MEB ORTAK SINAVLARA GEREKEN ÖZENİ GÖSTERMEDİ

Ekleyen admin on Ara 12th, 2013 kategori : kemal afşin ekinci. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Milli Eğitim Bakanlığının 2013-1014 Eğitim-Öğretim döneminde İlköğretimler için uygulamaya koyduğu ortak sınav; pek çok eğitim paydaşı tarafından merakla beklenmekteydi ve geçtiğimiz haftalarda uygulama hayata geçirildi.

Öncelikle sınavın, SBS’ye nazaran daha az stresli bir ortamda geçtiğini ifade edebiliriz. Bu durum sadece öğrenciler için değil veliler içinde böyleydi. Fakat bunun sonucu olarak bir takım güvenlik zafiyetlerinin de olabileceği tarafımızdan endişeyle takip edilmektedir.

Yapılan ilk ortak sınavda Bakanlığın acemiliği, özensizliği ve dikkatsizliği sınava gölge düşürmüştür. Daha önce çeşitli sınavlarda görev alan eğitim çalışanları diğer sınavlara nazaran ortak sınavda pek çok olumsuz durumla karşılaşmışlardır. Sınav evrakları eksik çıkmış ve bazı evraklar fazla konulmuştur. Bir testin cevap kitapçığı yerine başka bir dersin optik formu konularak, sınav esnasında öğrencilerin strese girmelerine neden olunmuştur. Bazı derslerin soruları ise sınav sonrası iptal edilerek hazırlık sürecinin aceleye geldiği gün yüzüne çıkmıştır. Çocuklarımızın geleceği için önem arz eden sınavlarda bu tarz hatalar affedilemez.

Bir diğer eksiklik; sorulan sorularla kazanım dengesinin sağlanamamış olmasıdır. Aynı ağırlığa ve kazanım sayısına sahip konuların birinden 9 soru çıkarken bir diğerinden 1 soru çıkması kapsam geçerliliği noktasında ciddi bir sorun olmuştur. Kapsam geçerliliği düşük bir sınavın ne derece adil sonuç vereceği tartışmalıdır.

Sınav sonrasında görev alan personelin ek ders sorunun ortaya çıkması bakanlığın itibarına gölge düşürmüştür.

Bir diğer husus ise; bakanlık özel eğitim öğrencileri için öğretmenlerimizden öğrenciye özel BEP planları istemekte ve BEP yazılısı yapılmaktadır. Fakat bakanlığımız kendi yapmış olduğu ortak sınavlarda ise özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenciye BEP sınavı yapmak yerine sadece 15 dakika fazla süre vermektedir. Bu 15 dakika BEP öğrencileri için her şeyi çözüyorsa neden öğretmenlerimiz bu öğrencilerimiz için özel BEP sınavları hazırlıyorlar? Doğrusu buysa, neden bakanlık bu öğrencilerimize ayrı sınav yapmıyor?

Eğitim sistemimizde yapılacak değişikliklerin, siyasi çekişmelere hizmet etmek için değil, vatandaşımıza hizmet etmek amacıyla yapılması beklenen bir durumdur. Oysa bu sistem dershanelerin kapatılma tartışmasına katkı sağlamak adına düşünülmüş ve tasarlanmıştır. Sistemin dershaneye ihtiyacı kaldıracağı ise tartışmalıdır.

Eğitim sistemindeki değişiklikler, uygulanmadan önce üzerinde ciddiyetle çalışılmalı ve değerlendirilmelidir. Sayısı milyonlarla ifade edilen eğitim paydaşlarını ilgilendiren değişikliklerde, titizlikle hareket edilmelidir.  Bu kadar önem taşıyan bir sınavda basit hatalar, eksik evraklar, ek ders karmaşaları ve iptal edilen sorular olmamalıdır.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu