Ermenilerden, kim özür dilemeli?

Ekleyen admin on Haz 22nd, 2013 kategori : M. Uluğtekin Yılmaz. Bu kayit icin herhangi bir yanit takip edebilirsiniz RSS 2.0. Yorumlar kapalidir.

Spread the love

En yoğun, en etkili sözler edebiyat ikliminde yeşerir. Bu nedenledir ki edebiyat ikliminin sanatçıları tartışmasız, gerçek birer söz ustasıdır. Onların dilinden dökülen, onların kaleminden çıkan sözler çoğunlukla özgündür; hayranlık uyandırır. Politikacı veya bilim insanı, doğal olarak, başka anlamlara gelmeyecek biçimde cümle kurarken; edebiyat sanatçısı insanın aklını, ruhunu, gönlünü kuşatan sözler üretebilir. Bu sözlerin etki gücünü hiçbir ölçüm aleti belirleyemez. Özellikle Türk milleti olarak biz, yabancı sanatçıların bu özelliğinden 19. yüzyılda çok çektik… İngiliz şair Lord Byron’un Yunan İsyanı’nda (1820-1830) aleyhimize çalışması gibi… Ve Petersburg Bilimler Akademisi Üyesi ünlü Türk düşmanı Dostoyevski’nin, romanlarında Türklere hakaret etmesi gibi… (İliştiri: Yıllarca, bu yazarın romanları Türkçeye çevrilirken o bölümler çıkarılırdı. Son zamanlarda, olduğu gibi yayımlanacağını öğrendim. Çok da iyi olur. Herkes bilmeli kimin ne olduğunu)

Uzun uzun bunları niçin yazdım? Değerli okuyucum; benimkisi bir mutluluk coşkusudur. Çok sevinçliyim; çünkü artık benim gerçek sanatçım da “Neme lâzım, ben bu politik işlere karışmayayım” demiyor; aksine, hem de yaban ellerde, zıpkın gibi sözler üreterek, Türk milletinin masumiyetini Türk’e has bir yiğitlikle savunuyor!

İşte o mangal yürekli sanatçımız, şair-yazar Yahya Akengin’dir!

Değerli aydınımız Yahya Akengin, Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) nın da başkanıdır. Bu vakfımız, Sayın Akengin’in yönetiminde birbirinden güzel çalışmalar yapıyor. Geleneksel olarak her yıl sahiplerine sunulan “Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” bu vakfımızın adeta bir simgesi durumundadır. “17. Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” bu yıl ABD’nin New York kentinde 16 Mayıs 2013’de sahiplerine takdim edildi. O gün, önce “Türk Dünyası Lobiciliği Paneli” düzenlendi. İşte ne olduysa o panelde oldu! Değerli sanatçımız Yahya Akengin Panelin açış konuşmasını yaparken, ‘Ermeni Meselesi’ne; hem bizler, hem de Ermeniler adına yepyeni, aydınlık bir ufuk açtı. Ermeni Diasporası’nın en güçlü olduğu ABD’de sanatçımız dünyaya şöyle seslendi: “Eğer özür dilenecekse, özür de bir şeyleri değiştirecekse, özrün adresi bellidir. 20. yüzyıl başında Türk ve Ermeni topluluklarını birbirine karşı getiren, kırdıran o günün küresel odaklarıdır, aktörleridir. Gelsinler, Ermeni dostlarımız, birlikte bir kampanya yürütelim. O odaklar hem Türk milletinden hem de Ermeni halkından özür dilesinler. Bu kampanyada biz varız. Yani, 600 yıllık, bir yönüyle de 800 yıllık dostluğu kim bozmuş? Neden bu iki halkı birbirine kırdırmış? İşin temelini burada aramalıyız.”

Değerli yazarımızın sözlerinin muhatabı bellidir… 19. yüzyıldan beri Osmanlı topraklarında açtıkları okullarda, Ermeni yurttaşlarımızı özellikle kışkırtan ABD, Fransa, Rusya ve İngiltere, Türklerden ve Ermenilerden özür dileyeceklerin başında gelmektedir. Bu gerçeği dünyaya anlamlı biçimde duyuran, değerli sanatçımız Yahya Akengin’e sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sevgili okurlarım. TÜRKSAV’ın New York’taki bu büyük çalışmasını -özellikle ödül alanları- bir başka hafta değerlendireceğim. Çünkü bu görkemli etkinlik öyle bir-iki cümleyle geçiştirilecek gibi değil. Söz bilge sanatçımız Yahya Akengin’den açılmışken, bir konuyu da belirtmeliyim. Sanatçımızın anılarını topladığı “Bir Semaverlik Muhabbet” kitabının yeni baskısında dehşet ekler var. Yine bir başka hafta, bu eklerdeki ibretlik bilgileri sizlere sunacağım.

 

 

Yoruma Kapalidir.

Son Yorumlar

Arsivdekiler

''Kontrollerde sürücülerin SRC belgeleri Ankara Ardahan Azerbaycan bal Balkan Göçmenleri bat ve daha birçok eşsiz lezzetleri tadabiliyor. Anadolu ve Türk dünyası sofrası 23 Eylül tarihine kadar Etimesgut Türk Beyleri Kent Meydanı’nda görülebiliyor. Festivalde; Kırım belediye izin belgeleri ve emniyet kemerleri ile araçların arkasındaki 'okul taşıtı' ve 'Dur' levhalarının standartlara uygunluğu cağ Doğu Türkistan Erzurum Gaziantep Gurbetçiler Şöleni Zara konseri gelecek yıla ertelendi Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gurbetçiler Şöleni bu yıl 3. kez ertelendi. Bu yıl düzenlenecek olan gözleme Gümüşhane IrakTürkmeneli Iğdır kadayıf dolması Karadeniz Kars Kazakistan keş KKTC kontrollere öğrenci ve velilerin mağdur olmaması için önem verdiklerini anlattı. 9. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde Yozgat yemekleri sunuldu Ankara Etimesgut Belediyesi’nin kömbe Kırgızistan Kırıkkale kıymalı madımak Niğde patatesli Samsun Sivas yörelerine ait tüm kültürel ve sanatsal öğeleri bulmak mümkün. Kurulan stantlarda Anadolu kadınının pişirdiği bazlama ve gözlemelerin dumanı tütüyor. Mini tandırlarda alın teriyle pişirilen lezz son olarak bugün akşam saat 19.00’da mehter gösterisiyle başlayacaktı. Ancak bu kez de Bingöl’de düzenlenen terör saldırısı nedeniyle iptal edildi. Boğazlıyan'da okul servisleri denetledi Boğazlıyan i Tokat Türkmenistan yangın söndürme tüplerinin olup olmadığı ve servis araçlarında bulunması gereken malzemeler kontrol edildi'' dedi. Okullarda asayişin sağlanması amacıyla öğrencilerin okul giriş ve çıkışlarında da ger yaptığı açıklamada Yozgat Yozgat’ın testi kebabı Çankırı Çorum çigbörek öğrencilerin ulaşımlarının güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla okul servis araçlarının denetlendiğini söyledi. Tepe ıspanaklı çeşit çeşit gözlemeler vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Tokat’ın geleneksel batı ve cevizli sucuğu