Turan’ın Öksüz Evladı…

Ekleyen admin on Ara 19th, 2013 kategori : kemal afşin ekinci. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Biraz geç kalsak da yazmak için kısmet bugüneymiş. Adını belki hiç duymadınız, kiminizde sadece sanal ortamda birkaç milliyetçi gencin ahde vefa duygusu ile paylaştığı yazılarda onu tanımaya çalıştınız.  Kiminizde onları siyasi çıkarlarına malzeme eden siyasilerden tanıdınız…

O Turan’da Öksüz vatan Doğu Türkistan’ın yolbaşıcısıydı.
O bir milletin kanayan yarasının mehlemi, tabibiydi.

O Kahraman milletin ölümsüz neferiydi.
O şairin son mızrabıydı.

İsa Yusuf Alptekin; Doğu Türkistan ve Türk İslam davası için ömrünü vakfetmiş bilge başbuğlardan. Müstesna şahsiyeti ve bilge kişiliği ile bir milletin sesi olmuştur. Doğu Türkistan’ın Üç efendilerindendir.

İsa Yusuf Alptekin 1901 yılında Doğu Türkistan’ın Kaşgar vilayetine bağlı Yenihisar kazasında dünyaya gelmiştir. Eğitimini Doğu Türkistan’da tamamladıktan sonra Çin devletinde çeşitli memuriyetlikler yapmıştır. Tarihler 1926’yı gösterdiğinde Doğu Türkistan için yeni bir uyanış başlıyordu. İsa Yusuf Alptekin’in mücadelesi topla tüfekle değil diplomatik ve basın yayın yoluylaydı. Bunun nedeni, Doğu Türkistan halkının tedrici olarak ve katliama uğramadan bağımsızlığına kavuşması arzusunda olmasıdır. Çin Parlamentosunda Doğu Türkistan’ı temsil yetkisinde bulunduğu süresince Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı tarafında olmuş bu yönde çalışmalar yapmıştır. 1944′de kurulan Doğu Türkistan Cumhuriyeti hükümetinin Genel Sekreterliğini ve Uygur Kültür Cemiyeti ile Doğu Türkistan Gençlik teşkilatının Genel başkanlığını yaptı. İsa Yusuf Alptekin’in en çok üzerinde durduğu konulardan birisi halkını komünizmden korumaktı. SSCB rejiminin Pekin’i ele geçirmesi ve Doğu Türkistan’a doğru yönelmesi İsa Yusuf Alptekin’i vatanından ayırmak zorunda bırakmıştır. İlk olarak o günkü Hindistan’ın Keşmir eyaletine sığınır. Daha sonrasın da 1954 yılında  Türkiye’ye gelir ve Türk vatandaşlığına geçer. Ata yurttan Anadolu’ya gelir gelmez;  İstanbul’da Doğu Türkistan Göçmenler Cemiyetini kurarak “Doğu Türkistan Sesi”, “Tanrı Dağları”, “Altay” dergilerini çıkarır. Doğu Türkistan’da yaşanan zulme dünya ülkelerinin dikkatini çekebilmek için birçok ülkeyi dolaşmış, konferanslara, panellere katılmış, üniversitelerde konuşmalar yapmıştır.

O gününü değil geleceği kurtarmanın derdindeydi. En önemli mücadele yolu olarak da askerlikten, diplomasiden, siyasetten, iktisattan ve idareden anlayan insanların öncelikli olarak yetiştirilmesini görmüş ve bunları yapmadan başlatılan her hareketin yeni hüsranlara yol açacağını düşünmüştü. Ve yine kendi ifadesiyle, “Bugün bile Türkistan kurtulursa, kendilerini idare edememelerinden endişe ediyorum” demiş ve Çin’in bilinçli olarak Doğu Türkistan halkını eğitimden yoksun bıraktığını söylemişti.  İsa Yusuf Alptekin, tüm hayatını Doğu Türkistan’ın haklı davasını uluslararası arenada anlatmaya ve Müslümanların esaretten kurtulmasına vakfetmiştir. Kendisi ulu bir çınardı adı unutulmayacak davası ezelden ebede kadar yaşatılacak bir alperendi.

“Gönül arzu eder ki, Türkistan meselesinin halledilmesi davasında öncülük şerefi, Türkiye’nin hakkı olsun… ”

Bizim de gönlümüz onu arzu ediyor İsa Yusuf beğ, ve bu uğurda yolunda yürümeye ant içeriz…

Doğu Türkistan’ın istiklali azmini bir ömür boyunca korumuş büyük mücadele adamı Isa Yusuf Alptekin, 17 Aralık 1995 gecesi son yolculuğuna çıkmış ve Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Doğu Türkistan davasının büyük mücâhidi İsa Yusuf Alptekin’i vefatının 18. yıldönümünde rahmetle anıyoruz. Ruhu şad Mekânı cennet olsun…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu