TRAFİK

Ekleyen admin on Oca 4th, 2014 kategori : Prof. Dr. Uğur Büget. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bıktım bunu yazmaktan. Ama yine yazıyorum. Çünkü her gün gazeteyi açınca veya TV de haberleri dinleyince bir canavar gibi karşıma dikiliyor. Onlarca insanın bir anda yok olması veya hayat boyu sakat kalması dayanılır bir şey mi ?

Kazalara dikkat ederseniz hemen hemen hepsi sürücü hatasından kaynaklanıyor. İlerleyen teknoloji ve yolların çağın gereğine göre inşa edilmesi, mekanik hataları ve yol sorunlarını büyük ölçüde kaldırdı. Evet, araba vapurundan çıkıp, işaret yokluğundan denize uçan araçlara tanık oluyoruz ama sürücü hataları birinciliği hiç bırakmıyor.

Trafik sorunu kültür düzeyi ile bire bir orantılıdır. Sorunları en aza indirmek için toplumun kültür düzeyinin gelişmesini beklemek nafile bir davranıştır. Bu sürede binlerce günahsız insanı kaybeder, on binlercesinin sakat kalmasına seyirci olursunuz.

Yollar düzgün, yollar geniş. Türkiye’nin bir ucundan ötekine oto yollar yapılmış. Üstelik araçlar da modernleşmiş. En kötüsünün maksimum hızı iki yüz kırk kilometre olmuş. Hava  yastıkları dokuza, ona çıkmış.  Arkada, önde kemerler var en iyisinden; otobüslerde de.

Hız sınırları da var; kimi yerde elli, kimi yerde yetmiş, kimi yerde yüz yirmi kilometre saatte. Bütün bunlar kazalar olmasın, hem hızlı hem de güvenlik içinde gidilsin diye var. Onun için arabalar gelişiyor, yollar düzeliyor.

Ama…”Ayağımın altındaki gaz pedalı beni tahrik ediyor” diyorsanız ve ölümcül kazalara neden olmaya adaysanız; “yapılacak bir şey yok!” demeyeceğim. Çünkü,YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR. En önemli iki tanesini söyleyeyim!

Sigorta şirketleri, ciddi kaza yapanları sigorta etmeyecek. Veya anormal bir bedelle sigorta edecek. Polis de sık sık “sigortan var mı” diye soracak. Sigortası olmayanın, sürücü belgesini elinden alacak.

Kaza olunca polisin müdahalesi ancak can kaybı veya yaralanma varsa söz konusu olacak.

Mala gelen zararda polis işe karışmayacak. Hatta oradaysa, seyredecek. Sürücüler el sıkıştıktan sonra, “geçmiş olsun!” diyecek ve birbirlerine sigortalarının adını ve sigorta numarasını verecek. Yola devam edecek. Kazayı herkes kendi sigortasına kendi  bildirecek. Karşılıklı sigorta uzmanları bir araya gelerek, ellerindeki bildiriye göre, suçun kimde olduğunu veya ne oranda gerçekleştiğini kararlaştıracak. Suçlu olanın sigortası öteki sigortaya parasını ödeyecek. Ancak hatalı olanı, zamanı geldiğinde ya sigorta etmeyecek veya pahalı bir poliçe satacak ona.

Kaza yapanlar en kısa zamanda yollarına devam etmezler de trafiği tıkarlarsa o zaman polis gelip gereğini yapacak.

Şayet iş ciddi ise, can kaybı veya yaralanma varsa, polis müdahalesi esas olacak ve yaralıların hastanelere sevkinin ardından kaza yapanlar tevkif edilecek ve katil (adam öldürme veya teşebbüs) suçundan ağır cezada yargılanacak.

Yani, ölüm varsa sürücü adam öldürmekten sorumlu tutulacak. OLAYA KAZA OLARAK BAKILAMAYACAK. Ölümler sürücünün kendi arabasında veya karşı arabada olsa suçun mahiyeti değişmeyecek.

Elbette, insanları bu kötü duruma düşürmemek için trafik kontrolleri sık ve çok ciddi biçimde yapılacak. Gerekirse havadan helikopterlerle.

Azami hız 70 km yazan geçidin altından geçerken herkes 70 in altına iniyor, sonra 100’e   çıkıyor.  Benim gibiler hariç. Onlar da durmadan küfür yiyorlar ve el kol hareketine maruz kalıyorlar. Sağdan gitsen soldan, soldan gitsen sağdan geçiyorlar 200 km ile; yılan gibi kıvrıla kıvrıla hem de…

BU KADAR ZALİM OLMA!” dediniz içinizden değil mi? DEMEYİN! Kaybedilen can ve mal kaybını düşünün. Giden geri gelmiyor. Ocaklar sönüyor. Uludere’yi kaç zamandır tartışıyoruz. Kürtajı dilimize doladık; yasaklamak için yasa çıkardık. Her gün onlarca Uludere ve kürtaj olayı ile karşı karşıya geldiğimiz trafik canavarına dur demeyecek miyiz?

İşte size bir “DUR’ formülü.

Üstelik benim uydurmam da değil! Trafik kazalarının en az olduğu,  bir can kaybının bile olay yarattığı  bir Avrupa ülkesinde böyle uygulanıyor.

Zalimce düşünmemi, üzüntüme verin lütfen!

Sizin düşündüğünüz veya bildiğiniz başka bir formül var mı?

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu