Kumarhane kapitalizmine doÄŸru tam yol ileri

Ekleyen admin on Ağu 13th, 2011 kategori : H. Ufuk Söylemez. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

Üretemeyen, ihraç edemeyen, sıcak paraya teslim olmuş, ithalatçı olup imalatçı olamayan bir ekonomiye dönüştük maalesef.

Aşırı değerli Türk Lirası ile sıcak paranın, kaynağı ve sahibi meçhul kara paranın cirit attığı, yarı sömürge bir ekonomiye insanımız layık değil elbette.

Ama rantçı – fırsatçı zihniyetin iktidarı, ülkenin alın teri ile üretenlerinin yanında değil, kumarhane kapitalizmini isteyenlerin arkasından olduğu için bu bozuk düzen sürüyor.

Geçen yıl borsada en çok prim yapan, üzerinde işlem yapılan hissenin gayrı faal durumdaki fiilen çalışmayan tasfiye halindeki iki şirkete Sönmez Flament ve Sönmez Pamuklu’ya ait olduğunu yazmıştık.

Biz bu üretemeyen – kar etmeyen, temettü dağıtmayan gayrı faal firmaların hisseleri üzerinde kim manüplasyon yapıyor diye araştırma, soruşturma yapılacak diye beklerken, tam tersi oluverdi

SPK geçen hafta açıkladığı “devrim” gibi kararla halka karşı ekonomik suç işleyen tescilli manüplatörleri bir anlamda affetti. Geçmiş sicillerini temizledi. Yeniden aynı yollara başvurabilmelerinin adeta önüne geçti.

Piyasa bozucu işlem ve faaliyetleri yapanlar şimdi zil çalıp oynuyorlar.

Çünkü yeni düzenleme ile manüplasyon yaptığı ve milleti aldattığı için yasaklananlar - haklarındaki davalar sürdürülse bile – fiilen yine borsada “oynayabilecekler”

Dikkat edin “yatırım yapabilecekler” demiyorum, “oynayabilecekler” diyorum.

Borsa geniş bir tabana ve yatırımcı kitlesine yayılmadan, sığ – manüplatif işlemlerle, gerçek ve yararlı bir sermaye piyasası aracı olmaktan çıkarılmış, kumarhane kapitalizminin mabedine dönüşmüştür.

Bu durum kabul edilemez.

Halka açıklık oranlarını arttıracak, sağlıklı temettü dağıtabilecek, reklam vb. harcamaların ve grup içi para hareketlerinin denetlenebildiği, şeffaf, hesap verilebilir bir ortam sağlanamazsa borsa gelişemez, büyüyemez.

Endekslerin rekorlar kırması, borsanın coşması haberleri, bizim için anlamlı değildir.

Ölçü borsanın manüplatörlerin korunduğu, affedildiği değil, küçük ve orta ölçekli yatırımcıların aldatılmadan, gönül rahatlığı ile yatırım yapabilecekleri bir kurum haline gelebilmesidir.

Ama bu kafayla işimizin hiç de kolay olmadığı ortada.

Gidişat kumarhane kapitalizminin en kötü örneklerinden biri olmaya doğru maalesef.

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu