Avlanma yasağı bitti, balıkçının çilesi bitmedi

Ekleyen admin on Ağu 27th, 2011 kategori : H. Ufuk Söylemez. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Avlanma yasağı sona erdi ve yeni balık sezonu başladı.

Ama balıkçılık, bitkisel ve hayvansal üretimde olduğu gibi, politikasızlık ve ilgisizliğin kurbanı olmayı sürdürüyor maalesef.

3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye, balıkçılıkta da ithalatçı hale geldi.

Türk insanı yeterli balık tüketemiyor. Kişi başına balık tüketimimiz 8 kg civarında.

AB üyesi ülkelerde ise, ortalama 28 kg balık tüketiliyor.

Tüm bilimsel yaşamını su ürünlerini, denizleri araştırmaya ve korumaya vakfetmiş olan şahsen de tanıdığım Prof. Dr. Bayram Öztürk’ü aradım.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinin önceki dekanı olan Bayram Hoca, son derecede dertliydi.

Yakında, istavrit ve hamsiyi dahi ithal edersek sakın şaşırmayın diyor.

Bu değerli araştırmacı bilim adamı ithalatın anormal boyutlara geldiğinden yakınıyor.

Bakınız hangi balığı, hangi ülkeden ithal ediyoruz;

Uskumru ve Somon’u Norveç’ten,

Kalkan balığını Ukrayna’dan,

Orfoz ile Barbun’u Fas ve Moritanya’dan,

Istakoz’u Kanada’dan,

Ahtapot ve Kalamar’ı Hindistan ve Pakistan’dan,

Karides’i Tayland ve Endonezya’dan ithal ediyoruz.

Ülkemiz 8.353 km kıyı şeridine sahip ve biz yıllık 500 bin ton balık üretimini geçemiyoruz.

Halbuki bunun 2 katını üretmemiz mümkün.

Balıkçıların durumu daha da vahim.

20.000’i aşkın balıkçı teknesiyle ”vira bismillah” diyerek denize açılan balıkçıların neredeyse tamamı sigortasız – kayıt dışı çalışıyor.

ÖTV’siz mazot da almalarına rağmen balık fiyatları bir türlü istikrarlı ve ucuz olamıyor.

3 – 5 büyük kabzımal ve komisyoncunun eline kalmış bir piyasadan bahsediyor. Sn. Öztürk. Çözüm, birlik ve kooperatifler biçiminde örgütlenmekte ve piyasayı regule edebilecek bir yapının oluşturulmasında yatıyor.

Marmara denizi tüm balıkların yumurtlama ve göç yeri. Ama çevresindeki tüm şehirlerin lağımları buraya akıyor.

Gelen geçen gemilerin atıkları da cabası. Marmara denizi kirleniyor, balıklar o nedenle yumurtlayamıyor.

 

***

- Palamut, Tokyo’dan pahalı -

Bu sebeplerle, geçen yıl olduğu gibi Türkiye’deki palamut balığı fiyatları, Japonya – Tokyo’daki fiyatlarla aynı yüksek seviyede oluyor.

Yanlış avlanma, sonar, trol kullanımındaki bilinçsizlik de, bu duruma tuz-biber ekiyor.

Avlanmada bölge, deniz ve çevreye göre kotalar konulmalı. Av yasakları gerçekçi olmalı.

Ne istatistikler, ne kayıtlar gerçekçi değil maalesef.

Denizlerde koruma alanları belirlenmeli. Balıkçılık ve su ürünleri için ciddi bir merkezi organizasyon oluşturulmalı. Küçük balıkçılara teşvik verilmeli. Büyük balıkçıların Marmara denizi yerine açık denizlere çıkması devletçe desteklenmeli.

Prof. Dr. Bayram Öztürk 25 – 26 Eylül 2010 tarihlerinde Marmara Denizi Sempozyumu düzenleyeceklerini bildiriyor ve ilgilenenleri davet ediyor.

Ucuz – sağlıklı ve lezzetli balık tüketimini de, üretimini de diğer tarımsal ürün politikaları gibi sil –baştan ele almak gerekiyor.

Yoksa Türk balıkçılığının kurtuluşu hiç de kolay görünmüyor.

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu