TELEVİZYON DİZİLERİ

Ekleyen admin on Oca 25th, 2014 kategori : Prof. Dr. Uğur Büget. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Televizyon dizilerindeki enflasyonun farkında mısınız? Üçlü hanelere yaklaştı neredeyse. Hangi kanalı açsanız, birkaç dizi var arka arkaya ve her gün. Günün stresinden, siyasetin çirkinliğinden, arkası boş dolambaçlı sözleri dinlemekten yorulan halk da çareyi dizi seyretmekte buluyor. Öylesine bir dünya oluşturmuşlar. Telefonda bile birbirlerine anlatıyorlar, eleştiriler yapıyorlar. Her gün yeni bir ekonomik paket sunan telefon şirketleri de bu işten çok memnunlar. Kazançları kasaları çoktan doldurdu; sıra ayakkabı kutularına geldi.

Dizi koliklerden duyduğuma göre; bazı diziler tutmuyor, gereken ilgiyi görmüyormuş. Bunlar yayından kaldırılıyor, yerine yenileri konuyormuş. Fatih Dizisi de bunlardan biri olmuş ne yazık ki! “Ne yazık ki!” diyorum; çünkü ben izliyordum. Okuduğum tarihi, ayrıntılara inerek, azıcık yanlışlar da olsa, seyretmek ilginç oluyor; Muhteşem Yüzyıl gibi! Ara sıra “vay be!” dedirtiyor insana. O günleri yaşatıyor. Düşündürüyor: “Acaba Şehzade Mustafa tahta geçseydi! Daha mı iyi olurdu gibisine.”

Yeteri kadar ilgi toplayamayan dizileri düşündüm, Nedenlerini bulmaya çalıştım. Sanırım dizi sevenler, asalet arıyorlar; yani zenginlikler, konaklar, villalar, hizmetçiler…Entrika arıyorlar; kötü ve sinsi insanlar, tuzaklara düşüren senaryolar ve onların çirkin kahramanları…Seks arıyorlar; karartmalı bile olsa onun hayalini kuruyorlar, kandırılmış masum kızlar, aldatılmış eşler…Gizem arıyorlar; “KİM”! Bu “kim”, dizi sonuna kadar sürükleyici bir şekilde devam etmeli, ancak sonunda açıklığa kavuşmalı… Bir de “din” konusuna şu veya bu şekilde değinmek gerekiyor.

İşte bunları toplayıp bir hamur haline getirebilirseniz iyi satan bir ekmek oluyor.

Temel bir yazara sormuş: “Bir senaryo yazacağım. Tutunması için nasıl bir konu seçeyim?”

Yazar, “Başlığında, asalet, cinsellik ve gizlilik olsun!” demiş.

Temel şöyle bir başlık bulmuş: “Kontesi Kim Becerdi?”

Yazara göstermiş. Beğenmiş yazar ama “sana söylemeyi unuttum! Bir tarafına da dinle ilgili bir şey koyarsan süper olur, kapışılır!”diye eklemiş.

Temel yeni bir başlık koymuş senaryoya: “Allah Allah! Kontesi Kim Becerdi?”

Sizin de roman, senaryo yazmak gibi bir niyetiniz olursa aman o yazara sormadan başlık koymayın! Eserinizin kapışılacağından emin olabilirsiniz.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu