları sıvayıp karşıya geçecekken, bir hanım görmüşler. O da karşya geçecekmiş ama ne yapacağını bilmez haldeymiş.

Keşişlerden biri hanımı kucağına almış ve karşıya geçirmiş.

Yollarına devam etmişler. Ancak öteki keşişin buna çok canı sıkılmış. Suratını asmış. Hiç konuşmamış. Aradan bir saat kadar bir zaman geçtikten sonra dayanamamış ve arkadaşına:

*Yahu, utanmadın mı? Hanımı kucağına aldın! Değil kucağına almak, bir hanımın yüzüne bile bakmak biz keşişler için caiz midir?

Nasıl yaparsın bunu? Üzüntümden ne diyeceğimi, ne yapacağımı bilemiyorum!

Öteki keşiş, arkadaşının yüzüne bile bakmadan;

*Yahu ben kadını kucağımdan indireli bir saati geçti; sen hala onu kucağında taşıyorsun!” demiş.

İşte bu kadarcık stresin, üzüntünün karşılığı neymiş, biliyor musunuz?

Beyinde 4000-6000 nöron yani hücre ölümü.

Üstelik ölen hücrelerin yerine de yenisi gelmezmiş. Velhasıl, giden, gidermiş.

Neyse ki çok sayıda beyin hücremiz var da birden bire tüketmiyoruz.

Hani ara sıra “yahu bu adam beyinsiz mi?” diyebileceğiniz kişilerle karşılarsınız ya! Kusurlarına bakmayın! Hücrelerini boşuna kaybetmiyorlar. Bu ileri demokrasi yaptı onları böyle.

Siz de kafanızı sakın fasulyeye, patatese, soğana takmayın!

Ne demişler: Bu günler de geçer!

Elinizdeki silahın, “OY PUSULASININ” değerini iyi bilin! O kurtaracak sizi…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu