MAKSAT EĞİTİM DEĞİL…

Ekleyen admin on Ara 5th, 2013 kategori : kemal afşin ekinci. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Ülke gündemini işgal etmiş durumda olan dershaneler konusunu siyasetçiler, köşe yazarları ve sunucular ekranda, gazete köşelerinde tartışıyorlar. Eğitim gibi önemli meselenin tartışılmasında maalesef yine eğitimcilere söz düşmüyor.

Bu gün ülkemizin gerçeklerinden birisi sınavların olmasıdır. Ortaöğretim kurumların birisine yerleşmek için sınava girersiniz. Üniversiteye yerleşmek için sınava tabisiniz. Üniversiteden mezun olduktan sonra yine sınava girmezseniz atanamazsınız.

Sınav olmadan elemenin olacağını söylemek keza abeste iştigaldir. Önemli olan sınavların olması değil sınavlara hazırlık konusunda eğitim verecek kurumların kalite standartlarını artırmak ve çalışanların ihtiyaçlarını gidermektir.

Biz böyle yazınca art niyetli bazı kimselerin bu söylevleri yanlış anlamlara çekeceklerinden eminim. Önemsemiyoruz. Önemsediğimiz konu eğitim ise eğitimin baş tacı olan ve olmazsa olmazı öğretmenlerin ihtiyaçlarını yetkililerin görmesidir. Eğitim gibi önemli bir konunun, geleceği inşa eden camianın öğretmeni, hizmetlisi, memuru ile bir bütünün ihtiyaçları bu iktidar döneminde geri plana atıldı. Yapılan her değişiklikte eğitim çalışanlarının görüşlerine önem verilmedi.

Bakınız; MEB birkaç yıldır kitapları bedava dağıtıyor. Ve bunun reklamını, pazarlamasını siyasi iktidar ve yandaşları her fırsatta yapıyor. Eğitime yabancı, eğitimin içini bilmeyen çoğu insan zannediyor ki; eğitimde kalite kitapların dağıtılması ile tavana vurdu. Öğretmenler odasında konuşulan sohbetlerin başında sene başında gelen kitapların yetersizliği oluyor. Bu yetersizlik sonucunda ek kaynak teminine gidiliyor. Veliler ve öğrenciler ise haklı olarak durumu anlayamıyor.

Okulda ki bir hizmetli arkadaşımız konu ile ilgili bize “Hocam öğrenciler kitaplarını eve götürmüyorlar. Sıranın altında onlarca kitap var. Hiç kapağı açılmamış, içi yazılmamış, yıpranmamış kitaplar var. Haliyle temizlik yaparken biz bunları görüyoruz. Aslında bize de yük oluyor. Kaybolmasından korkuyoruz” diyor. Bu durumda içi boş, kaliteden ve eğiticilikten yoksun, yanlış bilgilerin yer aldığı kitapların her sene basılıp öğrencilere dağıtılması ve sene sonunda hiçbir değişiklik olmadan kitapların geri toplanması ile eğitimin kalitesinin arttığını zannetmek hezeyandır.

Hatırlayın; “OKS sistemini değiştiriyoruz ve SBS getiriyoruz. Böylece dershanelerin önemi azalacak” sloganı ile dönemin bakanı Sayın Çelik 60 küsur maddelik gerekçe ile SBS sistemini tanıtmıştı. Amaç dershanelerin önemini azaltmaktı. Ne oldu? Dershaneye giden öğrencilerin sayısı ikiye hatta üçe katlandı.

Şimdi diyorlar ki; SBS’yi kaldırdık. Yerine ortak “sınavlar” getirdik. “Sene içerisinde yapacağız. Böylece dershanelerin önünü keseceğiz.” Peki, ne oluyor? Özel ders alanlarla dershaneye gidenlerin sayısı patlama yapıyor.

Hal böyleyken kısır tartışmalar, siyasi çekişmeler, menfaat çatışmaları ile eğitim üzerinden yapılan her türlü tartışma gereksizdir. Bu tartışmaların amacı asla eğitim konusunda ilerleme kaydetmek değildir. Niyet hayır olmayınca akıbette hayır olmaz.

Öncelikle okullarınıza, öğretmenlerinize ve öğrencilerinize değer vereceksiniz. Onlara soracaksınız. Onları anlayacaksınız. Dünyada eğitim çalışanlarına en az maaşın verildiği ülke olduğumuzu unutmayacaksınız. Eğitim materyaline ulaşmanın en pahalı ülke olduğumuzu unutmayacaksınız. Ve başlangıç olarak bu sorunları çözeceksiniz ki; vatandaşımız özel ders ve dershane talebinde bulunmasın.

Bir konuda da hayret etmemek mümkün değil. “Dönüştürün yardımcı olalım. Bulamadığınız öğrenciyi ben vereyim” diyor siyasi iktidar. Parasını da verecek. Vatandaş olarak sormamız lazım; “Okullarımıza her sene eğitim öğretim için ne kadar ödenek gönderiyorsunuz?” biz çoğu okulumuzu ziyaret ediyoruz. Bazı okullarımızda mekân yetersizliği, araç gereç yetersizliği, öğretmen ihtiyacı varken özel okullara maddi yardımda bulunmanın mantığını anlayamıyoruz. Bu şekilde mi eğitim şaha kalkacak?

Elbette maksat eğitim değil. Menfi hırslarla çatışmaların sonucu yine öğretmene, öğrenciye ve göz nuru çocuklarının geleceğini planlayan velilere yansıyacak. Sonuçta canı yanacak olan yine vatandaşımız olacak.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu