24 Kasım Öğretmenler Günü

Ekleyen admin on Kas 28th, 2013 kategori : kemal afşin ekinci. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Bugün Türkiye’nin mimarı öğretmenlerimizin gününü kutluyoruz. Bu gün mutluyuz. Senede bir defa da olsa hatırlanmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Eğitim bir milletin geleceğini inşa eden en önemli unsurdur. Eğitim olmadan gelecek karanlıklar içerisinde bir dünyaya neden olacaktır. Yüce dinimiz eğitim üzerine ciddi anlamda eğilmiştir. Bilenle bilmeyenin bir olmayacağını ayet ile Rabbimiz biz insanoğluna duyurmuştur. Bilgi ile bilgeliğe dinimiz ve atalarımız gerekli özeni göstermiş; Fatih’lerin, Sülaymanların, Selimlerin yetişmesini sağlamıştır. Eğitimi olmayan milletlerin hangi rezilliklerin içerisinde, karanlık dehlizlerde yok olduklarıaşikardır. Hal böyleyken başta ülke olarak sonrasında ise halk olarak eğitime gerekli önemi vermemiz gerekmektedir. Eğitim beşikten mezara kadar devam eden bir olgu iken eğiticilere verilecek değer vazgeçilmez bir düsturdur. Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum sözünü hatırlayarak diyoruz ki; Eğitime verilen değer Öğretmene verilen değer ile eştir. Yani öğretmene gösterdiğiniz önemin ölçüsü eğitimin kalitesini belirleyecektir.

Ne yazık ki; Öğretmenlerin sıkıntıları gün geçtikçe artmaktadır. Öğretmenlik mesleği itibarsızlaştırılarak toplum nazarında ki değerinin kaybolmasına neden olmaktadır.  Hafta geçmiyor ki öğrenci-veli şiddetine maruz kalmış öğretmen haberi duymayalım. İdareciler tarafından uygulanan mobbinglere şahit olmayalım. Gün geçmiyor ki; haber kanallarında, yazılı basınlarda öğretmenlerle ilgili olumsuz haberleri manşetlerden okumayalım. Bu tarz psikolojik olaylarla mesleğimizin yıprandığını, değersizleştiğini görmek biz öğretmenleri etkilemektedir.

Öğretmenlik mesleği bugün dünden yarın da bugünden daha zor bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk Eğitim Sen olarak her merci de bu tarz konulara değiniyoruz. Basın açıklamaları yaparak öğretmen arkadaşlarımızın sıkıntılarını gündeme taşımaya çalışıyoruz. Sendikamızın Genel merkezimizi tarafından yapılan ankette hepimizin malumu olan sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Öğretmenlerimizin %89’u şu an borçlu. Eğitim camiasının büyük çoğunluğu kredi veya kredi kartı mağduru pozisyonundadır. Verilen zamlar bu açıkları kapatmaya yeterli olmamaktadır. Bu sene gerçekleştirilen zam anlaşması da keza öğretmenlerin yaralarına merhem olmamıştır. Hal böyleyken maddi problemlerle mücadele eden insanlardan yüksek verim beklemek ahmaklık olacaktır. Eğitim sisteminde kâğıt üzerinde hangi değişikliği yaparsanız yapın geçim konusunda tatmin olmamış insanların öğretecekleri de gayretleri nispetinde kalacaktır.

Bir diğer husus ise; Öğretmenlerimizin %67’sinin tükenmişlik sendromu yaşıyor olmasıdır. Biraz önce bahsettiğimiz maddi sıkıntılarla boğuşan bir camianın, değersizleşen bir mesleğin mensuplarının haliyle hiçbir şey olmamış gibi işlerine devam etmelerini kimse bekleyemez. Bu açıdan olaylara bakılarak yetkililerin bir an önce eğitim sistemlerinde değişiklik yapmayı bırakıp öğretmenlerin ve diğer çalışanların ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekmektedir.

Bazı ihtiyaçlarımız yerel bazda giderilecekken yukarı ile aynı anlayışı temsil eden idarecilerimiz maalesef bazı konularda duyarsız kalmaktadırlar.

İlçe temsilciliği olarak defaatle okullarımızın güvenliğinde ki yetersizliklerden bahsettik. Kimi zaman basına konu ile ilgili demeçlerde bulunduk. Her fırsatta sözlü olarak ifade ettik. Yazılı olarak okul güvenliklerinin nasıl sağlandığını sorduk. Ve önerilerimizi çok defa yetkililere bildirdik ancak sonuç alamadık. Bir sene içerisinde sayısı oldukça fazla olay yaşandı. Bir idarecimizin odası basıldı, bir öğretmenimiz öğrencilerinin gözü önünde tartaklandı, bir öğretmenimiz öğrencisi tarafından bıçaklandı, okul bahçesinde meslektaşımıza silah çekildi ve burada sayarak morallerinizi bozmak istemediğimiz onlarca olay oldu. Ancak bu ve benzeri olayların yaşanmasına ve gelecekte daha beterlerin yaşanma olasılığına rağmen hiçbir önlem alınmadığı gibi girişimde de bulunulmadı.

Buradan yetkililere bir kez daha sesleniyorum. Başta büyük okullarımız olmakla birlikte şehrin kenarında bulunan okullarımıza acilen güvenlik elemanları alınmalıdır. Aksi taktirde gelecekte yaşanacak daha elim olayların sorumluları idareciler olacaktır.

Bir diğer konu ise;

Bir öğrenciye öğretmeni tarafından saygısının ve sorumluluğunun gereğini yapmadığı hatırlatıldığında;koşarak hastaneye gidiyor ve doktorlarımız sağ olsunlar beyana dayalı darp raporu veriyorlar. Öğretmenlerimizden hemen ifade alınıyor. Savcı tarafından azarlanılıyor. Amir tarafından korunmuyor. Arkasında hiç kimse durmuyor. Hiç kimse sahip çıkmıyor. Üstüne Siyasetçi tarafından itibarsızlaştırılıyor. Böylece eğitimin temel taşı yerinden oynuyor.

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu