ÇALIŞMAK VE İNANMAK

Ekleyen admin on Eki 23rd, 2013 kategori : kemal afşin ekinci. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Başarının anahtarı planlı, programlı ve amaçlı çalışmakta gizlidir. Sene başında öğrencilere: “Beş yıl sonra nerede olmayı hayal ediyorsun” sorusunu sorarım. Kendisine amaç edinmiş öğrenci ender çıkar. Çoğunluğu Üniversitede derken bazı idealist gençler üniversitenin ve bölümün ismini de verirler. Onları görünce heyecanlanmamak elde değil…

Hayal etmek yeterli olsaydı keşke… Hayallerin gerçekleşmesi düzenli çalışmanın ürünüdür. Öğrencilerimizin kaygılı oluşları onların hedeflerinin önünde en büyük engeldir. Kaygılı olmak olumsuz düşünceye sevk eder. Güzel düşünmek güzele, olumlu düşünmekte olumlu sonuçlara sevk eder. Olumsuz düşüncelerin hâkim olduğu beyinlerde sadece hezeyanlar vardır.

Hal böyleyken; hayatımızda çizeceğimiz yollar olumlu düşüncelerle belirlenmelidir. Neye inanırsanız öyle yaşarsınız.

Henüz yeni başladığımız bu eğitim sezonunda başarılı olmak isteyen öğrencilere şu hususlara dikkat etmelerini öneriyorum:

Olumlu düşünün ve inanın; İnandığınız gibi yaşarsınız. İnanırsanız çalışırsınız inanmazsanız boş verirsiniz. İnanıldığını görmeyen, hissetmeyen öğrencide boş vermişliğin kurbanı olur unutmayalım…

Okuyun ve okutun; sınavlarda öğrencilerin %70’inden fazlası süreyi yetiştiremediğini ifade eder. Süreyi yetiştirememenin nedeni; yavaş okumak, okuduğunu anlamamak ve kelime hazinesinin dar olmasıdır. Ailesinde kitap okunduğunu görmeyen öğrenci kitap okumayı zulüm zanneder. Oysa ilk emir OKU’DUR.

Planlayın ve ne pahasına olursa olsun planlarınızdan vazgeçmeyin.

Amaçlarınızı açıkça belirleyin, onlar sizin hayalleriniz.

Çalışma olmadan ne yaparsanız yapın, istediğiniz kadar hayal kurun, kalbiniz tertemiz olsa da, başarılı olamazsınız. Sakın Unutmayın!!!

Unutmayın ki; dünyada başarılı olmuş onca insanında günleri 24 saatti. Zamanı doğru kullanmak inanmak ve olumlu düşünmekten sonra gelen en önemli adımdır.

Başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler, düzenli çalışmak, zamanı etkin kullanmak ve inanmaktır. Bu üç unsur sizinle olduğu sürece en zor engelleri aşmakta zorlanmayacaksınız. Vesselam…

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu