BİR OLABİLMEK

Ekleyen admin on Oca 11th, 2014 kategori : Prof. Dr. Uğur Büget. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Her canlının doğasında sosyal dayanışma, karşılıklı yardımlaşma vardır. Özellikle aynı türdeki canlılar arasında kendini gösterir. Türler farklı olursa dayanışmaya rastlamak mümkün değildir. Örneğin, kurtla kuzu arasında, aslanla kaplan arasında dayanışma ve yardımlaşma olmaz. Birbirleri ile sürekli mücadele halinde olan canlılarda soy ömrü kısadır. Buna karşın güçlü dayanışma ve etkin yardımlaşma içinde olanların soyları uzun yıllar devam eder, gelişir, yüksek zeka ve fiziksel düzende bulunur.

Sosyal dayanışmanın ve etkin yardımlaşmanın en güzel örneği karıncalarda ve arılarda görülür. Bunların soylarının tükenmesi söz konusu değildir; ayrıca gelişmelerini önleyecek herhangi bir etken de bulunmaz.

Tarihte Roma, Osmanlı gibi imparatorlukların çökmesinin en önemli nedeni farklı etnik özelliklere sahip toplumların aynı çatı altında yaşamak zorunda kalmaları ve birbirleri ile kaynaşmada yaşadıkları zorluklardır. Doğal olarak etnik toplumların birbirlerini yok etme arzusu vardır.  Üstelik, düzeyce farklı yaşam şartlarında olurlarsa, yok etme arzusu eyleme bile dönüşür. O zaman kaos doğar. Ortak kuvvet zayıflar; birliktelik güç değil güçsüzlük haline gelir. Sonuç ya parçalanmak ya da yok olmaktır.

İşte böyle zamanlarda çaplı, dirayetli, birleştirici, ufku geniş, bilgili ve deneyimli insanlara, liderlere gereksinim vardır. Bu liderler bulunup getirilemez. Toplumun genlerinde yaşama, özgür olma ve gelişme arzusu varsa, lider toplumun içinden kendiliğinden çıkar. Yani

Bulunur kurtaracak baht-ı kara maderini

Çağımızda, dünyanın birçok köşesinde benzer olaylar olmuştur; Belçika’da Flamanlar, İtalya’da Sicilyalılar, Fransa’da Korsikalılar, Büyük Britanya’da Kuzey İrlandalılar, İspanya’da Katalanlar örnek olarak anımsanabilir. Hepsi de güçlü ve vatansever, etnik ve dini hiçbir bölücülüğe asla pirim vermeyen liderler tarafından çözüme kavuşturulmuştur.

Zenginliklerine ortak olmak veya el koymak için büyük devletlerin küçükleri parçalamasında en etkin yol ülkedeki toplumlar arasında kaos yaratmaktır. Etnik ve dini farklılıkları keskinleştirmek, kullanılması en kolay ve etkili yöntemlerdendir. Bir de içerden, özellikle de devletin karar ve yönetim organlarından yardım ve destek alırlarsa, vay haline o toplumun!

Ülkede yönetime soyunan insanların veya partilerin tek hedefi etnik ve dini farklılıkları ortaya dökmeden, bunları mesele etmeden sağlam bir dayanışma içinde yaşayabilen güçlü bir millet oluşturmak ve onu geliştirerek yaşatmak olmalıdır.  Bunun formülü özgür, refah içinde, sağlam ve tarafsız bir adalet mekanizması garantisinde eşit şartlarda yaşayabilen insanların varlığıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan 300 milyondan fazla insanın sadece 30 milyonu Amerikan’dır; yani yüz kişiden on tanesi. Ama Amerika dünyanın en güçlü devletidir. Etnik veya dini sorunu olmayan, refah içinde yaşayan insanların ülkesidir. Etnik kökeni ne olursa olsun “ben Amerikan’ım” diyen ve bundan gurur duyan insanların ülkesidir. Dünyanın her köşesinden dev dalgalı okyanuslara yelken açmış, bilinmeze doğru korkusuzca yol almış, ulaştığı vahşi topraklara tırnakları ile sarılmış, kim olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun, neye inanırsa inansın, komşusunu kardeşi gibi sevmeyi becermiş, onunla dayanışmış, yardımlaşmış özgür ve cesur insanların ülkesidir.

Anadolu’da öyle değil midir? Birçok kavime, bütün dinlere vatan olmamış mıdır? Bu topraklarda etnik ve dini farklılıkların bulunmaması mümkün müdür? Ne devletler kurulmuş, ne devletler yıkılmış, tarih olmuştur! Bugün Anadolu’da, yedi düvelin kışkırtması sonucu yok olan köhne bir imparatorluğun küllerinden filizlenmiş bir devlet vardır. Baht-ı kara maderi Mustafa Kemal Atatürk ve ona inanan Türkler tarafından kurtarılmış bir devlettir. Adı Türk Devletidir. Etnik geçmişi, dini inanışı ne olursa olsun, bir ülkü etrafında birleşmiş insanların devletidir. “Ne mutlu Türküm” diyebilen insanların devletidir. Ülküsü, Türk kimliği altında birleşmek, el ele parlak ufuklara doğru yürümek amacında olan farklılıkların devletidir.

Amerika’da vatandaş olarak yaşayan bir Alman, İngiliz, İtalyan, İspanyol, “Ben Amerikan’ım” diyerek gurur duyarken, tarih kadar eski bir Anadolu’da yaşama şansına ermiş, vatandaş olmuş bir Alman, İngiliz, İtalyan veya İspanyol, “ben Türküm!” demekten gurur duymaz mı? Duymamalı mı? Düzgün bir Türkçe konuşmamalı mı? Bayrağımın altında kalbi çarpmamalı mı? Vatanım tehlikeye düşerse benim gibi süngüsüne sarılmamalı mı?

Elbette büyük devletler, çıkarları için bizi parçalamak, yok etmek isteyecek; sınırlarımızı yeniden çizmek, yutması kolay, istediği gibi oynatacak küçük devletlere bölmek arzusunda olacaktır. Onların değişmez dostları yoktur; değişmez çıkarları vardır. Biz hala bu gerçeği kavrayamadık ne yazık ki! Kendi milli çıkarlarımızın yeteri kadar farkında mıyız? Siyasi çıkarlar, çağımızla paralelliğini kaybetmiş ideolojiler uğruna çıkarlarımızı gözden çıkarabiliyor muyuz acaba?

Hepimiz BİR olmalıyız! Ortak bir dilimiz, kalbimizi hoplatan bayrağımız, kanımızla sulayacak vatanımız, haykırarak söyleyecek marşımız, milli ülkümüzü terennüm eden andımız, her zaman ve her yerde, herkesi kucaklayacak şekilde var olmayı sürdürmelidir. Özellikle, Devletimizi yönetmeleri için seçtiklerimiz, kendini hangi farklılıktan hissederse etsin, sakınmadan, çekinmeden, göğsünü kabartarak “Ne mutlu Türküm!” diyebilmeli herkese örnek olmalı; onları, Türk kimliğinin güvencesi ve gururu altında birlik ve beraberlik içinde tutmalıdır.

Türklüğümüz ve şanlı tarihimizden başka övünülecek neyimiz var ki?

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu